השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, נאם היום בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק במסגרת הכינוס ה-19 של המועצה לפיתוח בר-קיימא.  מספר נאומים לפני השר ארדן, עלתה נציגת סודן, שנאמה בשם הקבוצה הערבית. לטענתה ישראל משליכה פסולת בשטחים הפלסטינים הכבושים, מספחת שטחים כולל במזרח ירושלים, תוואי הרכבת לירושלים מונע מעבר של פלסטינים לשטחי העיבוד שלהם ועוד

בנאומה היא תקפה את ישראל ודיברה על "הכיבוש המתמשך בשטחים ובמזרח ירושלים, דבר שמונע מהפלסטינים לפתח ולמצות את זכויותיהם בכל תחומי התחבורה, כימיקלים, ניהול פסולת, כרייה ודפוסי ייצור וצריכה".

הנציגה קראה למועצה ליישם את מה שכבר נקבע ביוהנסבורג (פורום מכנן בנושא פיתוח בר-קיימא ב-2002) - לאפשר לאלה החיים תחת כיבוש למצות את זכויותיהם בכל תחומי הפיתוח שציינה שיביאו לקידום רווחת האוכלוסייה.

בתום נאומו הוסיף השר ארדן כי: "כשר להגנת הסביבה בישראל, הגעתי לאו"ם בניו יורק כדי לדבר בשם מדינתי – החברה במועצה הזאת – בנושאים מקצועיים של פיתוח בר קיימא. עם זאת, איני יכול להישאר אדיש כשנציגי הקבוצה הערבית משתמשים בפורום המקצועי הזה להטלת אשמות שווא נגד מדינתי למטרות פוליטיות ציניות.

ראשית, הרשו לי להצהיר באופן ברור כי היהודים גרו בירושלים ברציפות במשך אלפי שנים. שנית, כל מחלוקת על שטחים בירושלים או בכל מקום אחר בינינו לבין הפלסטינים יכולה להיפתר רק באמצעות משא ומתן ישיר. אולם, הפלסטינים מסרבים לשאת ולתת איתנו, ובמקום זאת ממשיכים לחפש פתרונות חד-צדדיים בפורומים בינלאומיים.

לבסוף, האירועים האחרונים במדינות המזרח התיכון מונעים על ידי תנאים כלכליים, דבר המוכיח שוב כי ישראל הינה אי של יציבות, זכויות האדם, ובעלת הזדמנויות כלכליות עבור כל אזרחיה, יהודים וערבים כאחד".