כלים

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל: "יש למנוע את חזרתו של הספר של היטלר "מיין קאמפף" למדפי הספרים בגרמניה". אמר את הדברים לשגריר ארצות הברית שערך ביקור במרכז הארגונים בתל אביב ונפגש עם ניצולי שואה; השגריר, דניאל שפירו, הבטיח להעביר הנושא לידיעת הסטייט דיפרטמנט

"יש עניין אחד שעומד על הפרק כעת, אשר נדמה לי כי חשוב שתהיה ער אליו". אמר היום יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, הנגיד משה זנבר לשגריר האמריקאי, דניאל שפירו, שנפגש עמו ועם שרידי השואה במשרדי המרכז בתל אביב לרגל חג החנוכה.

"מדובר בעובדה המצערת, כי על פי החוק הגרמני, תותר החל משנת 2015 הדפסתו והפצתו בגרמניה של הספר 'מיין קאמפף' שנכתב על ידי אדולף היטלר. אנו חוששים כי פרסומו מחדש יגביר את התופעות האנטישמיות והניאו-נאציות בעולם. חשוב לנו שמשרד החוץ האמריקאי יהיה ער לעובדה הזו, ויסייע ככל שיוכל כדי לשנות מצב עניינים זה."

"אני מבטיח להעביר לגורמים הנוגעים בדבר בסטייט דיפרטמנט את עניין ההפצה המחודשת של 'מיין קאמפף'." אמר השגריר לראשי ארגוני הניצולים. השגריר הגיע למשרדי המרכז עם סופגניות. ראשי הארגונים הציגו לו על פעילותם להגנה על זכויותיהם של ניצולי השואה, על אפיקי הסיוע, על המאבק להשבת הרכוש היהודי ועל פעולות לזיכרון השואה, לקחיה ומורשתה.

"אני מתרשם עמוקות מכל מה שלמדתי על פעילותכם למען ניצולי השואה בישראל". אמר השגריר האמריקאי. "אתם עושים עבודת קודש. אנחנו בשגרירות מכבדים זאת ביותר, ונשמח לשתף איתכם פעולה ולעזור ככל שנוכל. אני וצוות השגרירות נבחן דרכים לשיתוף פעולה עם הקהילה החשובה של ניצולי השואה ישירות עם מרכז הארגונים וגם בתיאום פעילות בינלאומית נדרשת יחד עם ממשלת ישראל. עבורי, העובדה שאתם כאן לספר לנו על כל זה, היא נס חנוכה שני".

ראשי ארגוני הניצולים חוששים מהעובדה ש"מיין קאמפף". יוכל לחזור למדפי חנויות הספרים ולספריות ברחבי גרמניה. הספר, פרי מוחו של רוצח ההמונים הגדול בהיסטוריה היה לרב מכר בגרמניה ונמכר ב- 12 מיליון עותקים. הוא ניתן בזמנו, בין היתר, כמתנת חתונה לגרמנים שטופי הרעל של התעמולה הנאצית.

"למרות הרצון לא להגביל את חופש הביטוי, עלינו לזכור שספרו של השטן, היטלר, גדוש בשנאת אדם, ובטקסטים מזוויעים היה הבסיס לתעמולת הכזב הנאצית שהובילה למלחמה הנוראה ולרצח 6 מיליון יהודים." אמר זנבר. "על גרמניה להיערך כבר עכשיו, ולמצוא פתרון יצירתי וחקיקתי שימנע הפצת הספר על אדמתה. עליה להרתיע את אותם ניאו נאצים המתכננים להפיץ ספר זה על אותה אדמת גרמניה. אנו שרידי השואה לא נשקוט ונעשה הכול כדי שהספר לא יחזור חלילה לרשימת רבי המכר בגרמניה."

"ראוי שהספר ימצא בספריות עם ביאורים מתוך דאגה לזיכרון השואה, לקחיה ומורשתה". הוסיף זנבר, "לדאבוני, למרות השואה שוב נשמעים קולות להשמדת מדינת ישראל - מרכזו של העם היהודי. כולנו עדים לתופעות של גזענות ואנטישמיות שעדיין קיימות ואף מתחזקות ברחבי העולם לאחרונה. זיכרון השואה ותודעתה חייבים להישאר ולהישמר ועלינו ניצולי השואה לעשות הכול כדי ששואה נוספת לא תתחדש עוד - לא עלינו היהודים ולא לעמים אחרים. מלחמה באי הפצתו של הספר החולני של היטלר הוא חלק ממאבקנו בנושא".

ח"כ לשעבר הרב שמואל הלפרט, יו"ר הועד העולמי לשימור בתי קברות יהודים באירופה ביקש מהשגריר, דניאל שפירו, לסייע בהצלתם של 10,000 אלפים בתי קברות יהודיים באירופה. "בתי קברות אלה ניזוקו במהלך המלחמה וממשיכים להיות מחוללים באופן קבוע גם כיום על ידי קבוצות ניאו-נאציות וארגונים אנטישמיים". אמר הרב הלפרט שהינו ניצול שואה.