המחאה החברתית שקמה לחיים במהלך הקיץ האחרון עשויה לחולל מהפך של ממש גם בבית הנבחרים הישראלי. על פי סקר שערך היום פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה, עולה כי מפלגה חברתית, אם תוקם, צפויה לגרוף נתח נאה של לא פחות מ-36 מנדטים.

המפלגה החדשה צפויה גם לגרוע משמעותית מכוחן של המפלגות הגדולות בישראל - קדימה, הליכוד וש"ס, כאשר במקרה של ש"ס, מפלגה שכזו עלולה לגרום נזק בלתי הפיך. הסיבה: למעלה מ-40% ממצביעי התנועה אמרו כי יצביעו בבחירות הבאות למפלגה החברתית החדשה ולא לתנועת ש"ס.

קדימה צפויה להפסיד מקולות הבוחרים 36%, הליכוד 25%, העבודה 35%, ש"ס 42%, הבית היהודי 22%, מר"צ 20%, יהדות התורה – 6%, ישראל ביתנו – 36%, האיחוד הלאומי – 8%, מקרב מי שאמרו היום שטרם החליטו עבור מי להצביע – 37%.

"זהו כוח אלקטוראלי השווה ל-36 מנדטים לערך", אומר היום פרופ' אבי דגני, עורך הסקר, "אבל צריך לזכור שבפועל זו רק אמירה בינתיים, ואין עדיין מנהיג שייצר מפלגה רצינית מפוטנציאל זה ושלא תהיה מחלוקת ומריבה בין שאר המנהיגים ובכלל".

באשר לשאלה מי מהשמות הבאים יוכל למשוך הכי הרבה קולות למפלגה החדשה, עולה כי העיתונאי יאיר לפיד, מצטייר כמי שמסוגל למשוך קולות רבים למפלגה החדשה, אחריו ח"כ שלי יחימוביץ, ואיציק שמולי, יו"ר אגודת הסטודנטים. עם זאת, ציינו מרבית הנשאלים כי יתנו את קולם למפלגה החדשה אם בראשה יעמוד אדם אמין שאפשר לסמוך עליו, מבלי שציינו את שמו.