הקרב נגד "חוק האברכים" לא הסתיים. התאחדות הסטודנטים, עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית וארגונים נוספים מבקשים מביהמ"ש צו על תנאי וצו ביניים כדי למנוע את המשך תשלום הקצבה אותה פסל בג"ץ לפני חצי שנה

היום (ראשון) הגישו מספר ארגונים עתירה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה להמשיך ולשלם קצבת הבטחת הכנסה לאברכים. התאחדות הסטודנטים, עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, התנועה הרפורמית וארגונים נוספים מבקשים מבית המשפט באמצעות המרכז לפלורליזם יהודי ועו"ד גלעד ברנע מתן צו על תנאי וצו ביניים שימנעו ממשרד החינוך להמשיך ולשלם קצבה זו לאברכים שאינם עובדים.

בעתירה נכתב כי החלטת ממשלת בנושא "מלגת לימודים ועידוד השתלבות אברכי כוללים בתעסוקה" (מיום 19.12.2010) אינה עומדת בדרישות החוק הישראלי וכי "החלטת הממשלה היא ניסיון נואל ופסול לעקוף את קביעות בית המשפט העליון (בג"ץ 4124/00) תוך רמיסתו ברגל גסה של עיקרון השוויון ומתוך הנחה (שלא לומר ידיעה) כי בהעדר צו ביניים, עצם תהליך הדיון בעתירה יאפשר למשיבים החפצים בקביעת עובדות בשטח להמשיך בתשלום הבלתי חוקי למשך פרק זמן ניכר נוסף עד להכרעה בעתירה זו".

העותרים הדגישו כי "נוכח פסק הדין בבג"ץ, אשר הורה על הפסקת תשלום הבטחת הכנסה לאברכים החל משנת 2011 במתכונת שנפסלה, ולאור העובדה שההסדר הקיים זהה כמעט לחלוטין להסדר שנפסל בפסק הדין, אין למי ממקבלי התשלום זכות מוקנית או טענת הסתמכות ולו בדוחק, להמשיך ולקבלו לאחר המועד שנקבע בפסק הדין".

איציק שמולי יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית: " הממשלה נכשלה כישלון חרוץ במבחן האתי והחוקי ולכן אנחנו עותרים לבג"ץ, שיאלץ לומר למדינה פעם אחת נוספת את דעתו על הקומבינה שעשתה על חשבונו של הציבור".

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה: "חבל שהממשלה אינה מסוגלת ליישם עקרון כה בסיסי ופשוט כמו 'שוויון', גם לאחר שמדיניותה נפסלת על ידי בית המשפט העליון. במקום לגבש מדיניות המתיישבת עם ערכי היסוד של הדמוקרטיה, מאלצת הממשלה את הציבור לשוב ולפנות לבתי המשפט לקבלת סעד תוך פגיעה באמון הציבור בשלטון".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית אמר בתגובה: "החלטת הממשלה להמשיך בתשלום קצבאות האברכים היא פשיטת רגל מצפונית, חברתית, שלטונית וכלכלית. ממשלת ישראל ועסקני הציבור החרדי לוכדים אלפי משפחות במלכודות עוני, תוך פגיעה ממשית בחוסנה הכלכלי והחברתי של ישראל ותוך אפליה קשה של ציבור מקבלי הבטחת ההכנסה הכללית, האמהות החד הוריות והסטודנטים. אנו תקווה כי בג"ץ ימתח קו אדום בפני המשך האפליה ויאותת לממשלה ולעסקני המפלגות החרדיות כי החגיגה הזו על חשבון הציבור הגיעה לסופה."

ביוני 2010, לאחר עשור של דיונים, קבע בית המשפט כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית. בית המשפט קבע כי מראשית שנת 2011 היא לא תיכלל בתקציב המדינה.

קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים הוענקה מראשית שנות ה-80 לתלמידי ישיבות, אבות לשלושה ילדים או יותר, שהם ונשותיהם אינם עובדים. עם קבלת פסק הדין, החלו המפלגות החרדיות להפעיל לחץ על הממשלה ליצור חוק עוקף בג"ץ שיאפשר את המשך מתן הקצבה שעומדת על סכום של כ-1,000 שקלים. בשנת 2010 ניתנה הקצבה ל-13 אלף אברכים ועלותה לקופת המדינה היתה 135 מיליון שקלים.

בסוף חודש דצמבר קבעו רה"מ בנימין נתניהו ושריו בהחלטת ממשלה כי הקצבה תשולם גם בחמש השנים הבאות.