קריאות "תתפטר!" נצעקו ע"י חולים לעבר מנכ"ל משרד הבריאות, במהלך דיון בהסדרת השימוש בקנביס רפואי בישראל. יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ חיים כץ (ליכוד): "ד"ר גמזו לא צריך להתפטר, אך על פניו נראה שהוועדה שהקים פסולה"

דיון סוער בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשותו של ח"כ חיים כץ (ליכוד), בסוגיית הסדרת השימוש בקנביס רפואי בישראל. זאת בעקבות המלצות הוועדה הבין משרדית לבחינת הנושא הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות בישראל, שהוגשו על ידי משרד הבריאות לוועדת הבריאות של הכנסת.

צחי כהן, מנכ"ל עמותת "תיקון עולם" העוסקת בייצור קנביס רפואי ואספקתו לחולים: "במשך כל פעילות הוועדה הבין-משרדית לא פגשו אותנו, המגדלים, אפילו טלפון לא הרימו לנו. המלצות הוועדה הן בליל של שטויות. אני קורא לוועדת הבריאות בכנסת לחוקק חוק מטעמה ולא להסתמך על המלצות משרד הבריאות. זה עסק שהולך לגלגל מיליארדים, יותר מגוגל!"

מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, אמר בתגובה: "קשה לי עם הדברים, אני מדבר כאן מהלב. זה קשה למשרד הבריאות למצוא את האיזון הנכון בין הטיפול הראוי ואי פגיעה בחולים לעומת הסכנות הכרוכות: זה נושא שיכול לצאת משליטה, אם תהיה מערכת שלא תנטר את זה בצורה טובה. ההסדרה של זה היא מאוד רגישה ומאוד מורכבת. אנחנו מסדירים כאן שימוש של משהו שמוגדר כסם! אנשים אחרים רוצים להשתמש בו למטרות אחרות. הקשר שקיים היום, בין מגדל לחולה, לא יכול להימשך. זה צריך להיעשות דרך חברת אספקה מוסדרת".

אלכס ברק, מנהל הוועד הארצי של מטופלי קנביס רפואי בישראל: "אני מתנגד בתוקף לדברי המנכ"ל. המשוב של החולים עזר עד כה למגדלים להגיע לתרופה הטובה והזולה ביותר בעולם. הוראות הביניים של ד"ר גמזו מהוות התעללות בחולים, ולא נותנות מענה לחולי אפילפסיה, חולי פוסט-טראומה ונפגעי הלם קרב. בינתיים אני מספק בעצמי, בלי רישיון, קנביס לחולים האלה. מצדי שיעצרו אותי".

צחי כהן וחולים שישבו בקהל קראו לד"ר גמזו: "לא איכפת לכם, משרד הבריאות, מטובת החולים. תתפטר!".

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, התערב ואמר: "ד"ר גמזו לא צריך להתפטר, גם אם הוא לא חושב כמוכם. הוא מנכ"ל אכפתי וחרוץ. אי אפשר לתקן את הכל ביום אחד ולא כל הצדק נמצא בצד אחד. יחד עם זאת, אני סבור שצריך היה להזמין את המגדלים להשתתף בדיוני הוועדה הבין-משרדית. הוועדה בראשותי ביקשה מכם שוב ושוב שתשתפו אותם, כי יש להם ידע רב. לכן, על פניו נראה שהוועדה פסולה. אני מתכוון להיפגש עם מנכ"ל משרד הבריאות וד"ר יהודה ברוך, אשר עמד בראש הוועדה הבין-משרדית, ללמוד את הנושא וההתנהלות בו. אנחנו נתכנס שוב בשבועות הקרובים".