כלים

צעדת המחאה בהובלתו של ראש מועצת ירוחם נמשכת, ביחד עם עובדי מועצה , ועשרות תושבים. היום, היום השני לצעידה הצטרפו לצעדה עמרם מצנע מי ששימש כיו"ר הוועדה הקרואה, וסיגל מורן ראש המועצה האיזורית בני שמעון, שביקרה את הצועדים בצומת דבירה וחיזקה את ידיהם

במהלך כל הצעידה שיצאה הבוקר מב"ש ועד לצומת בית קמה הביעו אנשים תמיכה רבה, מדי יום מצטרפים עשרות אנשים ומביעים את תמיכתם בירוחם והעומד בראשה מר מיכאל ביטון.

ביום הראשון, אירח ראש מועצת רמת חובב מר אנדריי אוזן והזמין את ציבור הצועדים לארוחת צהריים.

למה יצאה מועצת ירוחם לצעדה?

למועצת ירוחם יש כרגע גירעון של אחד עשר מליון ש"ח, שגם במשרדי הממשלה מודים שהוא לא נגרם כתוצאה מהתנהלות לא נכונה, אלא בגלל בעיה מובנית שקיימת ברשויות כמו ירוחם שבהן ההוצאות גבוהות מההכנסות באופן קבוע.

הועדה הקרואה שמונתה על ידי הממשלה סיימה את תפקידה עם גרעון של 14 מליון. כרגע הגרעון עומד על אחד עשר, ואם לא ימצא פתרון בחודשים הקרובים עלולות להיות לכך השלכות על השירותים לתושבים, ועל משכורות לעובדי המועצה.

למה דווקא עכשיו?

לאחר שמונה חודשים של שיחות ופגישות עם משרדי הממשלה שלא הניבו פתרון לבעיית הגירעון, הוחלט לצאת למאבק. הרשויות המקומיות בפריפריה מתכננות מאבק צודק בעוד כשבוע אבל לירוחם יש טיעון ייחודי שאין לאף רשות – המדינה היא זו שניהלה את הישוב עד לפני שמונה חודשים והחזירה אותו עם גירעון.

"הטענה היא שמדינת ישראל לא יכולה להסיר את אחריותה מירוחם. היא הבטיחה להחזיר את ירוחם ליציבות כלכלית באמצעות הועדה הקרואה אבל השאירה אותה עם בעיית הגירעון. בקרוב תוקם בסמוך אלינו עיר הבה"דים וירוחם עלולה להחמיץ את ההזדמנות לתנופה, אם המדינה לא תחזק אותה עכשיו. זה הזמן לפתור את הבעיה כי מה שלא יושקע כיום בירוחם, יעלה כפליים, חס וחלילה, בשעת משבר." אומרים במועצת ירוחם.

"אנחנו לא יוצאים למאבק מתוך מסכנות וחולשה אלא מתוך עמידה גאה ודרישה צודקת. ירוחם היא עיירה טובה שנמצאת בתנופה בשנים האחרונות, לא מעט גם בזכות הועדה הקרואה בראשותו של מצנע, אבל היא זקוקה להגדלת הכנסותיה כדי להיות עצמאית. אנחנו רוצים עצמאות, ולא תלות וזו לא בכיינות."