הכנסת דנה היום (09.06.2010) בהצעה דחופה לסדר היום שהעלה סגן יו"ר הכנסת ח"כ מגלי והבה בנושא ההחלטה להקים ועדת בדיקה לחקירת תוצאות אירועי המשט. ח"כ והבה יזם את ההצעה בעקבות החלטת מועצת זכויות האזרח של האו"ם להקים ועדת חקירה בינלאומית לבדיקת התנהלות ישראל סביב עצירת המשט לעזה וההחלטה הנגדית של ממשלת ישראל להקים וועדת מומחים משפטית שתחקור את פעולת עצירת המשט

ח"כ והבה העביר ביקורת חריפה על אופן התנהלותה של הממשלה ושל העומד בראשה ואמר: "כל אזרח במדינת ישראל שואל את עצמו האם נכון היה לעצור את המשט והאם הדבר נעשה בדרך הנכונה. במקום להשיב לאזרחי המדינה, בחר ראש הממשלה להתבטא בתקשורת ולהאשים את מדינות העולם בצביעות ובעמידה נגד ישראל. הדבר לא הקטין את המפולת המדינית והפך את ישראל מאלה שרצו לבודד את חמאס, למדינה מבודדת ומנודה כאילו הייתה מצורעת".

ח"כ והבה הוסיף: "מן הראוי לחקור את שלישיית נתניהו, ברק וליברמן ולא את חוקיות הסגר הימי המובנת מאליה, או את חיילי צה"ל שעשו את המוטל עליהם על הצד הטוב ביותר, כפי שמבקשת ועדת הבדיקה לעשות. ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ מנסים לחפות על החלטותיהם, לאחר שאף אחד מהם לא טרח להעריך מראש את המחיר המדיני היקר שהוביל בסופו של יום להידרדרות עד עפר של היחסים עם טורקיה וריסק את מעמדה של ישראל בעולם".

"במקום לכנס את הקבינט ולהחליט כפי שנהוג באירועים בסדר גודל שכזה על הקמת וועדת חקירה ממלכתית בראשותו של שופט עליון, מתכסה הממשלה בהקמת וועדות בדיקה חלביות ונטולות סמכות, שלא חוקרות ומפיקות לקחים, כי אם בודקות כיצד ניתן להצדיק ענייניים משפטיים שוליים שאין בהם כדי לפייס את העולם ויותר מכך, כדי להפיק לקחים מתהליך קבלת ההחלטות ואופן ההסברה הלקוי ולתקן את הבידוד המדיני אליו נקלעה מדינת ישראל", אמר ח"כ והבה.

בסיום הדיון, דרש ח"כ והבה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית ואמר: "אני קורא להקמת ועדת חקירה לפי חוק, שתבדוק את התנהלות הממשלה וקבלת החלטות על ידי הדרג המדיני ותיתן תשובות לכשלים בתכנון פעולת ההשתלטות על המרמרה עם הפקת לקחים לעתיד".