כלים

נמל בסכנת התמוטטות: שובר הגלים של קיסריה התמוטט מעצמת הסערה. הגלים מתרסקים ישירות על הנמל העתיק ותורמים להתמוטטותו. רק לפני כחודשיים קראו רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, החברה לפיתוח קיסריה והמשרד להגנת הסביבה למציאת פתרון לנזק שעשוי להיגרם לערכי מורשת בני אלפי שנים

shover_caesarהחששות שהביעו מומחי השימור מפני סכנת ההתמוטטות של נמל קיסריה העתיק התממשו: בעקבות הסערה בסוף השבוע התמוטטו חלקים נרחבים משובר הגלים המודרני שנבנה אל נמל קיסריה העתיק. כעת מתנפצים גלי הים ישירות על עתיקות הנמל שבנה הורדוס לפני כ-2,000 שנים, ומאיימים על שלמותו. הסופה מוטטה את הקיר האנכי בשובר הגלים, ועוצמת הגלים כבר מוטטה אבנים מהנמל, עובדה אשר אילצה את סגירת הנמל העתיק בפני מטיילים היום. צוות ההיגוי למציאת פתרון להתמוטטות הנמל העתיק ייפגש בימים הקרובים ע"מ לבחון הצבה של פתרון חירום, עד לביצוע תוכנית השיקום המלאה לאתר, שהוצגה בכנסת לפני כחודשיים.

תכנית האב לפיתוח ושימור האתר הכולל את שיקום שובר הגלים הראשי והארכתו בכ-130 מטרים תוך מיגונו מפני שחיקה, שיקום והארכה של שובר הגלים המשני, הרחבתו מחדש חוף הרחצה באמצעות הזנת חול, הסרת מכשולים הקיימים בו כיום, שיקום של אזור המצוק תוך הקמת קיר תומך נמוך למניעת חתירת גלי הים ובשילוב של אמצעי מיגון וצמחייה אשר ישתלבו היטב בסביבה. אמדן ראשוני לעלות הפרויקט עומד על כ- 60 מיליון ₪ וביצועו ייערך כשלש שנים על פי ההערכות. בוועדת היגוי חברים נציגי רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, החברה לפיתוח קיסריה ובתמיכת המשרד להגנת הסביבה.

זאב מרגלית, הממונה על הפיתוח והשימור ברשות הטבע והגנים: "תמונת המצב הקיימת בקיסריה מדאיגה ביותר- הנזקים נראים לעין ואין מחלוקת בין המומחים שהשארת המצב הקיים כמו שהוא תאיץ את הרס אחד מאתרי הדגל של הארכיאולוגיה בישראל, שאליו מגיעים כמיליון מבקרים בשנה. תוכנית השיקום נמצאת בתוך המסגרת של מדיניות ארצית שהותוותה לשיקום מצוקי החוף, אך במקרה של קיסריה אנחנו נמצאים רגע לפני שההרס יהיה בלתי הפיך ובבחינת בכייה לדורות. ניתן להציל את קיסריה ואף להשביח את האתר לתקופת זמן ארוכה של עשרות שנים. הורדוס בנה לפני אלפיים שנים בקיסריה את אחד הנמלים הגדולים ומשוכללים בעולם הקדום, אנחנו מחויבים היום למצוא פתרונות הנדסיים מודרניים ולשמור על שרידים אלו מפני הרס, עבורנו ועבור הדורות הבאים. כעת עם התמוטטותו של שובר הגלים הזמן אף דוחק בנו יותר- הגלים מתנפצים כעת ישירות על העתיקות וזה עניין של זמן עד שייגרם נזק נוסף- הפעם לנמל העתיק עצמו".