brazilfestival פסטיבל הקולנוע הברזילאי חוגג את שנתו העשירית ויתקיים בסינמטקים במהלך חודש אוגוסט 2010. את הפסטיבל ,מנהל אמנותית שלמה עזריה והוא מתקיים בתמיכת משרד התרבות הברזילאי, שגרירות ברזיל בישראל ,קרן אוסטרובסקי ועוד. הפסטיבל הוא חגיגה של קולנוע ברזילאי, יוקרנו בו השנה 15 סרטים, מהם 10 עלילתיים ו5 סרטים דוקומנטריים חדשים (2009-2010 ) ; סרטי מוסיקה, דרמות, קומדיות, סרטי איכות שזכו לביקורות משבחות ופרסים בפסטיבלים בעולם וסרטי גאווה

כלים

ברזיל הידועה לרוב בזכות המוסיקה והכדורגל , נהנית בשנים האחרונות גם מפריחה קולנועית. הפסטיבל ,הוא האירוע היחיד בישראל המוקדש כולו לקולנוע הברזילאי. רשימת הסרטים היא מגוונת ומציעה את מיטב הקולנוע הברזילאי העכשווי מכל הסגנונות, במסגרת הפסטיבל תתקיים בין הסרטים תחרות בשני מסלולים עלילתי ודוקומנטרי .

הסרט הפותח את הפסטיבל הוא "עיניים כחולות" של הבמאי ז'וז'ה ז'ופילי. –מביא את סיפורו של קצין הגירה בנמל התעופה של ניו יורק. המתעמר בקבוצת מהגרים מדרום אמריקה ומביא למותו של בחור ברזילאי , לאחר שהוא יוצא מהכלא הוא נוסע לברזיל כדי למצוא את קרובי המשפחה של קורבנו. הבמאי ז'וז'ה ז'ופילי מוציא את הצופה למסע בברזיל של ימינו, ומציג אותה דרך עיניים מערביות – כלומר, קרובות יותר אלינו. תחושות האשם והחרטה שמניעות את הגיבור, הסיוע שהוא מקבל מתושבים מקומיים והיחסים שהוא מפתח עימם, הופכים את מסעו לשליחות שיש בה מימד של גאולה. התסריטאי של הסרט, הבמאי פאולו האלם יגיע לישראל כאורח הפסטיבל.

בין הסרטים הבולטים בפסטיבל השנה : הסרט "זמן חרדה" המבוסס על אירועים אמיתיים שאירעו ב2006 בסאו פאולו הידועים גם כ"אירועי ה-11 בספטמבר הברזילאיים". אירועים שהובלו על ידי ארגוני פשע שיצאו בהתפרצויות אלימות כנגד אזרחים ומוקדי רשויות שונים בעיר. השחקנית הראשית של הסרט דניז ויינברג תגיע להקרנת הסרט. אורחת נוספת שתגיע לפסטיבל היא אנה קרבאטי שמשחקת בסרט "הדיירים" המספר בהומור על חייהם של משפחה החיה בשכונת עוני ברזילאית.

השנה יוקרנו לראשונה בפסטיבל גם סרטים העוסקים בחייהם של קהילת הלהט"בים בברזיל, ביניהם : "אלביס ומדונה" רומן הטרוסקסואלי מהוסס בין גבר שרוצה להיות אישה, לאישה חובבת נשים. אלביס, צלמת מחוננת, חובבת בנות, שלא מוצאת פרנסה במקצועה ומשלימה הכנסה במשלוחי פיצה. מדונה הוא טרנסקסואל שבו נתקלת אלביס באחת משליחויותיה. סרט מסקרן ופרובוקטיבי נוסף הוא הסרט "מההתחלה ועד הסוף" המספר את סיפורם של שני אחים למחצה הקשורים בלב ובנפש, לאחר מותה של אמם , הולכת האהבה ביניהם ומקבלת כיוון אחר – רומנטי. הבמאי אלואיזיו אברנשס מצליח ליצור דרמה ישירה וחזקה על אהבה .

הסרטים הדוקומנטריים בפסטיבל יוקדשו כולם השנה לאהבה הגדולה של הברזילאים-המוסיקה. בין הסרטים : "מעבר לאיפנמה" של הבמאי והעיתונאי גוּטוֹ בארה, שיר אהבה למוסיקה הברזילאית , ההיסטוריה של המוסיקה הברזילאית על מגוון סגנונותיה, כולל ראיונות עם קייטנו ולוזו, ז‘ילברטו ז‘יל, בבל ז‘ילברטו, דויד ביירן ועוד שזור ברגעים מוסיקליים מרגשים, מקלאסיקות בוסה נובה וסמבה ועד רוק פסיכדלי. סרט מוסיקלי נוסף בשם "סימונל" מביא למסך את סיפור עלייתו ונפילתו של הזמר האגדי וילסון סימונל שהיה אחד הזמרים הגדולים של ברזיל בשנות השישים. הואשם במסירת חברים לשלטונות הדיקטטורה הצבאית והקריירה שלו התרסקה.

"לילה אחד ב- 67'" – מציג את לילה הגמר בפסטיבל של תחרות המוסיקה הברזילאית העממית, ששודר בערוץ הטלוויזיה "רקור" ב-21 באוקטובר 1967 והבטיח גדולות. הזדמנות נדירה לראות את תחילת דרכם של אלילי המוזיקה הברזילאית כמו: שיקו בוארקה, ג'ילברטו ג'יל, קייטנו ולוזו ורוברטו קרלוס. הסרט מביא תיעוד של תקופה תוססת ושל והדור האיכותי שהוביל אותה, שילוב של ראיונות עכשוויים ועדויות מרגשות של האמנים יחד עם קטעי ארכיון של שירי הגמר.

בשנות ה-80 ועד אמצע שנות ה-90 הקולנוע הברזילאי סבל ממשבר שבא בעקבות שנוי במדיניות התרבותית הממשלתית שביטלה כל ההקצבות וההטבות לתעשיית הקולנוע בברזיל. אקט שכמעט מחק את תעשיית הקולנוע הברזילאית .יוצרי הקולנוע נאלצו לעבוד בתעשיית הטלנובלות ובפרסום. רק בשנים האחרונות חזרו בברזיל להשקיע בקולנוע ובפסטיבל הזה ניתן לראות את הקאמבק שעושה הקולנוע הברזילאי בשנים האחרונות.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS