כלים

השריפה בכרמל תחת שליטה- אלו החדשות המשמחות בסיומו של היום הרביעי לשריפת הענק. הלימודים מחר, יום ב' (6.12) יתקיימו באוניברסיטת חיפה כסדרם, זאת לאחר האישור שניתן מכוחות הביטחון לחזור ללימודים סדירים. גם דיירי המעונות יכולים לחזור מהערב לבתיהם. בחי בר העופות הדורסים כבר הוחזרו לכלוביהם

dorsim_hayעשרות פקחים של רשות הטבע והגנים, בסיוע כבאיות ומספר מטוסים, נלחמו במשך יותר מיממה בשריפה שהגיעה לשטח שמורת טבע חיבר כרמל. השמורה הוקמה בלב ליבה של "שוויצריה הקטנה", על פני שטח של כ- 6,000 דונם, במטרה להשיב לישראל את חיות הבר שנכחדו ממנה, מתוך גישה ששמירת טבע אינה הגנה על הקיים בלבד, אלא השבת בעלי חיים שנכחדו לנופי הארץ. בשמורה גרעיני רבייה של יחמורים, איילי כרמל, עיזי וכבשי בר, ובנוסף מאכלסת השמורה את גרעין רביית העופות הדורסים הגדול והמוצלח בעולם כולו.

היום, לאחר שהשריפה באזור כובתה, הושבו לשמורה יותר מ-30 עופות דורסים נדירים, שפונו מהמקום כבר בערב יום חמישי, ושוכנו בפארק הטבע ברמת הנדיב. בין העופות הדורסים נמצאים מספר מינים מהנדירים בעולם, כמו העיט הניצי והרחם - שהחיבר הוא המקום היחיד בעולם שבו מצליחים להגיע לרבייה מוצלחת שלהם בשבי, עיטמים לבני זנב, ובזים. הנשרים, שכלובם נפגע בשריפה, יושבו לחיבר בהמשך השבוע.

ביל וודלי, המטפל הראשי בעופות הבר ובעופות הדורסים בפארק רמת הנדיב מסר כי חשוב מאוד להחזיר את הדורסים לאזור הקינון והרבייה הטבעי שלהם, כדי למנוע פגיעה קשה בעונת הרבייה שחלה עכשיו. במקרה של העיט הניצי מדובר בהצלה של ממש כיוון שזהו זן נדיר ביותר בעולם. " עצוב לנו מאוד לראות את ההרס שנגרם לאדם ולסביבה בהר הכרמל. אנו מנסים לראות את האור בקצה השריפה. העופות הללו חייבים לשוב לשקט ולאזור הקינון שלהם- רחוק מסביבת בני אדם, כדי להחזירם לסביבתם הטבעית לרבייה." אמר וודלי.

גם גרעין הרבייה של היחמורים שבחיבר הוא המוצלח בעולם- הוא החל לפני יותר משלושים שנים בארבע יחמורות שהוברחו על המטוס האחרון שיצא מאירן טרם נפילת השאח, וכיום כבר מסתובבים בטבע בישראל יותר מ-300 יחמורים. בחיבר עצמו נותרו כמה עשרות יחמורים, איילי כרמל, צבאים ויונקים נוספים. הם הועברו לגדרה שהוקמה בלב שטח פתוח ולא מיוער, כלקח משריפות קודמות, ובזכות העיקשות של הפקחים והכבאים בלחימה באש, לא נפגעה אף לא אחת מחיות החי-בר במהלך השריפה.

פקחי רשות הטבע והגנים מכל רחבי הארץ נאבקו בלהבות מאז תחילת השריפה ביום חמישי. פקחים רבים נפרשו ברחבי הכרמל ומנצלים את הכרתם את השטח על מנת לכוון ולהכניס כוחות כיבוי מרחבי הארץ למוקדי השריפה השונים. סה"כ נשרפו עד כה בשריפה כ-50 אלף דונמים של חורש טבעי צפוף, רובם ככולם בשטחי שמורות טבע וגנים לאומיים המרכיבים יחדיו את פארק הכרמל, שהוא הריאה הירוקה הגדולה בישראל (סך כל שטח החיבר: 115 אלף דונמים). הערכות ראשוניות הן שייקח עשרות שנים לשקם את הנזק האקולוגי הרב שנגרם לבית הגידול ולחיות הבר בכרמל.

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שהשתתף באופן פעיל בפעולות הכיבוי בחי- בר: "בין יום חמישי לשישי התמודדו כ-120 אנשי רשות הטבע והגנים עם פינוי הדורסים מהחי בר לצד דיכוי האש המתקרבת. ההתמודדות לא הייתה פשוטה בייחוד בשל העובדה כי בלילה מטוסי הכיבוי לא יכולים לפעול. מתוך שטח הגן הלאומי פארק הכרמל נשרפו כ-50 אלף דונם של חורש ים תיכוני ועצים מיוחדים. מדובר במיליוני עצים ואלפי בעלי חיים שמצאו את מותם".