נחתם הסכם הגג שיכפיל את אילת - 18,372 יחידות דיור, 6,930 חדרי מלון ו-146,268 מ"ר שטחי תעסוקה בהסכם הגג שנחתם במעמד ראש הממשלה ושר האוצר עם ראש עיריית אילת היום (ג') נחתם הסכם גג בין המדינה לעיריית אילת שיביא להכפלת העיר אילת, זאת במסגרת יישום החלטת הממשלה לבניית 18,372 יחידות דיור, חדרי מלון ושטחי תעסוקה.

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל. עדיאל שמרון
מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל. עדיאל שמרון

ההסכם נחתם במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, מנהל מרחב דרום ברשות מקרקעי ישראל ערן ראובני וראש העירייה מאיר יצחק הלוי. פיתוח התשתיות יבוצע על ידי העירייה באמצעות החברה הכלכלית במהלך משותף ומהיר של משרדי הממשלה השונים. שיווק המתחמים ייעשה בשיתוף הדוק עם הרשות המקומית, ביצוע התשתיות השכונתיות יהא באחריות העירייה ובפיקוח רשות מקרקעי ישראל.

במסגרת ההסכם ייבנו 9 שכונות חדשות בעיר אילת בהיקף של 18,372 יחידות דיור למגורים לצד תוספת של 6,930 חדרי מלון ופיתוח אזורי תעסוקה, אטרקציות ותיירות בשטח כולל של 146,268 מ"ר. עוד במסגרת ההסכם יושקעו כספים רבים בפיתוח תשתיות על הכוללים פיתוח רצועת החוף באילת, הקמת קריית ספורט בינלאומית, פארקים עירוניים, הקמת מתקן קצה לפסולת ופיתוח תשתיות תחבורה ותשתיות אחרות נוספות.

שר האוצר, משה כחלון: "ההסכם הזה יזניק את העיר אילת, יכפיל את מספר התושבים שלה ויאפשר לה להתפתח ולייצר אזורי תעסוקה חדשים. ויש לי בשורה בשבילכם; היום בחצות תיפתח ההגרלה הראשונה של "מחיר למשתכן" באילת, היות ואילת נכללת במפת אזור עדיפות א, אחוז בני המקום בהגרלה הוא 50%. בנוסף, השבנו לעיר את ההגדרה לאזור עדיפות לאומית א' גם בטווח של קילומטר מהחוף, דבר שייתן זריקת מרץ לפיתוח מיזמי תיירות ונופש. התכנית הזאת תעניק לה את כל הכלים להיות אחת מערי הנופש האטרקטיביות ביותר. בדיוק כפי שהיא צריכה להיות. חברים, הקרקע של מדינת ישראל היא לא משאב שסוחרים בו. הקרקע היא משאב שצריך להגיע לזוגות צעירים כדי שיוכלו לבנות בו בית".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "לפני 68 שנה הונף באום רשרש דגל הדיו ובכך נקבע גבולה הדרומי של מדינת ישראל. מבצע עובדה מיצב את אילת כשער ימי אל מדינות אפריקה ואסיה. הסכם הגג שאנו מציינים היום יחזק את כלכלת אילת ויאפשר מגורים לאלפי משפחות נוספות. נמשיך ונבנה בקצב גובר בכל רחבי הארץ".

מנהל מרחב דרום ברשות מקרקעי ישראל, ערן ראובני: "הסכם הגג שחתמנו עליו היום מביא עימו בשורה גדולה שתהפוך את אילת לעיר מטרופולין מרכזית בכל האזור. ההסכם כולל לא רק את הכפלת אוכלוסיית העיר, אלא גם תוספת שטחים למסחר תעסוקה ומלונאות באופן שאילת תהפוך לאבן שואבת המסוגלת להעניק שירות משמעותי בכל היבט, לתושביה ולבאים בשעריה."

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי: "הסכם הגג שהושג לאחר משא ומתן ארוך, יביא למפנה דרמטי בכל הקשור לבניית תשתיות על. בעיר אילת כמו כבישים עוקפים, פארקים, חופים ועוד, יצעידו אותה לקראת עצמאות כלכלית והפיכתה לעיר מטרופולין. זוהי בשורה גדולה לתושבי אילת."

העיקרון המנחה של הסכמי הגג הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום ומקצרים באופן דרמטי את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים מדויק לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט.

הסכמי הגג מבטיחים גם לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור. ההסכם יהווה כלי משמעותי למימוש החזון העירוני, בתוכו הכפלת מספר התושבים מ – 63,000 היום ל – 120,000 תושבים והגדלת מספר התיירים המבקרים באילת מ – 2.8 מיליון ל – 4 מיליון תיירים בשנה.

במסגרת ההסכם אחראית העירייה לתכנון וביצוע של כלל התשתיות. ההסכם יכלול השקעות בתשתיות מים, ביוב וניקוז והשקעות בפיתוח שטחים ציבוריים פתוחים. לצד הבינוי והתשתיות, הושם דגש על התחדשות עירונית ועל פיתוח רצועת החוף מטאבה לעקבה.

מודל הסכמי הגג בא לענות באופן מהיר, על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין במרכז הארץ. הסכמי הגג רותמים מראש את כל משרדי הממשלה הרלבנטיים לשיווק זמין, ממוקד ואפקטיבי באזורי הביקוש. זאת בשיתוף הרשויות המקומיות עמן יחתמו הסכמי הגג.