דברי הנשיא שמעון פרס באירוע לציון 20 שנות עלייה ממדינות ברית המועצות: "ביום בהיר אחד באביב 1961 ערך דוד בן גוריון ביקור אצל שרל דה-גול. בארוחת צהריים לכבוד האורח הכריז דה-גול ש"ישראל היא ידידתנו ובת בריתנו". נתלוויתי לבן גוריון, ולאחר הארוחה, הוזמנו לכוס קפה סביב שולחנות קטנים בגן הנהדר של ארמון האליזה. היה יום אביב נפלא ומצב רוחנו היה אביבי גם כן. הסבנו לשולחן ארבעה: דה-גול, בן גוריון, מישל דברה (שהיה אז ראש הממשלה) ואנוכי

כלים
במהלך השיחה פנה לפתע דה-גול ל "בן גוריון">בן גוריון ושאל אותו: "אדוני "ראש הממשלה">ראש הממשלה , מה הם חלומותיך הכמוסים? ספר לי ולא אספר לאיש. אני יודע שארצך סובלת ממחסור באדמה ומצמצום במים. התחלום לקצת יותר שטח? קצת משטחה של סיני? גבעה מהרי מואב? מים מנהר הליטאני?".

בן גוריון שהופתע השיב כמעט בביישנות: "אדוני הנשיא, אילו היית שואל אותי את השאלה הזו לפני עשרים או שלושים שנים, ייתכן והייתי מציג בפניך מַפה. אבל היום - יש לי חלום כמוס מרכזי - עוד יהודים".

הפעם היה זה דה-גול שהופתע "באמת? עוד יהודים? אתה בטוח? ומאיפה יבואו היהודים?". ו "בן גוריון">בן גוריון השיב "מכל העולם". "גם מארצות הברית?" שאל דה-גול. "כן" השיב בן גוריון. "הם יוותרו על הקַאדִילַקים שלהם?" ש "אל דה-גול. בן">אל דה-גול. בן גוריון "כן, בוודאי". דה-גול "ומאיפה עוד?" "בן גוריון">בן גוריון "צרפת".

דה-גול הזדעזע. ושאל "האם מישהו מצרפת הגיע לישראל?". "בן גוריון">בן גוריון השיב "רוטשילד". דה-גול - "רוטשילד איננו צרפתי, הוא אוסטרי. ומאיפה עוד?" "בן גוריון">בן גוריון "מברית המועצות".

שוב דה-גול הופתע "מה?", "הקומוניסטים ירשו להם לצאת משם? זה אינו מתקבל על הדעת".

בן גוריון "כן. יבוא היום. הקומוניסטים יצרו את השלטון הפחות אינטליגנטי בעולם, ואת האנשים האינטליגנטיים שבעולם. האינטליגנציה של האנשים תכריע את חוסר האינטליגנציה של השלטון. ואז השלטון יקרוס והדלתות יפתחו".

לימים נפגשתי עם סולז'ניצין הוא אמר לי שמה שמשותף ליהודים ולרוסים זה לא נטיות ימניות או שמאלניות, אלא יחס עמוק לאינטליגנציה. "הירחון הספרותי הטוב ביותר בשפה הרוסית יוצא ל "אור בישראל">אור בישראל " אמר לי סולז'ניצין. ואכן לפני עשרים שנה התגשמה נבואתו של בן גוריון. דלתות ברית המועצות נפתחו לעלייה.

הייתה זו עלייה של אנשים ועלייה של אינטליגנציה. עמדנו פעורי פה. ושפשפנו את עינינו למראה הבל יאומן: עולים מברית המועצות. עלייה זו שינתה את מצבו של העם היהודי ובמקום שהבֵזְבוזְ'נִיקִים יחסלו את אלוהי היהודים, האלוהים שם קץ לבֵּזְבוזְ'נִיקִים. זכינו לנס.

העולים מברית המועצות שינו את יכולתה של ישראל – המיליון שבא העניק לישראל יתרון מדעי חדש שפיצה על החיסרון הקרקעי הקודם. ושפע מדע חשוב יותר מבארות הנפט. אינטליגנציה מדעית וטכנולוגית זו איפשרה לישראל הקטנה להיות מדינה גדולה.

גם גורלם של יהודי ברית המועצות השתנה. במקום לדעוך, היא קמה לתחייה. ובמקום להיות משועבדים לקפריזות של דיקטטורה, הם היו לבנאים של חופש בביתם. בקליטת העלייה התגלעו כישלונות, אבל מאחורי הכשלים הללו מסתתרת גם אמת היסטורית. העלייה מברית המועצות יצרה יכולת קליטה חדשה. והעולים קלטו את עצמם.

העולים לא באו למדינה שבנייתה הסתיימה. ישראל עדיין נבנית. העולים באו לבנות מדינה, ולא למדינה בנויה. העולים חיזקו את בטחונה. ובכל צעד ושעל אפשר לראות צעירים עולים מצטיינים באומץ לב ובמסירות. בבתי הספר שנקלטו בהם מורים ותלמידים עולים עלתה רמת החינוך. בערי פיתוח שהתברכו בעולים מברית המועצות, חלה פריחה מרתקת. התיאטרון, הציור, הפיסול, המוסיקה, העיתונות, זכו למגוון שובה לב.

ושוב אפשר לפגוש בשיאנים חדשים, כמו: יבגני אריה ותיאטרון גשר. בוריס גֶלְפָנד בפסגת השחמט. אלכס אָבֶרְבּוּך בקפיצה במוט. אלכסנדר שָטִילוּב בהתעמלות. אירנה רִיסֵנזוֹן בהתעמלות אומנותית, וכוכבי ההחלקה על הקרח. רופאים מעולים ומדענים מצוינים בכל האוניברסיטאות ובמכוני המחקר. ולפגוש עיתונאים בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונים. וסופרים ומשוררים, הכותבים עדיין ברוסית, אבל ההדים של כתיבתם מבשרים על עתיד ספרותי חדש גם בישראל.

היֵבְסֵקציה רצתה למחוק את המוצא היהודי. העלייה העניקה משמעות חדשה לגורל היהודי. שָבְנו להיות משפחה היסטורית שאין משלה בהיסטוריה. גם יחסנו עם רוסיה וחבר העמים השתפרו. כי עם העלייה הגדולה לישראל הייתה ישראל לדוברת הרוסית החשובה ביותר מחוץ לגבולות ברית המועצות לשעבר.

בישראל ישנם כיום יותר דוברי רוסית ויותר תרבות רוסית מבכל מדינה אחרת בעולם שהשפה הלאומית בה איננה רוסית. לאחר מלחמת העולם השנייה העולם היה לדו קוטבי לדו מעצמתי, מערב מול מזרח. העולם החופשי אינו מחנה. וכל מדינה בו יכולה לנקוט מדיניות משלה. ואילו מדיניות הגוש הסובייטי הייתה ממושמעת גם ביחסה השלילי לישראל.

הגוש הקומונסטי התייצב לימין הערבים. הוא סיפק להם תמיכה פוליטית. סיוע כספי ונשק חינם. משהאיבה האידיאולוגית קרסה, נוצרו יחסים חדשים בין רוסיה וחבר העמים וישראל. אנו בהידברות טובה עם מנהיגים חדשים. רוסיה מסוגלת היום למלא תפקיד בתהליך השלום, כי חד צדדיות היא תמיכה בסכסוך. רב - צדדיות היא תמיכה בשלום. וגם נרקמו בינינו יחסים מדיניים, מדעיים וכלכליים. באתי היום לחלוק לכם בשם העם כולו, כבוד והערכה עמוקה, כפי שמגיע לכם. וגם לומר שמחכה לכם תפקיד נוסף. חצי מיליון יהודים שעזבו את רוסיה פנו לעבר גרמניה וארצות הברית. הם צריכים להמשיך את מסעם ולבוא לישראל. נאמר להם ביחד שיבואו לישראל המשגשגת ואיתם היא תשגשג עוד יותר.

שוב ישראל אינה מקלט, ישראל היא אתגר. מרתק. יהודי. מיוחד במינו. הכלכלה המדהימה של ישראל באה מהון אנושי ולא מאוצרות הטבע. חקלאותה של ישראל אינה בנויה יותר על המדע מאשר על האדמה והמים. ואת "ישראל עם">ישראל עם כל בעיותיה, פוקדת עתה תחייה תרבותית.

והיא מדינה שיש לה מערכת בטחון מהטובות בעולם, המסוגלת להגן על נפשה. ישראל היא הארץ שלהיות בה יהודי, אינה בעיה אלא גאווה. היא הזדמנות להיות יהודי תורם לעולם, ללא "ברוגז" עם רוסיה וביחסים טובים עם אמריקה. אנו חדשים עתה ביחד את מורשיתנו העתיקה ועולים לפסגה המדעית של העולם, זהו שילוב מלהיב בין מוסר עתיק לבין מדע חדיש. אתם היום הבנאים, המאופקים בלשונם ועתירים ברוחב דעתם.

אומרים שקשה להיות יהודי. אבל זה כדאי. קשה לשנות את העולם, אבל אנו נוסיף וננסה לשנותו. את העולם היהודי ואת העולם הגדול. תרומתכם היא אדירה, ואני מאמין שהיא תגדל עוד יותר בעתיד.