"בונים יחדיו את עתיד הדיור בישראל"- משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל ערכו יום מיוחד לראשי הערים בישראל בנושא שיתופי הפעולה האסטרטגיים בין הממשלה לרשויות המקומיות שיביאו להגדלת היצע הדיור והורדת המחירים

כלים

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל: "אנחנו עומדים יומיים אחרי אישור תוכניות מחיר מטרה ומע״מ בקבינט הדיור. אנחנו מודעים לחוסר הוודאות בשוק ולכן נפעל ליישום מהיר ככל הניתן כדי לקצר את הקיפאון הזה "

בנצי ליברמן: " רשויות מקומיות הן השחקן המרכזי והשותף מספר אחד של רשות מקרקעי ישראל שיסייע להגדלת היצע יחידות הדיור ופתרון משבר הדיור. הניסיון מוכיח כי במקומות בהם ראש רשות מקומית לא שיתף פעולה, השיווקים לא הפכו לבנייה בפועל"

מעל ל-200 ראשי ערים וראשי מועצות מקומיות ואזוריות היו חלק היום מקהל של 400 אנשי ממשל ביום מיוחד אשר ערכו משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל לראשי הרשויות המקומיות בישראל בנושא שיתופי הפעולה האסטרטגיים בין הממשלה לרשויות המקומיות לקידום עתיד הדיור בישראל.

נציגי הממשלה המשפיעים ביותר על תחום הדיור ביניהם שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, שר האוצר, יאיר לפיד, דיברו עם ראשי הערים על שיתופי פעולה האסטרטגיים בין הממשלה לרשות המקומית לצורך קידום הבנייה לדיור בישראל. בנוסף נחשפו בכנס תכנית שיווק הקרקעות לשנים 2014-2015 והוצגו שיאי השיווק והתכנון של שנת 2013.

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל: " אנחנו עומדים יומיים אחרי אישור תוכניות מחיר מטרה ומע״מ בקבינט הדיור. אנחנו מודעים לחוסר הוודאות בשוק ולכן נפעל ליישום מהיר ככל הניתן כדי לקצר את הקיפאון הזה. בכל הקשור למחיר מטרה שאינו דורש חקיקה אנו מתכוונים להביא לאישור הקבינט את התוכנית המפורטת מיד לאחר הפסח וכבר הוריתי לכנס את מועצת רשות מקרקעי ישראל ל 28 באפריל שם תובא הצעת מחיר מטרה לאישור לאחריה נוכל לצאת לדרך ליישום.

אני אומר מכאן לאזרחי ישראל- הזכות שלכם לבית היא החובה שלנו! ואנחנו הולכים לעמוד בחובה הזאת.

עיקר המאמץ בו אנו מרכזים את פעילותינו הינו בהגדלת היצע הדירות. על מנת שנצליח ישנה חשיבות מכרעת לשיתוף פעולה פורה ומוצלח בין משרד הבינוי והשיכון וכן משרדי הממשלה השונים ביחד עם הרשויות המקומיות. לשמחתי הצלחנו בשנה האחרונה לחולל מהפך- לא רשויות כנגד המדינה אלא רשויות ביחד עם המדינה. שיווקנו ב 2013 בכמויות גבוהות מעל 2012 ואנו נשווק יותר ב2014 ו2015."

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן: " רשויות מקומיות הן השחקן המרכזי והשותף מספר אחד של רשות מקרקעי ישראל שיסייע להגדלת היצע יחידות הדיור ופתרון משבר הדיור. הניסיון מוכיח כי במקומות בהם ראש רשות מקומית לא שיתף פעולה, השיווקים לא הפכו לבנייה בפועל. סדרת הסכמי הגג שרשות מקרקעי ישראל, בסיוע משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר, מקדמת מוכיחה שהשאלה המרכזית היא לא שאלת הרווח והמדינה מוכנה להשקיע משאבים רבים בתמרוץ ובקידום מהיר של הקמת למעלה מ 105 אלף יחידות דיור בשלוש השנים הקרובות בלב אזורי הביקוש- זהו המענה האולטימטיבי למשבר הדיור כאשר הגברת השיווקים הם התשתית לכל פתרון.

כאן המקום לברך את ראש הממשלה,שר הבינוי והשיכון ושר האוצר אשר נרתמו לסוגיה ויזמו שורה של החלטות אשר יגבירו את קצב השיווקים האקטיביים ויבטיחו את הפחתת מחירי הדיור. אנחנו כשלטון מרכזי זקוקים לשיתוף הפעולה שלכם ראשי הרשויות בשלטון במקומי, יחדי אתכם נבנה את עריכם ונתגבר על משבר הדיור. "

שר האוצר יאיר לפיד: התכנית האחרונה הזו תלויה גם בהתגייסות שלכם ובדחיפה שלכם לבניית דירות של שלושה וארבעה חדרים. אני יודע שארנונת עסקים משתלמת יותר ואני יודע שזוגות צעירים עם ילדים קטנים הם עסקת הארנונה הכי גרועה מבחינתכם כי ההוצאה עליהם גדולה יותר מההכנסה, אבל אתם . מנהיגים ומנהיגות היא היכולת לראות את התמונה הרחבה יותר . אתם לא צריכים להיות חלק ממשבר הדיור ה ישראלי אלא חלק מהפתרון שלו.

חיים ביבס יו״ר מרכז שלטון מקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות: ״ אם לא נשמור על התמריצים לפריפריה, תוכניות הדיור החדשות על הורדת המע״מ ומחיר מטרה, ייקבעו את המדינה מגדרה עד חדרה. צריך לשמר ולהוסיף תמריצים בפריפריה בעדיפות מרכזית. בשיתוף עם הממשלה, ניתן להגדיר כי חלק מההכנסות מערך הקרקע המשווקת במרכז יועבר לטובת פיתוח ובניית שכונות בפריפריה. מחירה של הקרקע בפריפריה מוזל ופיתוחה יוכל להעלות את היצע הדירות משמעותית ולהעניק פתרון של ממש לדיור. תפקידו של השלטון המרכזי להירתם לטובת הפריפריה. רק לאחרונה נחתמו הסכמי הגג עם המדינה להוספת אלפי יחידות דיור ברשויות במרכז. תוכנית מחירי מטרה תוכל לאפשר גם לזוגות צעירים לרכוש דירות במחירים סבירים ולהיות חלק מההתחדשות העירונית. הפתרון טמון איפה בשילוב הכוחות בין השלטון המרכזי והמקומי. משרד ראש הממשלה משרד האוצר משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל בשילוב כוחות עם יכולות הביצוע וההתגייסות של ראשי הרשויות המקומיות יוכלו להוליד את הפתרון האמיתי, ולהציל את המדינה אל מול אחד האתגרים המרכזיים ביותר שמלווים אותנו בשנים האחרונות".

במסגרת היום לומדים ראשי הרשויות אודות כלים לקידום הבנייה לדיור אשר מציעים רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון, משרד הפנים לעיריות ולמועצות ובנוסף הם נחשפו למודלים להצלחה של שיתופי פעולה קיימים בין הממשלה לרשויות המקומיות. בין הכלים והפרויקטים המוצלחים שהוצגו היו:

· הסכמי הגג אשר נחתמו עם עיריית קריית גת ואלו שעתידים להיחתם בקרוב עם קריית ביאליק

· מעטפת הליווי אשר המדינה מציעה לפיתוח עירוני כמו זו אשר ליוותה את המועצה המקומית פורדיס

· דרכים לניצול יעיל ומגוון של הקרקע התורמים לצמיחה הדמוגרפית של הרשות כפי שנעשה עם המועצה האזורית גולן

· סיוע בהתחדשות עירונית המוסיף יחידות דיור לעיר כמו זה המוענק לעיריית חיפה

· הסכמים אסטרטגיים ייחודיים מול העיריות לפתרון בעיות מקומיות בדומה לזה הנעשה בשיתוף עיריית נתניה