נשיא המדינה שמעון פרס נשא היום נאום מדיני במליאה מיוחדת בקונגרס הספרדי, המורכבת מחברי קונגרס בכירים המתמחים בנושאי ביטחון, מדיניות ויחסים בינלאומיים. הנשיא התייחס למצב הדברים מול הפלשתינאים : " אני פונה לשכנינו הפלשתינאים ואומר. בואו נשוב מייד לשולחן המשא ומתן. במאמץ ממוקד ניפטר מסכסוך ממושך, ונוריש לבנינו מה שנשלל מאיתנו. אני יודע שקיימת סקפטיות לגבי השלום. קיימת חשדנות בין הצדדים. החשדנות אינה כלל ברזל. ראינו בעבר שהפלסטינאים חשדו שמֶמְשֶלֶת ימין בישראל לעולם לא תסכים לפתרון של שתי מדינות. הם טעו"

"ישראל הניחה שהפלסטינאים יתבעו חזרתם של חמישה מיליון פליטים. אנחנו טעינו. למרות הסקפטיות, התגברנו על חילוקי דעות, עם מצרים ועם ירדן. ישראל מכבדת את מאמצי ההנהגה  של הרשות הפלשתינאית, בראשות עבאס וראש ממשלתו, לבנות תשתית למדינה הפלשתינאית שבדרך.  " אמר פרס.

הנשיא הדגיש בפני מארחיו הספרדים: "שלום יביא תנופה תיירותית, מיזמים גלובליים. מפעלים מודרניים בתחומי האנרגיה, המים, שימור הסביבה, סחר חופשי. למעשה בכל. ולכולם.גבירותיי ורבותיי,שאיפתנו לשלום היא עם כל שכנינו. כולל סוריה ולבנון.אני פונה לשכנינו הסורים, אל תלכו שבי אחרי איראן. איראן אינה מחפשת שלום. בואו לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים כדי שנוכל להשיג הסכם. ולעם הלבנוני אומר: אל תאפשרו לחיזבאללה להפוך את ארצכם לשדה קרב. לבנון נועדה להיות שדה של שלום. אין שום סיבה למחלוקת בינינו. ישנן כל הסיבות לשלום בינינו."

הנשיא התייחס לנושא האיראני ואמר :" המזרח התיכון קרוע היום בין ממשלות מתונות שפניהן לשלום ולחופש, לבין ממשלות פנאטיות ורודניות המשליכות את יהבן על אורניום מועשר וטרור.  לפנאטיות יש עצמה הרסנית אבל אין לה מסר נושא תקווה, לעצמה או לזולתה. הטרור מסוגל להגיע לכל מקום. חוויתם זאת בפיגוע הנפשע ברכבות נוסעים. איראן מזינה את חיזבאללה בלבנון, ואת חמאס בעזה בטרור ובנשק. היא פועלת להקמת תאי טרור, גלויים ומוסווים, במדינות נוספות. איראן מפתחת נשק גרעיני ומאיימת על המדינות המתונות. הגרעין האיראני מהווה סכנה לשלום העולם כולו. אני בטוח שהעולם לא ישתחווה לשנאה שבאה ממנהיג קיצונאי וקנאי כחמינאי. המנהיג העליון לפנאטיות, להסתה ולמעשי טרור. אני מאמין שיבוא יום וראשי איראן המאיימים על זולתם יגלו שהם עצמם מאוימים על ידי בני עמם. ובצדק. אנו מוקירים מאוד את עמדתה הנחרצת של ספרד בנושא האיראני."

בפגישתם שקדמה לנאום אמר לנשיא יו"ר הקונגרס, חוזה בונו, "אנחנו מחוייבים לשמר את זיכרון השואה ולהילחם מלחמת חורמה באנטישמיות. בכוונתנו להכניס את האנטישמיות  לרשימת האיסורים הפלילים בספרד." יו"ר הקונגרס סיכם כי "זו גאווה לקבלך כאן בפרלמנט הספרדי."