האביב בפתח וזוהי הזדמנות לגלות מחדש את הנוף המדברי הקסום של ארצנו. לאחרונה נחנך 'צוהר למרחב' - שביל חדש במצפה רמון המציע למבקרים באזור נקודות תצפית מרהיבות לנוף המדברי מסביב, טיילת המחברת בין המרחב המדברי ליישוב, פינות ישיבה מוצלות וחניון מקסים לפיקניקים למטיילים באזור

כלים
'צוהר למרחב' - שביל חדש במצפה רמון. קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל
'צוהר למרחב' - שביל חדש במצפה רמון. קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל

 

ישנם כאלה המעדיפים את נופי הצפון ואלה המעדיפים את נופי המדבר על גווניו הזהובים. אם אתם אנשים של המדבר המוזהב ונוף בראשיתי - זה הטיול בשבילכם.  אם אתם  מטיילים באזור מצפה רמון אל תפסחו על הפינה הזו שהיא גם מבואה לאגן נחל צין וגם פינה מקסימה לפיקניקים באזור.

"צוהר למרחב" במצפה רמון במצפה רמון שוקם והונגש בעת האחרונה בפרוייקט שיקום באמצעות רמ"י, ( הקרן לשמירה על שטחים פתוחים) , בשיתוף מועצה מקומית מצפה רמון ורשות ניקוז ים המלח בהיקף של 2.25 מיליון ש"ח. במסגרתו שוקם ערוץ נחל שהפך אתר להשלכת פסולת בנין והוקם  פארק אקסטנסיבי שיחבר בין מרחבים עירוניים והשטח הפתוח הסובב, פיתוח המבואה המערבית מנצל ומשקם שטח שנפגע משפיכה רבת שנים של עודפי עפר אל הואדי, בין שולי הישוב לבין חורשה נטועה.

הפיתוח מייצר קישוריות הליכה וכן מקומות לפעילות של הקהילה המקומית, תיירים ומבקרים. מוקד פעילות עליון מציע מרחב פעילות מוצל, הצופה אל הר גמל. מוקד פעילות בחורשה מעורר מבקרים ומקומיים לצאת אל שבילי המדבר, על ידי מתן מידע ועל ידי יצירת סקרנות לעקבות פעילות של בעלי חיים במרחב המדברי.

המבקרים באזור יוכלו לצעוד על הטיילת החדשה שהוקמה ומחברת בין המרחב המדברי ליישוב באמצעות שביל סלול באורך של 400 מ' העובר בדרך נוף של מדבר משולב חורשה. השביל מתאים להליכה קלה במקום קסום לאורך טיילת המצוק במצפה רמון שבו נגלה נוף מדברי מדהים, לאורכו הוצבו פינות ישיבה מרוצפות דק ומוצלות עם תצפית לכיוון הר הגמל ובחיבור לחורשה  בה הוקמו שולחנות לפיקניק בטבע.  כן קיימים לאורך הדרך שלטים מקסימים  עם הסברים על חיות המדבר ומודל של תוואי הנחלים. מתאים לטיול משפחתי קליל או רכיבת אופניים עם הילדים כאשר בקצה השביל תמצאו חורשה עם מקור מים בה ניתן לנפוש.

איך מגיעים: חונים ברחוב עין זיק.

שר השיכון והבינוי, יצחק גולדקנופף: "פרויקט 'צוהר למרחב' במצפה רמון שרשות מקרקעי ישראל שותפה מרכזית בו הוא חלק מפעילותנו הנרחבת לפתח את דרום הארץ להנגישו לציבור תוך שמירה על הנוף המדברי והשטחים הפתוחים בו. האתר הינו פנינת טבע במדבר הישראלי המציע למבקרים טיול מרתק, מגוון ומתאים לכל המשפחה."

מנהל רשות מקרקעי ישראל ויו"ר הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, יעקב (ינקי) קוינט: "אנחנו מזמינים את עם ישראל לגלות את הנוף המדברי באזור מצפה רמון ששוקם ופותח באמצעות רשות מקרקעי ישראל. באתר הוקמו לרווחת המטיילים שבילי הליכה ואופניים, פינות ישיבה, פיקניק ותצפית לפנאי ובילוי. בתכנון האתר הושקעו תכנון והתאמה למאפיינים היחודיים המקומיים של האזור המדברי לצד ראיה עתידית וחשיבה סביבתית מתקדמת לטובת הטבע הייחודי של האיזור, הציבור הרחב והדורות הבאים שייהנו משיקום ופיתוח הסביבה." 

רמ"י רואה חשיבות בשמירה על האיזון בין פיתוח לשימור השטחים הפתוחים בישראל, לטובת השמירה על המגוון הביולוגי, על המערכות האקולוגיות ועל רווחת הציבור והדורות הבאים. רמ"י הקצתה בשנים האחרונות קרוב ל – 1 מליארד ש"ח לסיוע במימון פרויקטים העוסקים בשמירה, פיתוח סביבתי וטיפוח של נחלים, פארקים ושטחים פתוחים שמחוץ לשטחים העירוניים הבנויים.