במסגרת פרוייקט מיוחד של עיתון 'מקור ראשון', הנחשב כמבטא עמדות של הימין הדתי, לגיליון יום העצמאות, נבחרו מספר אנשים הראויים בעיני מערכת העתון לקבל את פרס ישראל, ביניהם זאב חבר (זמביש) על תרומתו להתיישבות, ד"ר אלי שוסהיים ראש אגודת אפרת, על פועלו באגודת אפרת הפועלת לעידוד הילודה בעם היהודי ומניעת הפלות בלתי הכרחיות, הרב מנחם פרומן מתקוע על מפעל חיים והרב צבי רימון שנבחר כראוי לפרס ישראל על תרומתו בתחום התורה והעבודה למפוני גוש קטיף

עיתון 'מקור ראשון' בחר במסגרת פרוייקט מיוחד לגיליון יום העצמאות את זוכי פרס ישראל האלטרנטיבי שלו, בין הנבחרים: מנכ"ל 'אמנה' זאב חבר על תרומתו להתיישבות. ראש 'אגודת אפרת' ד"ר אלי שוסהיים על תרומתו לעם היהודי, הרב מנחם פרומן על מפעל חיים. הרב יוסף צבי רימון על תרומתו בתחום התורה והעבודה, פרופ' ג'ראלד שטיינברג על פועלו בתחום זכויות האדם.

איזי שירצקי, בעלי 'איתוראן' והפועל קריית-שמונה, נבחר לזוכה על כך שמקדיש את הונו וזמנו לקידום הגליל העליון ולרווחת תושביו. חנה הנקין אשר ייסדה תוכנית להכשרת יועצות הלכה, והראתה כיצד העצמת מעמדן הדתי של נשים יכולה להיכנס לקונצנזוס הרבני, זוכה נוסף בפרס ישראל האלטרנטיבי של 'מקור ראשון' הוא יוסי לנגוצקי אשר לא הרפה מהרעיון לחפש נפט וגז בים, גם אחרי כישלונות ודחיות. את הכסף ממרבצי הגז שנתגלו לבסוף הוא לא יקבל, אבל כולנו כן.

מתוך גיליון יום העצמאות של מקור ראשון:

"זאב חבר (זמביש) נבחר כזוכה על תרומתו להתיישבות בישראל, זמביש, מזכ"ל תנועת ההתיישבות 'אמנה' מאז שנת 1989, הוא דמות מופת של מי שהקדיש את חייו למען בנייה יהודית ביהודה ושומרון. יכולותיו יוצאות הדופן ומסירותו הביאו לגידול עצום של האוכלוסייה היהודית בנחלת אבותיה. בונה בסנדלים תנ"כיים את ארץ התנ"ך. בלי המסירות הנחבאת אל הכלים שלו, הרבה פחות כלים כבדים היו יוצאים לשטח.

בקטגורית העם היהודי, נבחר ד"ר אלי שוסהיים, ראש אגודת 'אפרת', שוסהיים הוא רופא מנתח במקצועו, אך שמו נקשר בעיקר באגודת 'אפרת' שהוא עומד בראשה. האגודה הוקמה בידי ניצול השואה שאיבד בה את בני משפחתו, הרשל פייגנבוים, במטרה לפעול לעידוד הילודה בעם היהודי. שוסהיים, ב-27 שנות כהונתו כיו"ר בהתנדבות של האגודה, ממקד את הפעילות המעשית בעיקר בסיוע למניעת הפלות מלאכותיות בישראל ויכול לרשום לזכותו 28 אלף ישראלים שבלעדיו לא היו באים לעולם.

פרס מפעל חיים ניתן לרב מנחם פרומן מתקוע על היותו אחד מההוגים החדשניים והמהפכניים ביצירה הדתית בדורנו, על התעקשותו שאהבת השלום, אהבת הארץ ואהבת ה' מסתדרות יחד מצוין על הרנסנס הקיומי והניאו-חסידי שהתפתח בהשראתו, ועל חתירתו לדיאלוג ולשלום מתוך הכרה בכך שההתיישבות היהודית ביהודה ובשומרון היא פרי התפתחות ציונית-היסטורית בלתי הפיכה.

בקטגורית 'תורה ועבודה' נבחר הרב יוסף צבי רימון אשר הקים את 'תעסוקטיף', והביא לשילובם של יותר מ-2,200 מעקורי גוש קטיף במעגל העבודה "פעילותו של הרב רימון בעמותה נעשית בהתנדבות, במקביל לשיעורי התורה הרבים שהוא מעביר ולספרי ההלכה הידידותיים שהוא מוציא לאור בתכיפות מרשימה. לטענתו, עיסוק של רב בצורכי ציבור מעניק משמעות ועוצמה ייחודית גם לפעילותו הרבנית. הרב יוסף צבי רימון מדגים בעשייתו התורנית והציבורית את החיבור הטבעי שאמור להתקיים בין עולם של תורה לעולם של עשייה חברתית."