ח"כ מגלי והבה בדיון בכנסת במלאת עשור למותו של לוחם משמר הגבול סמל שני מדחת יוסף: "מי שהפקירו את מדחת יוסף לדמם למוות לפני עשור, ממשיכים להפקירו עד היום"

כלים

סגן יו"ר הכנסת ח"כ מגלי והבה נאם היום (13.10) בדיון שהתקיים במליאת הכנסת לציון עשור למותו של לוחם משמר הגבול סמ"ל מדחת יוסף ז"ל, אשר נפצע בתחילת אינתיפאדת אל אקצא על ידי המון פלסטיני חמוש שהתפרע מסביב למתחם קבר יוסף ונפטר מפצעיו לאחר שלא פונה במועד לטיפול רפואי.

ח"כ מגלי והבה ציין בדבריו את השאלות הקשות העולות מהאירוע בדבר המחדל הצבאי שהביא למותו של החייל, אשר דימם למוות בשל הסתמכות צה"ל על הכוחות הפלסטינים וההתמהמהות בהצלתו: "נחמץ הלב לעמוד כאן ולזכור את החייל מדחת יוסף, בן הכפר בו אני מתגורר, בחור כארז שכל רצונה של משפחתו היה לגדל ולחנך ילדים אשר יתרמו לעצמם ולחברה. כשחושבים כיצד נפל מדחת יוסף עולות שאלות קשות ונוקבות על אותם מנהיגים אשר הפקירו אותו למות בשטח בחוסר עשייתם ואף כיום, בעת אירוע ציון עשור למותו שהתקיים בכפרו לא טרחו לכבד את זכרו בנוכחותם", אמר ח"כ והבה בנאומו.

עוד ציין ח"כ והבה כי "מן הראוי היה שנציגי צה"ל ופוליטיקאים שהתנצלותם מחוייבת להישמע בפני כל החברה הישראלית, היו מכבדים את משפחתו של מדחת יוסף ז"ל בהגעתם לאזכרתו ולא להפקיר את זכרו כאילו היה דמו הפקר".

בסיום הדיון נענתה הכנסת לקריאתו של ח"כ מגלי והבה להעביר את הנושא לדיון בוועדת החוץ והביטחון. "אם רצוננו להעניק למשפחה את התחושה שמדינת ישראל כולה עומדת לצידה, יש להקים וועדת חקירה ממלכתית שתגלה את האמת ותעשה צדק עם משפחתו של הלוחם, אשר כל חטאו היה חייל לפעול בהתאם לפקודות הצבא", הוסיף ח"כ והבה.