shedulahakpaa שדולת ארץ ישראל קוראת לרוה"מ ,שר הבטחון ושר השיכון לפרסם מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון. יו"ר השדולה ח"כ אלקין:" ההקפאה הוקפאה אך לא הופשרה ועל כן יש לפתוח במהלך שיאפשר את חידוש הבנייה ביישובים העירוניים ."

שדולת ארץ ישראל בכנסת קיימה היום כינוס מיוחד במלאת חודש לתום הקפאת הבנייה ולמעקב אחרי הנעשה בשטח. בכינוס השתתפו ראשי סיעות, ח"כים וראשי מועצת יש"ע וראשי הרשויות ביהודה ושומרון .

בכנס נחשף כי למרות תום ההקפאה בפועל לא אושרה בנייתו של בית אחד בבניה העירונית ביו"ש שבה מתגוררים למעלה מ 80% מתושבי יש"ע. מועצת יש"ע הגישה לחברי השדולה חוברת המרכזת את המכרזים המוכנים על ידי משרד השיכון אך הוצאתם מתעכבת בשל אי חתימת שר הביטחון. מהנתונים עולה כי שר הביטחון מעכב את בנייתן של למעלה מ-4000 יחידות דיור בערים שאושרו למכרז במשרד השיכון ובהן 503 יחידות דיור באריאל, 978 יח"ד בביתר עילית, 213 דירות במעלה אדומים, 134 ביישוב אדם שבבנימין הסמוך לירושלים, 265 יחידות דיור באלפי מנשה, 800 דירות בפרויקטים שונים באלקנה, 435 יחידות באפרת, 507 דירות בגבעת זאב, 48 יח"ד בקרית ארבע, ו 438 דירות בקרני שומרון.

יו"ר הקואליציה המכהן כיו"ר השדולה ח"כ זאב אלקין פתח את הישיבה וסקר את תמונת המצב ביהודה ושומרון במלאת חודש לתום ההקפאה. אלקין ציין כי "ההקפאה הוקפאה אך לא הופשרה ועל כן יש לפתוח במהלך שיאפשר את חידוש הבנייה ביישובים העירוניים וזאת באמצעות פרסום מכרזים חדשים ושיווק קרקעות".

יו"ר השדולה חבר הכנסת הפרופ' אריה אלדד אמר כי "על כל אחד מחברי השדולה מוטלת החובה לפעול בכלים שעומדים לרשותו כדי שהממשלה תקיים את החלטת הקבינט לחזור ולבנות באותם היקפים – לפחות – כפי שבנו בממשלות קודמות".

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין הדגיש כי: "הקפאת הבנייה נמשכת כיום דה-פקטו עבור כ 80% מתושבי יהודה ושומרון" והוסיף: "ערי יהודה ושומרון הן עתודות הקרקע לבנייה ולדיור של מרכז הארץ, של השרון, גוש דן וירושלים. הקפאת הבנייה בערים היא אחת הסיבות לעליית מחירי הדיור ול"בועת הנדלן". במקום לייקר את המשכנתאות לזוגות צעירים כדי להוריד את מחירי הדיור יותר פשוט, יותר נכון ויותר צודק לאשר מיידית בניה בערי יו"ש".

מזכ"ל אמנה זאב חבר (זמביש) אמר בדיון כי בכל הממשלות הקודמות בנו ביהודה ושומרון בהיקפים של כ 2500-3000 יחידות דיור בממוצע לשנה. "לצערנו בממשלה הזאת נתוני הבנייה נמוכים בצורה דרמטית, גם כעת לא מאושרת בנייה חדשה בערים, וכאשר מוסיפים לכך את תקופת ההקפאה בכל רחבי יהודה ושומרון ובירושלים מקבלים תמונת מצב לא פשוטה".

בתום הדיון גיבשה השדולה את ההודעה הבאה:

"השדולה קיבלה את הנתונים בדבר הצורך ביותר מארבעת אלפים יחידות דיור, בערים ובמועצות המקומיות ביו"ש, צורך שמימושו ישפיע לטובה גם על משבר מחירי הדיור בכל רחבי הארץ, ויקל משמעותית על כל אזרחי המדינה, ובמיוחד על זוגות צעירים.

השדולה קוראת לראש הממשלה, לשר הביטחון, ולשר השיכון לפתוח באופן מיידי בתהליך של פרסום מכרזים ושיווק קרקעות ברחבי יהודה ושומרון. השדולה תעקוב מקרוב אחר פעולות הממשלה בנושא זה, ובמידת הצורך תאבק בכלים הפרלמנטאריים העומדים לרשותה, על מנת להביא ליישום ההחלטה לבנות, באותה נחישות בה הקפידו על ההחלטה להקפיאה".

בישיבה השתתפו:ראשי השדולה ח"כ זאב אלקין וח"כ פרופ' אריה אלדד, יו"ר סיעת ש"ס אברהם מיכאלי, יו"ר סית יהדות התורה אליעזר מוזס, יו"ר סיעת האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כץ (כצלה), יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט ח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין, ח"כ זבולון אורלב, ח"כ דני דנון, ח"כ ציון פיניאן, ח"כ ציפי חוטובלי, ח"כ מיכאל בן ארי, ח"כ עתניאל שנלר, ח"כ כרמל שאמה, ח"כ חיים אמסלם, ח"כ ניסים זאב, ח"כ אלכס מילר וח"כ אורי אריאל, וכן יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, מנכ"ל המועצה נפתלי בנט, יו"ר מליאת מועצת יש"ע עדי מינץ, מזכ"ל תנועת אמנה זאב חבר (זמביש), גזבר אמנה משה יוגב, ראש מועצת קרית ארבע מלאכי לוינגר, ראש מועצת קדומים חננאל דורני, ראש מועצת אפרת עודד רביבי, ראש מועצת בית אל משה רוזבוים, ראש מועצת קרני שומרון הרצל בן ארי, ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, ראש מועצת אלקנה צדוק זהוראי, ראש מועצת בנימין אבי רואה וראש מועצת הר חברון צביקי בר חי.