הרוכלים באילת החלו בפינוי הדוכנים הבלתי חוקיים בטיילת הצפונית, עוד לפני פתיחת מבצע הפינוי שתוכנן להתבצע השבוע ע"י מפקחי חטיבת שמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל. ראש חטיבת השמירה על הקרקע ברשות מקרקעי ישראל: "נחישות כוחות האכיפה הביאה לגל פינויים עצמיים. אם הרוכלים לא יסיימו לפנות את הקרקע בעצמם, נתבע מהם להחזיר לקופה הציבורית את מלוא הוצאות הפינוי".

כלים

מפקחי רשות מקרקעי ישראל וכוחות משטרת ישראל השלימו בסוף השבוע האחרון את היערכותם למבצע אכיפה רחב היקף לפינוי דוכני הרוכלים בטיילת החוף הצפוני של אילת, זאת לאור החלטת בית המשפט העליון שהורה להם להתפנות מהטיילת עד יום ב' 25/11 ולאחר שבשבוע שעבר דחה בג"צ את בקשת הרוכלים לעצור את הפינוי.

מבצע הפינוי תוכנן למשך השבוע בשיתוף כוחות אכיפה של הסיירת הירוקה ,פקחי משרד הפנים, עיריית אילת ובהובלת משטרת ישראל.

ישראל סקופ, ראש חטיבת השמירה על הקרקע ברשות מקרקעי ישראל: "ככל שלא יושלם הפינוי ונידרש לפעול, נתבע את הרוכלים להחזיר לקופה הציבורית את מלוא הוצאות הפינוי".

לקראת פינוי מתחם הטיילת הצפונית שתוכנן להתבצע השבוע, החלו הרוכלים באילת לפנות את הקרקע ולפרק את הדוכנים בעצמם. פינוי הדוכנים מהטיילת באילת נועד להתבצע השבוע מקץ התדיינות משפטית שנמשכה למעלה מעשור וכללה ארבע החלטות שיפוטיות שהורו על פינוי המתחם הבלתי חוקי, ולאחר שבג"צ דחה ביום ה' בקשה נוספת של הרוכלים לעכב את פינוי הדוכנים. יחידות האכיפה בליווי צמוד של פרקליטות המדינה ,מנהלת תיאום פעולות אכיפה (מתפ"א) ומפקדת מרחב אילת במשטרת ישראל, ועיריית אילת השלימו היערכותם למבצע.

במסגרת זו תוכנן מבצע לוגיסטי והנדסי מורכב, בו נדרש לתפוס את כל הציוד לאחסנו ולהרוס את 72 הדוכנים הבלתי חוקיים, שנבנו בבניה קשיחה מברזל, בטיילת לאורך של כ-450 מטר. במבצע תוכננו לקחת חלק למעלה מ-100 מפקחים ומאות שוטרים.

ישראל סקופ, מנהל החטיבה לשמירת קרקע ברשות מקרקעי ישראל אומר: "נחישות כוחות האכיפה הביאה לגל פינויים עצמיים. אם הרוכלים לא יסיימו לפנות את הקרקע בעצמם, נתבע מהם להחזיר לקופה הציבורית את מלוא הוצאות הפינוי. אנו מקווים כי הרוכלים באילת יימנעו מתביעה כספית וישלימו את הפינוי בעצמם, ובכך יבוא הסוף לפרשיית הטיילת באילת, במסגרתה פסקו בתי המשפט ב- 4 הליכים שונים כי יש לפנות את השטח ולהחזירו לרשות הציבור".