בתום סקירה של כלל המחוזות במשרד החינוך עולה כי למעט מספר מקרים נקודתיים, המערכת ערוכה לקליטת התלמידים במוסדות החינוך. שר החינוך נפתלי בנט: "שנת הלימודים תחל מחר כסדרה. אנחנו ממתינים לכל ילדיי ישראל בזרועות פתוחות. מערכת החינוך היום היא אישית ומקצועית מתמיד. צמצמנו את מספר התלמידים בכיתה ל- 28 בממוצע בלבד בכיתות א-ב, והוספנו סייעת שנייה בכל גני הילדים, על מנת שכל ילד יזכה ליותר חום ואהבה. מערכת החינוך מתמקדת היום במצוינות לימודית וערכית. שתהיה לכל ילדיי ישראל שנת לימודים מוצלחת"

חדר מצב של משרד החינוך. צילום: שלומי אמסלם לע"מ
חדר מצב של משרד החינוך. צילום: שלומי אמסלם לע"מ

עדכון חדר המצב של משרד החינוך: שנת הלימודים החדשה תשע"ז צפויה להיפתח מחר, ה', בשעה 08:00 כסדרה בכל רחבי הארץ. בתום סקירה של כלל המחוזות במשרד החינוך עולה כי למעט מספר מקרים נקודתיים, המערכת ערוכה לקבל את התלמידים במוסדות החינוך. במסגרת כך, 2,232,172 תלמידים וילדים יתחילו את שנת הלימודים, מתוכם 158,958 תלמידי כיתות א', אשר יחלו את דרכם לראשונה במערכת החינוך. 123,497 תלמידי יב' יחתמו השנה, 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, יפתחו את השנה 180,000 עובדי הוראה. (הנתונים המלאים בנספח)

מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן: "שנת הלימודים תשע"ז צפויה להיפתח כסדרה. אני מברכת את התלמידים אשר פותחים מחר את שנת הלימודים ורוצה לאחל לתלמידי כיתות א' אשר מתחילים את שנתם הראשונה במערכת החינוך שנה של למידה חווייתית, ולתלמידי כיתות יב' לאחל הצלחה לקראת סיום 12 שנות לימוד במערכת. אני מודה למנהלים ולצוותים החינוכיים אשר עבדו סביב השעון כדי להבטיח שהתלמידים יפתחו מחר את שנת הלימודים כסדרה".

במהלך שנת הלימודים הנוכחית המערכת תעמיק את תכניות העבודה במסגרת התכנית האסטרטגית, אשר כוללת ארבע מטרות עיקריות: קידום למידה משמעותית ואיכותית שתוביל להישגים לימודיים, למימוש עצמי ולמצוינות, חיזוק החינוך לערכים יהודים, ציוניים, קידום שוויון הזדמנויות בחינוך וצמצום פערים וחיזוק התרבות הניהולית-הארגונית.

בגיל הרך:

רפורמת הסייעת השנייה: סייעת שנייה בגנים מעל 30 ילדים. חינוך איכותי, יחס חם ואישי לכל ילד.גננת מובילה: ליווי מקצועי לצוותים החינוכיים ומתן מענה לצרכי הילדים והצוות.

ביסודי:

רפורמת הכיתה הקטנה: תלמידי כיתות א' וב' ילמדו בכיתות קטנות המכילות כ- 28 ילדים בממוצע. הקטנת הכיתות מחזקת את הקשר של מורה תלמיד, מעמיקה את הלמידה ומשפרת את הישגי התלמידים.מורה שני בכיתה: התכנית תפעל בכ-2000 כיתות לימוד בגני הילדים ובתי הספר. השילוב של מורה ותיק וסטודנט להוראה מאפשר למידה אישית, חווייתית ומאתגרת.עברית על הרצף למגזר הערבי: תלמידי המגזר הערבי ילמדו עברית כמקצוע חובה כבר מגן הילדים ועד כיתה יב'. המטרה: שיפור וקידום שליטת התלמידים בשפה העברית בדגש על חיזוק מיומנויות ההאזנה והדיבור.

בעל יסודי:

התמונה החינוכית: פורסמה התמונה החינוכית הארצית והיישובית. התמונה החינוכית משקפת בצורה הולמת יותר את מגוון העשייה החינוכית בבתי הספר העל יסודיים - הישגים ערכיים, קהילתיים וחברתיים לצד הישגים לימודיים.תכנית ההיבחנות החדשה: לראשונה רפורמת הבגרויות תכיל את כלל שכבות הגיל בתיכון (י' – יב'). לתכנית ההיבחנות חשיבות רבה, בעיקר לנוכח האתגרים הגדולים העומדים בפני מערכת החינוך בעידן הנוכחי של המאה ה- 21.התכניות הלאומית לקידום לימודי המתמטיקה והאנגלית: חיזוק כל רמות הלימוד (3, 4 ו-5 יח"ל).מספרים את הסיפור השלם של העם היהודי (ועדת ביטון): המשך יישום ועדת ביטון בתכני הלימוד ובפעילויות הבלתי פורמאליות.

חינוך מיוחד

תוספת תקציבית של 400 מיליון שקלים: הנגשת אלף כיתות לימוד לילדים מוגבלות שמיעה והארכת שנת הלימודים לילדי החינוך המיוחד

משרד החינוך מברך על היוזמה של מועצת התלמידים לפתוח את שנת הלימודים בעיסוק בנושא "אהבת חינם" וקידום שיח של הומניזם, סולידריות וקבלת האחר. נציגי מועצת התלמידים הארצית יעברו במהלך היום הראשון של שנת הלימודים בין מוסדות החינוך השונים ויחלקו חומרי הסברה (עלונים, צמידים, מדבקות וכו") במטרה להעלות את המודעות לנושא.

יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, חנן יזדי: "אנחנו שמחים לפתוח את שנת הלימודים תשע"ז בכל בתי הספר בארץ בסימן "אהבת חינם". בחברה הישראלית מחלחלת אלימות מסוג חדש, אלימות ברשת. אלימות זו באה בכל מיני צורות כמו תופעת 'השיימינג', השיח האלים והמסית, הבריונות ברשת ועוד תופעות רבות שמעכירות את האווירה בחברה הישראלית ומגבירות את השנאה. זה המקום של כולנו, כשותפים במערכת החינוך, למגר את התופעות הללו וליצור חברה מאוחדת יותר, ואוהבת יותר".