מצילים את חיות הבר: נשיא המדינה והשר להגנת הסביבה חנכו היום את בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי בר"ג- הראשון מסוגו בישראל.בסיום טקס חנוכת המבנה החדש שוחררו חזרה לטבע שלושה בזים שטופלו ושוקמו בבית החולים

כלים

בשעה טובה: לאחר ציפייה רבה נחנך היום מבנה בית החולים החדש לחיות בר, של רשות הטבע והגנים והספארי בר"ג. בטקס החנוכה נטלו חלק גם נשיא המדינה, מר שמעון פרס, שאף זכה לקבוע את המזוזה בדלת הכניסה לבית החולים החדש, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, ראש עיריית ר"ג צבי בר, מנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי, מנכ"ל הספארי יהודה בר, יו"ר עמותת בית החולים ד"ר יוני פרס ומכובדים נוספים. בסיום הטקס שוחררו חזרה לטבע 3 בזים, לאחר ששוקמו בבית החולים. נשיא המדינה והשר להגנת הסביבה סיירו בתוך בית החולים ופגשו בעוף חיוויאי. הנשיא התעניין בשלומו ובסוג פציעתו.

שיתוף הפעולה בין הספארי לרשות הטבע והגנים החל בראשית 2006, כאשר בשנים הראשונות פעל בית החולים בתוך מרפאת הספארי הישנה וביחידת קרנטינה הנמצאת בגן לאומי תל אפק, שבסמוך לראש העין. באוגוסט 2009 הונחה אבן הפינה למבנה החדש והמודרני והיום, לאחר כתשעה חודשי עבודה, הסתיימה בנייתו. לצורך הקמת מבנה בית החולים הקצה המשרד להגנת הסביבה ברשותו של השר גלעד ארדן 1.2 מליון שקלים. מבנה בית החולים החדש הינו מבנה מודרני העומד בסטנדרטים בינלאומיים וכולל בתוכו חדר ניתוחים גדול, חדר טיפולים, מעבדה משוכללת, חדר הדמיה- רנטגן, משרדים גדולים ואף חדר שינה לתורני הלילה.

מידי שנה מגיעים לבית החולים לחיות בר כאלפיים בעלי חיים. לכל בעל חיים מותאם טיפול וטרינרי בהתאם לצרכיו הייחודיים. בין בעלי החיים המטופלים ישנם גורים וגוזלים, עופות נודדים שנפגעו וזקוקים לסיוע וטרינרי על מנת להמשיך במסעם וחיות בר שנמצאו בטבע כשהן סובלות מפגיעות שונות כגון: הרעלות, פגיעות ירי, התחשמלויות ודריסות. ישנם בעלי חיים שנשארים תקופות ארוכות מאוד באשפוז, במהלכן הם זוכים לבדיקות, ניתוחים ואפילו טיפולים ייחודיים כגון פיזיותראפיה והידרו תראפיה (טיפול באמצעות מים, המתאים לעופות מים המתקשים לשחות לאחר הפגיעה). צוות בית החולים גם דואג לנטר את הגורמים השונים הפוגעים בחיות הבר, על ידי איסוף המידע והעברתו בזמן אמת לשטח, וכך מסייע למנוע הישנות של הפגיעות על ידי סילוק מפגעים קיימים ואכיפת החוק.

נשיא מדינת "ישראל הדגיש את">ישראל הדגיש את העובדה שהספארי נשאר ריאה ירוקה באי של טבע בנוף של נדלן עירוני ואמר : "להתאפק ולהשאיר את פיסת האדמה הזו לחיות היא דבר אדיר. הפארק הזה נותן "לילדים את">לילדים את הילדות שלהם. תארו לכם ילדות רק עם צעצועי פלסטיק?! לאפשר לחיות הבר לחיות ולתת להם את אותם אמצעי הבריאות שאנו מאפשרים לעצמנו יאפשר להשאיר "את הארץ">את הארץ ירוקה. כאשר אנו נותנים לבעלי החיים לחיות אנו מאפשרים לעצמנו לחיות". במהלך סיור בבית החולים סיפר הנשיא על מקור שמו-פרס.

השר להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן: ""הקמת בית החולים מהווה קפיצת מדרגה משמעותית בטיפול בחיות הבר בישראל, שתתרום לשיפור הטיפול וההגנה על "בעלי חיים אלה">בעלי חיים אלה ותגביר את המודעות בארץ לסכנות שבפגיעה המתמשכת בהם . במקביל לפיתוח ושיפור חיינו, חובתנו המוסרית היא לדאוג לחיות, שאנו מצמצמים את שטחי המחייה שלהם. בתפיסת עולמי הדאגה לבעלי החיים הופכת אותנו לבני אדם טובים יותר ולחברה בריאה יותר ועל כן אמשיך לפעול למען רווחתם של בעלי החיים בכל הכלים העומדים לרשותי כשר להגנת הסביבה. ביום חגיגי זה אני רוצה להודיע על כך שאשיך בעזרתי לבית החולים ואקצה סכום נכבד לבניית שלב ב' שיכלול אודיטוריום ותאי אשפוז לבעלי החיים המטופלים"

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "זהו יום חג לחיות הבר בישראל. זוהי חובתנו המוסרית לטפל בחיות הבר הפגועות ולאפשר להם סיכוי לשוב לטבע. תפקידנו אינו רק להציל את החיות הפגועות בעצמן אלא גם לאתר את מקור הפגיעה ולפעול לסילוקו. לצד הפעילות השוטפת והבלתי פוסקת של פקחי הרשות יאפשר לנו בית החולים החדש להשיג את המטרה החשובה הזו בצורה טובה הרבה יותר. שיתוף הפעולה בין רשות הטבע והגנים והספארי מוכיח עצמו כבר מספר שנים ואני מאחל לעצמנו עוד שנים רבות של עבודה משותפת למען חיות הבר בישראל".

יהודה בר, מנכ"ל הספארי: "חלק מהחזון של הספארי הוא ליזום פרויקטים של שמירה טבע. אני חש היום גאווה ושמחה על כך שאנו כגן חיות היננו חלק מאחד מהפרויקטים הגדולים ביותר בארץ לשמירת טבע ובכך ממשים את חזוננו. זוהי תחושה נהדרת שהמשרד להגנת הסביבה מצא את הפרויקט חשוב ומשמעותי והקצה עבור חיות הבר סכום כסף נכבד שאפשר לנו לבנות את מבנה בית החולים לחיות בר ובכך לתת לבעלי החיים את הכבוד לו הם ראויים"

דר' "יגאל הורוביץ">יגאל הורוביץ , וטרינר "הספארי ומנהל">הספארי ומנהל בית החולים: "אני נרגש היום וגאה להיות חלק מצוות מקצועי שמטפל בעקביות ומסביב לשעון בחיות הבר. כעת כשיש לנו מבנה מתאים העומד בסטנדרטים בינלאומיים אין לי ספק שהטיפול והשיקום של חיות הבר יעשה על הצד הטוב ביותר"

דר' יוני פרס- יו"ר עמותת בית החולים: "זהו יום חשוב מאוד, מדובר בצעד גדול למען השמירה על הטבע והשמירה על בעלי החיים שלנו שנמצאים בסכנה גדולה ומתמדת. כיור' עמותת בית החולים אנו נמשיך בפעילותנו ובגיוס משאבים ותמיכה למען המשך פעילות בית החולים וההגנה על חיות הבר ובמקביל הגברת המודעות לנושא והחינוך"

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS