כלים

"לדורות הבאים אין את הרשות לשכוח", כך אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, באירוע המרכזי לציון 70 לטבח באבי יאר, שהתקיים הערב בתיאטרון ירושלים. שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, שחזר מן הטקסים שהתקיימו באוקראינה, אמר: " 70 שנה חלפו ואנחנו עדיין מתמודדים עם איומי השמדה והכחשה של רצח העם שהתרחש שם, מצד חמאס או מדינות ריבוניות כמו איראן"

לאחר קיום האירועים בגיא ההריגה באבי יאר, בקייב בירת אוקראינה, במהלכן התקיים קונצרט וטקס זיכרון מיוחד לצד אנדרטת המנורה לנרצחים היהודים ולצד האנדרטה הסובייטית, התקיימו היום (6/10/11) האירועים בירושלים במהלכן התקיים טקס זיכרון באוהל יזכור ביד ושם ואירוע מרכזי בתיאטרון ירושלים במעמד נשיא המדינה, שמעון פרס, שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, שר התרבות האוקראיני מיכאיל קוליניאק, ונשיא יד ושם, הרב ישראל מאיר לאו.

באירוע התקיים קונצרט ריקוויאם "באבי יאר" - מאת יבגני סטנקביץ, של התזמורת הסימפונית הישראלית ירושלים בשיתוף המקהלה האוקראינית "דומקה".

נשיא המדינה, שמעון פרס: "הטבח בבאבי יאר הוא קטע מהזוועה הנאצית. עשרות מיליוני אנשים נרצחו בגלל שיגיונו של איש אחד, שעמו מחא לו כף במסעו לדרוס עמים אחרים. במסעו השטני להשמיד את העם היהודי. דומֶה שלא היה עוד רצח פיזי לא-תעשייתי המוני כה מרוכז בַּזמן, בלחיצת אצבע קלה וחוזרת על עצמה על הדק הרובה. בבאבי יאר לא היו תאי גזים כמו באושוויץ. הרצח היה מלאכת כפיים, ישיר. רוצח חמוש מול נרצח חסר ישע. באבי-יאר, כשיא הזוועה של רצח בדם קר, כתובה בתולדות המין האנושי לדיראון עולם.גם אם עדיין זורחת השמש, גם אם הגשם מוסיף להרוות את אדמתה, גם אם מהלכים עליה בני אדם, דורות אחרים – נכתָּם בה לעד הפשע הנורא. והדורות הבאים אין להם הרשות לשכוח".

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין: "לפני יומיים בלבד הייתי שם, למרגלות אנדרטת המנורה לזכר הנרצחים בבאבי יאר. כיום כמעט ואין זכר קשה לשרידי הזוועה שהייתה שם, למעט אותן אנדרטאות. וככל שהזמן חולף ועמו גם השרידי הזיכרון כך יש מקום לאדישות לצמוח. לאדישות היה חלק גדול במאורעות שהביאו ליישום תכניות הרצח של הנאצים ומול האדישות הזו אנו צריכים להלחם גם כיום. 70 שנה חלפו ואנחנו עדיין מתמודדים עם איומי השמדה והכחשה של רצח העם שהתרחש שם ובכל רחבי אירופה, בין אם זה מצד ארגוני טרור כמו חמאס או מדינות ריבוניות עם משטר טרור כמו איראן. אנו כאן שתי הממשלות ישראל ואוקראינה כדי לזכור את העבר ובעיקר להבטיח שעוד באבי יאר לא יהיה".

משרד ההסברה והתפוצות והשר הממונה יולי אדלשטיין, משמשים כגורם הרשמי המתאם ומארגן את אירועי ההנצחה בישראל ובאוקראינה יחד עם ממשלת אוקראינה, בשיתוף משרד החוץ והשגרירות הישראלית ורשות הזיכרון "יד ושם".