עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שלחה לששת המועמדים לראשות העבודה שאלון בו היא מבקשת מהם לפרט את עמדותיהם ותוכניותיהם בשורה של נושאים: נישואים אזרחיים, לימודי ליב"ה, גיור, הקצבות לישיבות ועוד. חדו"ש: עמדות העבודה בנושאי דת ומדינה ישפיעו באופן משמעותי על סיכוייה להשתקם

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון העבירה היום לששת המועמדים לראשות מפלגת העבודה  - עמיר פרץ, עמרם מצנע, שלי יחימוביץ', יצחק הרצוג, אראל מרגלית ושלמה בוחבוט - שאלון בו היא מבקשת מהם לפרט את עמדותיהם והצעותיהם לפעולה בשורת תחומים של חופש הדת והשוויון בנטל. זאת, במטרה לידע את הבוחרים בפריימריס בעמדות אלו ולהעניק להם כלי נוסף להחלטה באיזה מועמד לבחור.

בין הנושאים: הקמת ממשלה אזרחית שתוכל לבצע מהפכה בנושאי דת ומדינה, הנהגת נישואים אזרחיים, התניית התקצוב למוסדות חינוך בלימודי ליב"ה, הארכת שעון הקיץ ועוד.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב וסמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה שחר אילן מציינים ש"מחקרי מדד הדת והמדינה שעורכת חדו"ש מגלים תמיכה עקבית גבוהה ואכפתיות רבה של בוחרי העבודה לנושאי חופש הדת והשוויון בנטל. אין לנו ספק שלמתפקדים יהיה עניין רב בעמדות המועמדים". השניים אומרים גם שאין ספק ש"עמדת המפלגה בנושאי דת ומדינה תשפיע באופן משמעותי על סיכוייה להשתקם, לחדש עצמה ולהיות רלבנטית לקהלי היעד שעשויים לתמוך בה".

מדד הדת והמדינה של חדו"ש לשנת 2010 גילה ש-86% ממצביעי העבודה ומרצ תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואים (החיבור בין מצביעי העבודה ומרצ נעשה מסיבות סטטיסטיות. אבל הרוב המכריע של המקרים היה כמובן של מצביעי עבודה והתוצאות חד משמעיות). 80% סבורים שיש למנוע מימון ממוסדות חינוך חרדיים שאינם מלמדים ליב"ה (לימודי יסוד). 92% ממצביעי העבודה ומרצ בעד הקטנת המימון לישיבות ולמשפחות מרובות ילדים כדי לגרום לגברים חרדים לצאת לשוק העבודה.

על רקע עמדות ברורות אלו סבורים בחדו"ש שראוי היה שהקמפיין שמנהלים המועמדים בעבודה יעסוק הרבה יותר בנושאי דת ומדינה ובפתרונות להם. השאלון מבקש מהמועמדים לפרט מה עמדתם ומה יהיו מוכנים לעשות למימוש עמדה זו בכל אחד מהנושאים הבאים:

1. הקמת ממשלה אזרחית שתבצע מהפכה ביחסי הדת והמדינה.

2. הנהגת נישואים וגירושין אזרחיים.

3. הכרה בכל סוגי הגיורים המקובלים בעם היהודי.

4. התניית תקצוב למוסדות חינוך בלימודי ליב"ה.

5. הגבלת מספר התלמידים שהמדינה מממנת בישיבות ומשך הזמן שהיא מממנת את הלימודים (להוציא אליטה של עילויים), כדי להביא ליציאת אברכים לעבודה.

6. הגדלה דרמטית של ההטבות למשרתים בשירות צבאי או אזרחי על פני מי שאינם משרתים.

7. בלימת ההפרדה המגדרית מטעמי דת במרחב הציבורי.

8. הארכת שעון קיץ בהתאם להמלצות אנשי המקצוע וללא השפעה של שיקולי דת

9. הפעלת תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת.

10. ביטול המשרד לשירותי דת.