כלים

בתום דיון סוער, אישרה היום ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של יו"ר הוועדה ח"כ כץ וחברי הכנסת גילאון, ברכה, איציק, חוטובלי, גלאון, גפני ואח', לפיה גיל הפרישה של נשים יישאר 62 עד שנת 2017, וזכויות העמיתים בקרנות הוותיקות לא ייפגעו. החל משנת 2017 יעלה בהדרגה גיל פרישת נשים ל-64 (אלא אם כן הכנסת תחליט אחרת עד אז). הצעת החוק צפויה לקבל את אישור המליאה בשבוע הבא

ח"כ כץ אמר בדיון: "נציגי משרד האוצר הודיעו לי הבוקר כי הם חוזרים בהם מההסכמות שהושגו בימים האחרונים, והציעו לי לקדם את הצעת החוק המקורית שלי ושל חברי כנסת נוספים, לפיה גיל הפרישה של נשים יישאר 62 ללא העלאה. אולם התברר לי כי אז תהיה פגיעה מיידית בזכויות העמיתים של הקרנות הוותיקות. זה לא מקובל עלי.

כשם שאני עומד במילתי, כך גם על האוצר לעמוד במילתו. לאוצר אין מנדט מוסרי לחזור בו מההסכמות. הנתונים האקטוארים עליהם מסתמך האוצר בטיעוניו כוללים הנחות יסוד שגויות. אם בעוד זמן מה יציג לי האוצר חישובים מעודכנים המצביעים על צורך בהקדמה או דחייה של התקופה בה לא יעלה גיל הפרישה, וזאת לצורך הימנעות מפגיעה בזכויות העמיתים, אניח הצעת חוק מתוקנת".

אייל אפשטיין, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר: "אנחנו מעריכים שהגירעון יחצה את רף ה-0.65% בעוד כארבע שנים. עבודת האקטואריה שלנו בעניין זה לא הסתיימה לחלוטין ויש אי ודאות מסוימת לגבי הנתונים, לכן אנחנו לוקחים מרווח ביטחון. אני מבהיר כי אם בסופו של יום דחיית הפרישה תביא לגירעון אקטוארי, אנחנו נפעל לאיזון".

על כך הגיב כץ: "אל תורידו שקל אחד מכספי העמיתים באופן חד צדדי, לפני שתציגו בפני הוועדה נתונים בדוקים ועדכניים".

ח"כ דליה איציק (קדימה): "מה שעשה האוצר הוא שערורייה. הם מזלזלים בנו, חברי הכנסת, ומצפצפים עלינו. אבל הפעם אנחנו ננצח, כי אנחנו חזקים מהם".

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד): "המהלכים של האוצר מנותקים לחלוטין ממצוקתם של הנשים בשוק התעסוקה".

ח"כ רחל אדטו (קדימה): "לא ייתכן שהאוצר מצפה מאיתנו לקבל החלטות בסדר גודל כזה, כשחצי מדינה נושאת אלינו עיניים, והוא מציג נתונים חסרים".

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "האוצר פועל בשיטת 'מצליח', ושוכח שהוא אמור לפעול לטובת אזרחי מדינת ישראל".

ח"כ כץ סיכם: "הצלחנו לרבע את המעגל. הקפאת המצב לחמש שנים יצרה מצב שבו מנענו פגיעה במחוסרות תעסוקה ולא פחות חשוב – מנענו שחיקה בקצבאות הגמלאים. יצא שכולם הרוויחו וזה טוב".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS