הבוקר גילו חקלאים פלסטינים תושבי הכפר קוסרא, מדרום לשכם, כי כ-200 עצי זית ותאנה שבבעלותם הושחתו עד היסוד או נעקרו ממקומם באדמות הנמצאות מדרום לכפר, שבסמוך אליהן הוקמו מאחזים של ההתנחלות שילה. בצלם: ממשלת ישראל נושאת באחריות ישירה לפגיעה המתמשכת בתושבי קוסרא

חלק מעצי הזית כבר הניבו פרי והחקלאים תכננו למסוק אותם בימים הקרובים. תושבי הכפר מסרו לבצלם כי עבדו באדמותיהם אתמול, כך שברור שהנזק נגרם בליל אמש. לאירוע אמש לא היו עדים אולם בארגון "בצלם" טוענים כי נסיון העבר מעורר חשד כבד שהפעולה בוצעה על ידי מתנחלים.

האיזור בו הושחתו העצים הוא שטח פתוח שהראות בו מצוינת. בחודש שעבר הציב הצבא עמדה על הגבעה החולשת על השטח שבין המאחז אש-קודש לבין הכפר קוסרא. גם אם החיילים לא נמצאים כל הזמן על גבעה זו, כוחות הביטחון נוכחים באזור באופן קבוע.

למרות זאת, עולה החשד כי מתנחלים הצליחו להגיע לאדמות הכפר ולהשחית מאות עצים בלי שחיילים ניסו לעצור בעדם. בבצלם אומרים כי בין אם החיילים ראו את המתנחלים והעדיפו להתעלם ובין אם הם כלל לא היו במקום – זהו מקרה חמור ביותר בו כוחות הביטחון מעלו בתפקידם ובחובתם להגן על התושבים הפלסטינים ועל רכושם.

מארגון השמאל בצלם נמסר כי: "על אף תלונות חוזרות ונשנות של תושבי קוסרא ותושבי כפרים אחרים באזור שנפגעו – דומא, קריות וג'אלוד – ושל ארגונים לזכויות האדם, מועלות רשויות אכיפת החוק בעקביות בחובתן להגן על תושבי האזור מפני התקפות של מתנחלים."

"בצלם תובע מכל הגורמים האחראים לוודא שהתקפות אלה ייפסקו וכי נגד האחראים להן יינקטו כל הצעדים הנדרשים על מנת למנוע את הישנותן, במסגרת החוק וכללי ההליך ההוגן. על הרשויות הישראליות להפסיק את ההפקרה של תושבי הכפרים הפלסטינים באיזור, כמו גם של שאר הפלסטינים בגדה השוכנים סמוך למוקדי אלימות של מתנחלים."