אנו כבר רגילים למציאות שבה לרשתות החברתיות ובראשם לפייסבוק יש משקל רב במהלך חיינו. ישראל היא המובילה העולמית בשימוש בפייסבוק והנתונים מצביעים על 90% ממשתמשי האינטרנט הישראלים הנמצאים בפייסבוק בתכיפות משתנה.

כלים

ד"ר אזי לב-אוןבעקבות נוכחותם המרכזית של הרשתות החברתיות והשפעתם על חיינו, מחקר חדש שנערך ע"י ד"ר אזי לב-און מבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל ביקש לבחון כיצד העיתונות הממסדית מציגה את השימוש ברשתות והאם היא מתייחסת לכך באופן חיובי או שלילי.

במהלך המחקר, נבחן הסיקור של הרשתות החברתיות על ידי ששת העיתונים המרכזיים בישראל במהלך מבצע "צוק איתן". תקופת המבצע נבחרה לצורכי המחקר משום שבתקופה זו נרשם גידול משמעותי בצריכת חדשות באמצעות תקשורת המונים כגון טלוויזיה ואתרי תוכן גדולים, ובמקביל היתה עליה בדומיננטיות השימוש בפייסבוק, ווטסאפ וסמסים בכל הנוגע לשמירה על קשרים חברתיים, בקשת עזרה ומתן עזרה. המחקר בחן אייטמים בתקופת "צוק איתן" של ששת העיתונים המרכזיים בישראל (ידיעות אחרונות, מעריב, הארץ, ישראל היום, גלובס וכלכליסט). המחקר בחן את כל האייטמים בהם אוזכרו הרשתות החברתיות ולאחר סינון, נבחנו ונותחו 329 אייטמים שונים.

מממצאי המחקר עולה כי העיתונות המרכזית הציגה את הרשתות החברתיות בעיקר כמרחב להבעת דעות וזירת שיח, כפלטפורמה לשיח שנאה והפצת שמועות ומידע לא מאומת, ערוץ תקשורת אלטרנטיבי מצד פוליטיקאים וסלבריטאים המתקשרים באמצעותן עם קהליהם וכזירת דיפלומטיה ציבורית. המחקר מראה כי העיתונות המרכזית בחרה לתת משקל רב לנושא שיח השנאה בפייסבוק.

ד"ר לב- און על חשיבות הממצאים: "עם למעלה ממיליארד משתמשים רשומים, פייסבוק הינה הרשת החברתית המקוונת הגדולה ביותר בעולם והיא משמשת כלי חשוב למילוי מגוון רחב של צרכים. על כן, ישנה חשיבות רבה להבנת אופני הסיקור החדשותי להם היא זוכה ומכאן להבין

את עמדות הציבור כלפי הרשת, וכן לתרום להבנתנו את השימושים וההתנהגויות המקובלות ברשת."

לקריאת המחקר המלא: https://www.isoc.org.il/magazine/magazine16_1.html

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

נוב 12, 2019

עבודות סמינריון ולימודים

סמינריון, עבודות סמינריון, עבודה סמינריונית, כתיבת סמינריון, כתיבת עבודות, כתיבת עבודה…
יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…
אפר 01, 2019

מיהו אגרונום ומהם תחומי העיסוק שלו

החקלאות מציעה אופציות שונות לצורך ייצור מזון, שימור מזון ושיפור מזון. מעבר לכך, החקלאות…
מרס 17, 2019

קורס גרפיקאים

היום גם מי שלא ראה את עצמו בעבר לומד, יכול לעשות את זה. כל מה שצריך הוא כוח רצון…
מרס 17, 2019

קורס בניית אתרים

העולם סביבנו עבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, שינוי שאפשר לשייך בעיקר לפריצת האינטרנט…