ביוזמת ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד, פנו ראשי סיעות הקואליציה במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה לאמץ חוות דעת משפטית חדשה אשר תמנע את הריסת המאחזים שנבנו על קרקע פרטית

חברי הכנסת כתבו לנתניהו כי הם מעבירים לעיונו חוות דעת משפטית ומלומדת, שנערכה ונחתמה ע"י עורכי דין מהשורה הראשונה, תוך בחינה מעמיקה של הדין החל באזורי יהודה ושומרון :

"חוות הדעת קובעת כי על פי הדין החל היום באזורי יהודה ושומרון, בכל מקרה בו התבצעו בניה ו/או נטיעה במקרקעי הזולת בתום לב – קיים גם פתרון של פיצוי ולא רק של הריסה. הבחירה בין שני הפתרונות (הריסה או פיצוי) מסורה לאחד משני הצדדים האזרחיים (בהתאם לבחינת שווי המבנים לעומת שווי הקרקע), ולא לממשלה. אין הממשלה יכולה לבוא בנעליו של אחד הצדדים ולקבל את ההחלטה במקומו. חשוב להוסיף, כי, בהקשר זה, באזורי יהודה ושומרון אין כל הבדל בין קרקע מוסדרת ובין קרקע שאינה מוסדרת."

על פי חוות הדעת המשפטית הזו ניתן, וחובה, למנוע היום את הריסת כל המאחזים המאויימים ולכן דורשים ראשי הסיעות מראש הממשלה לאמץ אותה ולבטל את כל תכניות הגירוש וההריסה, לרבות ההריסה המתוכננת בקרוב מאד ב"רמת גלעד" .

כזכור לפני כחודשיים פנו חברי הכנסת במכתב עליו חתמו כ 40 שרים וחברי כנסת, בדרישה למצות כל פתרון חוקי אפשרי על מנת להבטיח שלא יהיו עוד הריסות מבנים בהתנחלויות ביהודה ושומרון. במכתב ציינו החכ"ים כי הדבר מחייב, שינוי הכללים המנחים שנקבעו על ידך, ולפיהם כל בית שנבנה על קרקע פרטית – יהרס, ולהחליפם בפתרונות המושתתים על פיצוי לבעלי הקרקע.

על המכתב חתמו ראשי השדולה,יו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד ח"כ זאב אלקין, ח"כ אריה אלדד, יו"ר סיעת ישראל ביתינו ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אברהם מיכאלי,יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ ישראל אייכלר, יו"ר סיעת האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כץ ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ אורי אורבך.