הסתיימה שביתת העובדים הסוציאליים. זאת לאחר דיון שהתקיים היום בביה"ד הארצי לעבודה. משרד האוצר, באמצעות פרקליטות המדינה ביקש לערער על החלטת ביה"ד האזורי לעבודה לתל אביב משבוע שעבר שלא להוציא צווי מניעה לעובדים השובתים

כלים

איגוד העו"סים החליט במהלך הדיון לקבל את מסגרת עלות ההסכם שגובש לפני שבוע בין ההסתדרות לאוצר. לפי מסגרת זו, היו אמורים העובדים הסוציאליים לקבל תוספת שכר בעלות כוללת של 25%. עלות זו הייתה אמורה להיות מחולקת בתוספת אחוזית של 7.25% ותוספת שקלית של 1100 ₪.

אולם, איגוד העובדים הסוציאליים החליט לפני שבוע לדחות את ההסכמות שגובשו ולדרוש ממשרד האוצר לנהל משא ומתן על דרישות כלכליות נוספות שייפרצו את מסגרת העלות של 25%. משרד האוצר התנגד לדרישה.

היום בביה"ד, קיבל האיגוד החלטה הפוכה לפיה הוא מקבל את מסגרת העלות שגובשה בהסכם ועורך תיקונים במסגרת זו. לאחר התנהלות בת שעתיים עם נציגי האוצר, הסכימו הצדדים לערוך תיקון לפיו יקבלו העובדים תוספת שכר ממוצעת של 22.5% במקום 25% בהסכם המקורי. בתמורה סוכם כי שבוע העבודה יהיה בן 39 שעות ולא 40.5 שעות בהסכם המקורי. הפחתת עלות ההסכם תבוא לידי ביטוי בדרכים הבאות:

א. התוספת השקלית תפחת ל- 1000 ₪ במקום 1100 ₪. הפעימה השלישית תעמוד על 150 ש"ח במקום 200 ₪ וכך גם הפעימה הרביעית.

ב. התוספת השקלית תוצמד למדד החל מחודש דצמבר 2011 במקום חודש דצמבר 2010 על פי ההסכם המקורי.

ג. תוספת הביגוד שהייתה אמורה להיות מושוות לעובדי המדינה לא תגדל כפי שהייתה אמורה לגדול בהסכם המקורי.

ד. לא תינתן יתרה לתיקון עיוותים כפי שסוכם בהסכם המקורי.

יתר ההישגים שהושגו בהסכם המקורי יישארו על כנם.

שר הרווחה, משה כחלון, אמר בעקבות סיום שביתת העובדים הסוציאליים: "סיום השביתה הוא בשורה חשובה לאלפי העובדים הסוציאליים בישראל שהיום, משפרים את מעמדם ועבור מליון וחצי אזרחים שבשבועות האחרונים לא קיבלו מענה לבעיותיהם. הנחתי את מנכל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ, להיערך לאלתר ל"יום שאחרי" במטרה לצמצם את הפער שנוצר ולשחרר את "צוואר הבקבוק". אני פונה גם לראשי הרשויות המקומיות ולמנהלי מחלקות הרווחה להיערך לטפל בפער שנוצר בעקבות השביתה.

אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולומר לעובדים הסוציאליים, כי מאבקכם היה ונשאר צודק. כעת בפני כולנו ניצב אתגר משותף: לתת מענה מיידי לכל בעיה ועל הצד הטוב ביותר. משרד הרווחה נכון לסייע ולהעמיד את מירב הכוחות והכלים שעומדים לרשותנו כדי להתמודד בהצלחה עם אתגר זה".