karmelpoisenhos"החומר המונע בעירה המפוזר מהמטוסים פוגע בצוותי ההצלה ובסקרנים הנמצאים באזור השריפה" מתריע מנהל חדר המיון בבית החולים כרמל, יש להתרחק מאזור פיזור החומר, ומי שבא במגע איתו צריך להגיע לטיפול רפואי

כלים

האש בכרמל ממשיכה ועם התגברות פעולות הכיבוי מהמטוסים במיוחד ממטוס הענק הסופר טאנקר נפגעים גם הכוחות בשטח. "הפייר - טרול ", החומר הכימי האדום המוכר מצילומי הטלויזיה , המפוזר באמצעות מטוסי הכיבוי, פוגע בכוחות הכיבוי וההצלה בשטח והם כנראה לא מודעים לכך.

לחדר המיון של בית החולים כרמל הגיעו כבר מספר אנשי כוחות הצלה שנפגעו כתוצאה מחשיפה לחומר הפייר טרול והם טופלו בחדר המיון ובמחלקת עיניים של בית החולים כרמל.

"מדובר בחומר כימי רעיל שאומנם מעכב את הבעירה אבל פוגע באנשים כשהם לא מוגנים. החומר גורם לגירוי ופוגע בריריות ובדרכי הנשימה של הנחשפים אליו, האזורים החשופים הם ריריות הפה, ריריות האף וכל דרכי הנשימה" מסביר מנהל חדר המיון בבית החולים כרמל ד"ר דניאל בן דוב.

האזהרה מתגברת במיוחד שמדובר באנשים הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה, נשים בהריון ואנשים עם בעיות לב.

"חשוב לשים לב במיוחד ולהתריע גם בפני הסקרנים והצלמים למינהם שמגיעים לאזור השריפה. לחומר ישנם השפעות מיידיות על הגוף וגם יתכנו השפעות מאוחרות יותר לכן מומלץ ביותר לא להתקרב לאזורים בהם מפוזרים החומרים המסוכנים" מזהיר ד"ר בן דוב.

עד ליום ראשון בשעות הבוקר הגיעו לבית החולים כרמל סה"כ כ 13 פצועים מתוכם הפצועה הקשה ביותר נצ"מ אהובה תומר מפקדת משטרת חיפה.

" נצ"מ תומר הגיעה לבית החולים כרמל במצב של כמעט מוות קליני עם כ 90% כוויות, במצב של אי ספיקה נשימתית וכמעט בלי דופק וסימני חיים" אומר ד"ר בן דוב. "בעבודה הירואית של צוות החייאה מתוגבר בכל הרופאים הבכירים של בית החולים כרמל שכלל מומחי טיפול נמרץ, קרדיולוגים בכירים, מנתחי לב, מנהל מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ ועוד אחים ואחיות רבים נלחמנו על חייה של נצ"מ תומר ולאחר עבודה מאומצת של יותר משעתיים בהם הופעלו על נצ"מ תומר כל תרופות ההחייאה מכות חשמל וטיפולים מצילי חיים מיוחדים הצלחנו להחיות את נצ"מ תומר והיא הועברה באמצעות ניידת טיפול נמרץ במצב שבו היא עם דופק ולחץ דם מונשמת, והיא הועברה ליחידת הכויות בבית החולים רמב"ם בעיר."

עם תחילת האירוע ביום חמישי בצהריים נכנס בית החולים כרמל למצב של אירוע רב נפגעים וכל רופאי החירום והכוננות הופעלה אומר ד"ר רוני דיוקמן אחראי אגף החירום של בית החולים כרמל

תוך 17 דקות פונה כל חדר המיון מעשרות החולים שבו לתוך מחלקות בית החולים וצוות החירום נערך עם חדר מיון ריק כדי לקלוט את עשרות הנפגעים שאמורים היו להגיע.

"לצערנו המאוד רב קלטנו ביום הראשון רק 5 פצועים בינהם נצ"מ אהובה תומר" אומרת מנהלת בית החולים הד"ר חן שפירא, "חיכינו והיינו ערוכים להרבה יותר פצועים אבל הרוב לצערנו הרב נהרגו בשריפה הנוראה כפי שגילינו מאוחר יותר ומרבית הפצועים היו פצועים קל."

לא מעט כוחות הצלה שנפגעו הגיעו לחדר המיון של בית החולים כרמל, אומרת האחות האחראית על חדר המיון שרון שחר. "נהג אמבולנס שנפגע מהאש, מתנדבי מד"א וכוחות הבטחון כולם הגיעו לחדר המיון ובפיהם בקשה אחת" מספרת האחות שחר, "טפלו בנו מהר ותנו לנו לחזור לשטח לעזור לחברים שלנו."

בשלב מסויים כשהאש התפשטה לכיוון שכונות דניה וחלק מהתושבים פונו החל בית החולים כרמל להערך לקראת אפשרות של פינוי בית החולים.

" צריך לזכור כי עד היום לא פונה בית חולים ציבורי מאז קום מדינת ישראל" אומרת ד"ר חן שפירא מנהלת בית החולים." זו היא משימה ענקית וכבדת משקל שנשקלים בה כל הצדדים וההבטים היא מתקבלת ע"י הרשות העליונה לאישפוז האגף לשעת חירום במשרד הבריאות פיקוד העורף ושאר הגורמים המוסמכים במדינה."

כחלק מההערכות נפתחו הפקל"ים והתוכניות לפינוי בית חולים, צוותי הסיעוד החל לספור ולמיין את כל החולים המונשמים והחלה העברה איטית ומסודרת של חולים מונשמים למוסדות מתאימים והכל מתוך כוונה להיות עם מספר חולים קשים קטן ככל האפשר למידה שבית החולים יצטרך להתפנות.

"לשמחתנו הרוח שינתה כיוון וכעת הסכנה רחוקה מבית החולים ולא ניראה כרגע שנמשיך את ההערכות לפינוי בית החולים" אומרת ד"ר שפירא, "אבל במידה ונתבקש אנחנו מוכנים".

גם אירועים משמחים היו בתוך חדר המיון של בית החולים כרמל במהלך השריפה הגדולה, כמו יוזמה של קונדיטוריה מקומית בכרמל, " קונדיטוריית שמו" ששלחה עשרות קרטונים עמוסי סופגניות עבור הצוותים הרפואיים, ילדי תנועות הנוער בני עקיבא והצופים שבאו לתת יד, נשים תושבות האזור שהחליטו לטגן סופגניות מתוצרת בית והביאו לצוות הכל כדי לעשות קצת שמח לאנשים.

נכון לעכשיו בית החולים כרמל ממשיך להיות במצב של כוננות ונערך לקליטת פצועים. רק פצוע קל אחד מאושפז עדיין בחדר המיון בעקבות שאיפת עשן והוא מטופל ע"י הצוות המקצועי של חדר המיון בבית החולים כרמל.