מספר תלמידי הישיבות המשתמטים משירות צבאי באמצעות הסדר דחיית שירות הגיע בשנת 2010 לשיא של כל הזמנים - 62,500. זאת, לעומת 57,800 בלבד ב-2009 ו-45,500 בלבד ב-2005. ב-2010 גם נרשם גידול שיא בשנה אחת של קרוב ל-5,000 מקבלי דחיית שירות חדשים. זאת, לעומת ממוצע של 3,400 בלבד בחמש השנים האחרונות

המספר הבלתי נתפס של המשתמטים עולה מנתוני דו"ח ועדת גבאי שהוגש בשבוע שעבר לממשלה וממקורות נוספים. את הנתונים רכזה עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון לקראת הדיון שהתקיים אמש בוועדה לביקורת המדינה בנושא השירות האזרחי ולקראת הדיון הצפוי בממשלה בשבוע הבא על הרפורמה של הענקת פטור גורף משירות צבאי לכל אברך מגיל 22 ומעלה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"לאור הנתונים הקשים קשה להבין איך יכולה ממשלת ישראל לדון במתן פטור גורף לאברכים ולהפוך את האפליה בין דם לדם למדיניות רשמית של ישראל".

רגב הזכיר כי "הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי מתריע על מצוקת כח האדם של הצבא וקורא לגייס את בחורי הישיבות. אבל במקום להגביר באמת את המאמץ לגיוס חרדים, הממשלה מוותר עליו כליל. זו ממשלה שמבצעת מכירת חיסול של עתיד המדינה והצבא למפלגות החרדיות" אמר רגב. הוא קרא לשותפיו של נתניהו לקואליציה "להתעשת ולבלום את ביזיון המשך ההשתמטות מגיוס ושוויון בנשיאה בנטל".

רק 11% מן הגברים החרדים בני 29-20 שרתו בצבא. זאת למרות המסלולים החדשים של גדוד נצח יהודה ושח"ר. בקרב הגברים היהודים הלא חרדים בגילאים אלה שרתו בצבא כ-90%. הנתון הקשה הזה מצוטט בדו"ח גבאי ממחקר של אסף מלחי ממשרד התמ"ת.

יש גם בשורות חיוביות. כ-900 חרדים התגייסו ב-2010. אך מספר זה מהווה פחות מ-20% מהגידול במספר מקבלי הדחייה. כ-2,300 חרדים התגייסו בשלוש השנים האחרונות, בעיקר למסלולי שח"ר (שילוב חרדים), המיועד לבני 22 ומעלה, ולגדוד נצח יהודה, אליו מתגייסים צעירים יותר. כך עולה מדבריו של ראש חטיבת תכנון כח אדם בצה"ל תא"ל אמיר רוגובסקי בכנס שדרות לפני מספר שבועות. ב

עמותת חדו"ש מציינים שתוכנית הממשלה צפויה לפגוע קשות במוטיבציה לגיוס למסלולי שח"ר, משום שתעניק פטור גורף משירות צבאי למתגייסים בגילאים אלה.