החלטת בית המשפט כי יורם קניוק רשאי להרשם כ"חסר דת" עשויה להוביל לשבירת הסטאטוס קוו בישראל ובעיקר להוביל שינוי בתחום רישום הזוגיות בישראל

כלים

להחלטה התקדימית של בית המשפט כי הסופר יורם קניוק רשאי להרשם כ"חסר דת" עשויות להיות השלכות רחבות היקף ביחסי דת ומדינה בישראל ובראשם על רישום הזוגיות במדינה.

על פי חוק ברית הזוגיות של סיעת ישראל ביתנו שעבר בכנסת הנוכחית רשאים שני בני זוג המוגדרים כחסרי דת להרשם בפני רשם הזוגיות ולהגדיר עצמם כזוג בישראל.

עד עתה, ברית הזוגיות העניקה פיתרון לזוגות מעטים, אך כעת יכולו אלפי יהודים לדרוש להגדיר את עצמם כחסרי דת ולהשתמש בכלי הזה על מנת להרשם באופן חוקי כזוג בישראל.

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית: "הכרעת בית המשפט היום בנושא קניוק פותחת פתח לשבירת המונופול הרבני בישראל בתחום הנישואין והגירושין ומציגה את האבסורד במצב הנוכחי בו אזרחי ישראל לא רשאים להנשא על פי דרכם. בפועל, מדינת ישראל דוחפת צעירים רבים מחוץ לעולם היהודי וזאת על מנת לממש לחיות בארץ על פי תפיסת עולמם".

"כבר עתה פנו אלינו אנשים המעוניינים לשנות את הגדרתם לחסרי דת על מנת להשתחרר מעול הרבנות הראשית והחוקים הדתיים של מדינת ישראל. כעת אנו מחפשים זוג שיהיה מוכן להקרא לדגל לשנות את הגדרת הלאום ולעשות שימוש בברית הזוגיות במקום לנסוע לקפריסין ולהנשא שם".