סנונית ראשונה בתכנית לציפוף ההתיישבות בגולן: תכנית רשות מקרקעי ישראל לבניית 440 יח"ד ברמת מגשימים אושרה ע"י הוועדה המחוזית למתן תוקף

מבט על רמת מגשימים. קרדיט : א.ב. מתכננים
מבט על רמת מגשימים. קרדיט : א.ב. מתכננים

התכנית עוסקת בתכנון מחדש והרחבה של מושב רמת מגשימים בשטח כולל של כ-1,552 דונם, בדרום רמת הגולן. התוכנית כוללת מגורים בהיקף של כ-410 יח"ד, מסדירה ומארגנת מחדש את התעסוקה כולל מבני משק, תעשייה ומלאכה על מנת לספק בסיס כלכלי לאוכלוסיית המושב ההולכת וגדלה. עוד התוכנית מסדירה מערכת דרכים, שבילים וחניות לצד מבני ומוסדות ציבור וחינוך, שטחי ספורט ונופש ושטחים ציבוריים פתוחים

התוכנית שקודמה ע"י הרשות המקומית ורשות מקרקעי ישראל להרחבת מושב רמת מגשימים בגולן, ממוקמת ממזרח לכנרת באזור הגולן, עוסקת בהרחבת הישוב ובתכנון השימושים בשטחי המושב בהתאם לצרכי התושבים והגידול הטבעי ומשתרעת על שטח כולל של כ-1,552.03 דונם.

התוכנית מרחיבה את אזור המגורים עד גבול הקיבולת של תמ"א 35, ותכנון הרחבה המסומנת בתוכנית מתאפשר כעת לאור החלטת הממשלה שהתקבלה בימים האחרונים לפיתוח וחיזוק רמת הגולן בתקציב כולל של מיליארד שקלים.

הרחבת המגורים תאפשר קליטה של משפחות צעירות, ביניהן של בנים ובנות ממשיכים ומוסיפה תמהיל מגורים מגוון למגורים הקיימים בישוב הכולל יח"ד צמודות קרקע כ-73 יח"ד במגרשים בשטח של 750 מ"ר, כ-41 יח"ד במגרשים בשטח של כ-600 מ"ר, ובנייה אינטנסיבית, דיור מכיל, בבתים משותפים בשני מתחמים מתוכם כ-70 יח"ד בגודל של עד 120 מ"ר ליח"ד, ועוד כ-50 יח"ד קטנות (עד 55 מ"ר ליח"ד).

עוד בתוכנית הסדרת התעסוקה בישוב במבני משק, תעשייה ומלאכה, על מנת לספק בסיס כלכלי לאוכלוסיית המושב ההולכת וגדלה לצד שטחים למוסדות ציבור וחינוך, הסדרת מערכת דרכים, שבילים וחניות, שטחים לספורט ופנאי ושטחים ציבוריים פתוחים.

התכנית קודמה ע״י רשות מקרקעי ישראל בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית גולן, רמת מגשימים ותוכננה ע"י אדריכל דני קידר והמתכננת מוריה יבור-נוימן ממשרד "א.ב מתכננים".

רפי אלמליח, מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ"י, "מברך על אישור התכנית להרחבת רמת מגשימים שקידמו הרשות המקומית ורשות מקרקעי ישראל. וציין כי "תכנית זאת הינה חלק מתהליך כולל ומהחלטת הממשלה שהתקבלה בדבר חיזוק ופיתוח רמת הגולן הכוללת בניית אלפי יחידות דיור. התכנית כוללת 410 יח״ד ומהם 160 יח"ד חדשות ו-70 יח"ד מאושרות הכוללות רה

תכנון שיתווספו למושב הוותיק בתמהיל מגורים מגוון שמתאים לאוכלוסיות שונות וזוגות צעירים, וגם מסדירה ומארגנת מחדש את אזורי התעסוקה והתעשייה."

מוריה יבור נוימן ממשרד א.ב. מתכננים, אמרה "אנו שמחים על אישורה של התכנית אשר מאפשרת למושב רמת מגשימים להתפתח כקהילה רב מיימדית הכוללת תמהיל סוגי מגורים, ומאפשרת גם את הבסיס הכלכלי להכפלת האוכלוסייה במושב ע"י מתן פתרונות תעסוקה בישוב לצד המשך תפקודו כמושב חקלאי פעיל."