השר לשעבר פרופ' שמעון שטרית מועמד לתפקיד יו"ר קק"ל, מציע מדיניות ירוקה בקק"ל והעברת המשקל לפריפריה ולעיירות הפיתוח. הסכם קואליציוני חדש שנחתם באחרונה מבטיח לפרופ' שטרית רוב בוועד הפועל של ההסתדרות הציונית העולמית

פרופ' שמעון שטרית מירושלים הוא המועמד לתפקיד יו"ר קק"ל הבא לאחר שהוא וחבריו בהנהגת ההסתדרות הציונית הצליחו באחרונה להביא לחתימת הסכם קואליציוני חדש הכולל את רוב הסיעות בהסתדרות הציונית העולמית.

ההסכם הקואליציוני החדש נחתם בין הסיעות ארצנו בראשות ירון שביט הכוללת את הרפורמים ומרצ עולמי וברית עץ, הסיעה המשותפת מזרחי, ישראל ביתנו בראשות אברהם דובדבני ואת קדימה עולמי בראשות ח''כ אלי אפללו. צפוי כי גם סיעת הליכוד העולמי בראשות ח''כ דני דנון תצטרף להסכם כך שמובטח רוב להקמת קואליציה חדשה שתחזיר את קק"ל לפעילות סדירה לאחר תקופה ארוכה של שיתוק במוסדותיה.

פרופ' שמעון שטרית אמר כי קק"ל חייבת להתאים עצמה לעידן המודרני וליישם מדיניות ירוקה יותר ושמירה מקסימאלית על איכות הסביבה. לדברי שטרית, שביצע רפורמות בכל משרדי הממשלה בהן כיהן כשר, יש לבצע רפורמה גם בקק"ל, שחייבת להיות מעורבת יותר באנרגיות חלופיות, לבצע פרויקטים של תיירות ידידותית לסביבה ביערות ולהפכן לנכסים מניבים, תוך שמירה קפדנית על איכות סביבה.

פרופ' שטרית, שישתתף החודש כמרצה אורח בכנס בינלאומי בראשות נשיאת הודו בנושא איכות סביבה בניו דלהי, מדגיש כי על קק"ל לקבץ, לתעד ולייצא את הידע שלה, לאחר שירשם כקניין רוחני, למדינות ברחבי העולם. פרופ' שטרית מסר כי בשנים האחרונות קק"ל הזניחה את הפריפריה ועיירות הפיתוח וכי בכוונתו ביחד עם חבריו לתקן עיוות זה ולהפנות משאבים ואנרגיות לפריפריה ולעיירות הפיתוח.

פרופ' שמעון שטרית מתמודד על תפקיד יו"ר הקק"ל מול היו"ר המכהן, אפי שטנצלר. על פי ההסכמים שנחתמו ח"כ אלי אפללו, לשעבר שר הקליטה, אמור להיבחר כיו"ר עמית לצידו של פרופ' שטרית.

שטרית, שזכה בחידון התנ"ך לנוער בגיל 13, מכהן שנים רבות כמרצה בכיר למשפטים באוניברסיטה העברית וכיום הוא מכהן כפרופסור מן המניין. פרופ' שטרית פרסם ספרים ומאמרים רבים בתחום המשפט הציבורי והשופטים. בשנת 1988 נבחר כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה וכיהן כחבר בועדת הכספים. ב-1992 נבחר שוב וכיהן כשר הכלכלה והתכנון, שר המדע והטכנולוגיה, שר הדתות והשר הממונה על הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו בממשלתו של יצחק רבין.

בשנת 1994 זכה שטרית באות אמיתי של אגודת אמיתי להגנה על טוהר מידות ומינהל תקין. שטרית היה ממלא מקום ראש עירית ירושלים בעת כהונתם של אולמרט ולופוליאנסקי, לאחרונה הוענק לו בניו דלהי פרס לשנת 2010 של איגוד המשפטנים הבינלאומי ביחד עימו זכה באותו פרס ראש השופטים של אנגליה הלורד ג'אג'. שטרית כיהן גם בדירקטוריון בנק לאומי והיום הוא משמש כיו"ר הפרויקט הבינלאומי לתרבות השלום וכנשיא ארגון דתות למען השלום.