כלים

נשיא המדינה שמעון פרס ביקר היום לראשונה בעיר אלעד כאורחו של ראש העיר יצחק עידן ולאחר סקירה נרחבת שהועברה על ידי ראש העיר קבע הנשיא כי יש צורך מוסרי לדאוג לעתידה ולהתפתחותה של העיר אלעד. פרס בביקור הבכורה באלעד: "יש להסיר את הסטיגמה כאילו חרדים אינם מעוניינים לעבוד; יש לסייע למיגזר החרדי להשתלב באופן מיידי במעגל העבודה ולהתפרנס בכבוד"

 נשיא המדינה שמעון פרס ערך היום ביקור ממלכתי בעיר החרדית אלעד ודיבר בשבחם של לומדי התורה. הביקור נפתח באולם ויז´ניץ שם התקבל בחום על ידי מכובדי העיר. הנשיא שיבח את העיר והעומדים בראשה, "אלעד אחת הערים היפות בישראל, יש בה גם תורה, גם יופי וגם דרך ארץ. מה שראיתי עולה על כל מה שציפיתי לראות, חיפשתי את ההזדמנות מזמן לבקר בעיר יפה זו, היום היא נקרתה. אני מביא את ברכת המדינה, תמשיכו בדרך הזאת כי אין ישראל ללא יהדות ויהדות ללא ישראל – שניהם קיימים יחדיו. אני מכבד אותך ראש העיר ואת לומדי התורה שבעיר, אנחנו עם אחד במובן הרוחני ובמובן הגשמי, עתידנו בפנינו, עלו הצליחו". הנשיא הוסיף כי, "יש מסמך אחד ביהדות שאין צורך לשנות בו מילה עד לימינו אנו, עשרת הדיברות שכלולים בו 172 מילים, מסמך שהפך לנחלת עמים אחרים. בעיני זהו המסמך היקר והחשוב ביותר עבור העם היהודי".

ראש העיר דיבר גם הוא והודה לנשיא על הגעתו לעיר, "הנשיא היה הראשון שהעריך את לומדי התורה והבין שבלי לימוד תורה - אין הגנה לעם ישראל", אמר עידן והוסיף כי, "אלעד עיר פלאית המקבלת כל שנה חמישה כוכבי יופי, התפתחות ילודה ומוסדות חינוך מהגבוהים בארץ, עיר שאמנם איננה עשירה ובכל זאת מרבה בתמיכה למוסדות תורה ולעמותות חסד, זה החוט המשולש שהתורה הכתיבה לנו ובדרכה אנו פועלים. עם ישראל שהיה בגלות 2000 שנה הצליח לשרוד ולצור את פאר היצירה ואנו נמשיך לבנות את הארץ ואת אלעד ונמשיך להתגאות בכך".

לאחר מכן המשיך הנשיא לביקור במשרדי "MANPOWER ישראל' שם פגש כמה ממנכל"י החברות הגדולות במשק הישראלי כגון, גוגל ישראל, AIG, פלאפון, ועוד. ראש העיר סקר בפני הנשיא את בעיות התעסוקה של הציבור החרדי.

בדיון שנערך במקום אמר ראש העיר כי, "יש 25.000 חרדים דורשי עבודה שעדיין אין להם מענה. כמו כן יש צורך ביהדות לספק לעני חכה ולא לתרום לו דג וזה מה שאנשי התעסוקה עושים, מספקים פרנסה בכבוד".

ראש העיר ציין את עבודתם המסורה של החברות שנכחו וכן את 'עבודת המפתח' של הג'וינט המספקים תעסוקה לתושבי העיר. המנכלי"ם דיברו והבהירו שאין תחליף למוסר העבודה של החרדיות, לעמידה בלוח הזמנים וההספק של העובדות מהמגזר החרדי וקרא לכל מנכל"י החברות בארץ לשלב חרדים וחרדיות במעגל העבודה.

הנשיא שסיכם את הדיון אמר כי, "למדתי הרבה מהביקורים והסיורים במקומות שונים בארץ אך בעיקר אני מזדהה עם הדברים שנאמרו כאן. ראשית, יש תדמית לא נכונה על הציבור החרדי על כך שהם אינם מעוניינים לעבוד, צריך להסיר את הסטיגמה הזאת כי היא מפלגת את העם. אני רואה בהסרת המחיצות, הדעות הקדומות והסטיגמות על ומהציבור החרדי פרויקט לאומי ממדרגה ראשונה. יש לאפשר לציבור החרדי להשתלב במעגל העבודה ולהתפרנס בכבוד תוך התאמה לצרכים הדתיים המיוחדים  ".

הנשיא הוסיף כי, "פגשתי רבנים בני 80 90 ומאה שגופם רפה אך שומרים על צלילות הדעת, לימוד התורה הוא חדר הכושר הרוחני והאינטלקטואלי הגדול ביותר, תסתכלו על הגרי"ש אלישיב שעבר את גיל המאה וראשו עדיין צלול, הביטו על זכרונו החזק של הגר"ע יוסף ממרום גילו ."

משם המשיך הנשיא מלווה בראש העיר לישיבת נר ישראל בראשותו של הרב יחיאל תורג'מן שם פגש בחורי ישיבה, התעניין על לימודיהם. התלמידים שיתפו את הנשיא וראש העיר ויחד התפלפלו על סוגיות בגמרא מסכת 'בבא מציעא'. הנשיא גילה בקיאות בסוגיות הנלמדות והתרגש לחזור לסוגיות הללו וציין כי הן 'מזכירות לי את בית סבי'.

 ראש העיר שליווה את הנשיא החל מראשית סיורו כאשר עלה לרכבו כבר בכניסה לעיר, נפרד ממנו בלבביות בסוף הביקור.