יש אנשים שבשבילם לעזור לאנשים אחרים זו משימת חיים

כלים

תרשו לנו להתחמק מהדימויים האלטרואיסטיים של אנשים שחיים בשביל לעזור לאנשים אחרים וכל משימתם בחיים היא אך ורק שלסביבה שלהם יהיה טוב, גם על חשבון הסיפוק והאושר של עצמם. האמת היא מעט אחרת – אנשים שעזרה לאנשים שסובבים אותם היא משימת חיים בשבילם עושים זאת פשוט כי זה מה שמעניק להם את הסיפוק המשמעותי ביותר. בדיוק כמו שאנשים מסוימים מקבלים את הסיפוק הזה מרווחים כלכליים עצומים, ואחרים מקבלים אותו מניצחון ותחרותיות, יש לא מעט אנשים שתחושת הסיפוק והניצחון שלהם מגיעה כשהם מצליחים לעזור לאדם אחר להגיע לתחושות ניצחון אלה. למרבה המזל, גם אנשים שכאלה לחלוטין יכולים להתפרנס מזה.

לעזרה לזולת יש תוחלת תעסוקתית לא מועטה כלל וכלל

העזרה לזולת שאנחנו מדברים עליה היא לא התנדבות בבית אבות או במעון לנשים מוכות, וגם לא בחלוקת מנות מזון בבית תמחוי. הכוונה היא למקצועות של ממש, שכל תכליתם היא מתן תמיכה ועזרה לאנשים שזקוקים לה באופנים שונים, בין אם מדובר באוכלוסיות חלשות ובין אם מדובר באנשים מן השורה שזקוקים לייעוץ והכוונה. ניגע בקצרה בכמה מהאפשרויות שיש לנו בתחום זה.

באילו מקצועות אפשר לעסוק אם אנחנו רוצים להפוך את העזרה לזולת לקריירה?

אחת הדוגמאות הברורות ביותר היא כל מקצוע העבודה הסוציאלית. עובדים סוציאליים הם אנשים שתפקידם הוא לסייע ולתת הכוונה לאנשים מרקע קשה או לאנשים בשיקום שזקוקים לליווי ותמיכה קבועה, ואת משכורתם הם מקבלים מהרשויות המקומיות ומרשויות הרווחה. אם אנחנו רוצים לקחת את הסיוע הנפשי והתמיכה צעד אחד קדימה, אי אפשר לפסול גם את מקצוע הפסיכולוגיה. חשוב לציין שבשביל לעסוק בפסיכולוגיה קלינית במדינת ישראל נדרש תואר שני בתחום, ולא פשוט להתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה – ובכל מקרה מדובר בתהליך ארוך והתמחות ארוכה עוד יותר, אך אם הדבר בנפשכם זוהי מטרה ראויה. מי שמעוניין לתת לאנשים את היד המכוונת והתומכת ולהעמיד אותם על הרגליים ברמה האישית וברמת ניהול הזמן והשגרה, יכול בהחלט לפנות לכיוון של לימודי אימון אישי – קואצ'ינג. מאחר ומדובר במקצוע שניתן ללמוד גם בגילאים מאוחרים, וגם בנוסף לעיסוק במקצוע אחר, מדובר באופציה פופולארית עבור רבים. עוד מקצועות שעיקרם הוא עזרה לזולת הם מקצועות הסיעוד השונים, אך בכל מה שנוגע לעולם הרפואי מדובר בהתחייבות משמעותית ורצינית וחשוב לדעת למה אנחנו נכנסים בטרם ניכנס לעולם זה.

לא מדובר במקצועות קלים – אבל כך נוכל ללכת לישון כל לילה בידיעה שעשינו שינוי

כל מקצוע שמערב עזרה לזולת הוא מקצוע שבסופו של דבר נועד לתת מענה לאנשים במצב של מצוקה. בהתחשב בכך, מדובר במקצועות שהקושי הנפשי בהם יכול להיות לא קטן – אבל הסיפוק האישי גדול הרבה יותר, כשאנחנו הולכים לישון בכל לילה עם ידיעה שהשינוי שאנחנו מעודדים בחיים של אנשים יכול לשנות את החברה שלנו כולה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS