שר האוצר יובל שטייניץ בראיון ל'מקור ראשון' ממליץ לאזרחי ישראל לחגוג לא רק את יציאת מצרים אלא גם את נס ההצלה של ישראל מהמשבר הכלכלי העולמי: "רמת החיים של מעמד הביניים כאן עלתה בתקופת המשבר, והיקף העוני ירד. המחירים פה לא עלו, מחירם של רוב המוצרים המיובאים ירד מאוד". ולפי מיטב הבנתו, אין שום סיבה לבלות באוהלי מחאה את הקיץ "התקשורת משבשת את תמונת המציאות"

בראיון לעיתונאי חגי סגל שיתפרסם בגיליון החג במוסף 'דיוקן' של העיתון 'מקור ראשון' מתייחס שר האוצר לגיוס הכללי לקראת חידוש המחאה החברתית ומודה כי יש בה משהו מתסכל "להיות שר האוצר זה תמיד מתסכל. אם אתה נכשל כולם לועגים לך, ואם אתה מצליח האזרחים שואלים מדוע הם לא מרגישים את ההצלחה בכיס שלהם. הרי רמת החיים של מעמד הביניים כאן עלתה בתקופת המשבר, והיקף העוני ירד."

"אך התקשורת משבשת את תמונת המציאות." אומר שטייניץ. "היא לא מבליטה מספיק את האסון הכלכלי באירופה ובאמריקה, שהוא גם אסון חברתי איום, ולכן הציבור הישראלי לא מעריך מספיק את העובדה שיש לו עבודה כאשר באמריקה ובחלק ממדינות אירופה שוררת אבטלה קשה. ואתה יודע מה, גם המחירים פה לא עלו. מחיר הדלק אמנם קפץ בגלל העיצומים על איראן, אבל מחירם של רוב המוצרים המיובאים ירד מאוד: בגדים, נעליים, מוצרי חשמל, כלי בית, אפילו מוצרי מזון בסיסיים".

שטייניץ אינו מרוצה מהסיקור התקשורתי שלדבריו אינו משקף את התמונה האמיתית של כלכלת ישראל.

"אני רק אומר שתפקידה של התקשורת הוא לשדר לציבור את האמת. והאמת היא שלא רק שניצלנו מפיטורים המוניים ומקיצוצי שכר, אלא שקרה פה בדיוק ההיפך. בזכות צמיחה מאוד בריאה אנחנו משפרים את השירותים הציבוריים באופן ניכר. זאת הממשלה הכי חברתית ב-15 השנים האחרונות. בעוד חודשיים נתחיל עם מס ההכנסה השלילי, שיחזק מאוד משפחות חלשות, וגם ניתן נקודות זיכוי להורים צעירים ויום חינוך ארוך. כל הדברים האלו שווים בערך אלפיים שקל לחודש לזוג צעיר עם שניים-שלושה ילדים".

לשאלת המראיין חגי סגל כיצד ממשלה כזאת תוכל לתקוף באיראן אם אין לה אומץ לעמוד מול קצת ביקורת ציבורית על תעריפי הדלק? השיב שר האוצר כי "הממשלה הזאת דווקא מפגינה המון נחישות. למשל, בשיא המשבר הבינלאומי יצאנו עם תקציב דו שנתי, שבזכותו הצלחנו לעמוד במשבר הכלכלי טוב יותר ממדינות אחרות. הממשלה הזאת גם קיבלה החלטות מאוד נועזות שלא לפרוץ את המסגרת התקציב."

"ב-2009 רבים הציעו את זה, כולל סטנלי פישר ואהוד ברק ואפילו שרים בליכוד. הם אמרו שמותר לנו לשפוך כסף כמו שעושים באירופה ובאמריקה כדי לעודד כביכול את הכלכלה, אבל נתניהו ועבדך הנאמן סרבו ללכת בדרך הזו. יצרנו מדיניות אנטי משברית שונה ומוצלחת יותר. גם עכשיו אין פריצה של מסגרת התקציב כדי לקזז את הפחתת המס על הדלק. אנחנו נאזן את ההפחתה על ידי התייעלות ממשלתית".

באשר להגדלת התקציב להתנחלויות אומר שר האוצר "אני לא רוצה להיכנס למספרים, אבל בוא נגיד שהסיוע להתיישבות ביהודה, בשומרון ובגולן צמח בעשרות אחוזים בתקופת כהונתי כשר אוצר. זה בא מתוך תחושה עמוקה שלי שבשנים האחרונות היה קיפוח של ההתיישבות שם בגלל כל מיני אילוצים שנובעים מהלחץ הבינלאומי ומכך שארגונים מסוימים כבר לא משקיעים בהתיישבות בשטחים מחשש שהדבר יפגע ביכולת גיוס התרומות שלהם."

"היינו גם צריכים לפצות את התיישבות על נזקי ההקפאה וההאטה בבנייה, ואני מאוד גאה בזה. בנוסף לסיוע הכספי היתה לי הזכות לתרום רבות להיכל התרבות באריאל, שהיה תקוע במשך שנים בגלל מחסור בתקציב, ולהיכל התרבות בקריית ארבע. אנחנו גם מסייעים עכשיו לבניית היכל התרבות במעלה אדומים". הוסיף שטייניץ.

בנוגע לפרשיית בית המכפלה בחברון, מחזק שר האוצר את ידיהם של המתנחלים שעוסקים בישוב ארץ ישראל ומותח ביקורת על מערכת הביטחון "אם יהודים קנו בית בצורה חוקית ובכספם, לא ברור לי מדוע מערכת הביטחון מכנה את זה 'פרובוקציה'. הרי הם נכנסו לשם בשקט ובפרופיל נמוך, לא בתופים ובמצלתיים. אני תמיד מעריך מאוד את האנשים שממש בשיניים ובציפורניים נאחזים ביישוב היהודי בחברון. ואגב, גם בירושלים. כל אדם ישר אמור לכבד את האומץ ואת ההקרבה האישית של היהודים שעושים מעשה ציוני אמיץ וקונים דירות ובתים ומתיישבים בלב ירושלים המזרחית ובאגן העיר העתיקה. זה מאוד חשוב כדי למנוע את חלוקת העיר".