מלך ספרד לנשיא המדינה שמעון פרס: "ספרד מחויבת להמשיך בחיזוק קשרי האחווה עם מדינת ישראל תחת מורשתינו המשותפת. לספרד מחויבות בלתי מעורערת וחד משמעית למאבק באנטישמיות"

מלך ספרד, חואן קרלוס הראשון ערך היום בארמונו במדריד קבלת פנים חגיגית לנשיא המדינה שמעון פרס בהשתתפות ראש הממשלה זפאטרו, שרים בכירים וצמרת הממשל והחברה הספרדית.

בנאום מיוחד שנשא המלך בפתח קבלת הפנים אמר: "ברצוני לציין בזאת את מחויבותה הבלתי מעורערת והחד משמעית של ספרד למאבק באנטישמיות במסגרת זו ניתן למנות את החלטתנו לציין יום זיכרון שנתי לשואה למניעת קשיים נגד האנושות וכן את ההכרה בחשיבות התרומה היהודית בתולדותינו והכללתה בתוכנית הלימודים שלנו. הרשה לי לחזור, בשמי ובשם העם בספרד על מחויבותה של ספרד להמשיך בחיזוק קשרי האחווה שלנו עם מדינת ישראל תחת חותמה הבל יימחה של מורשתנו המשותפת אשר כולנו נושאים את זכרה."

עוד אמר המלך: "יחסי ישראל-ספרד חייבים רבות לדמותו של שמעון פרס החל מכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, עת כיהנת כראש ממשלה ולכן לעונג מיוחד לי לקבלך בביקור רשמי זה כנשיא מדינת ישראל במלאות 25 שנים להחלטה ששתי המדינות מכירות במשמעותה ההיסטורית העמוקה. הסכם  זה בא לתקן חריגה כואבת בתולדות שני העמים, ופתח שלב חדש ומלא תקווה למפגש מחודש בציפייה לעתיד.

המלך התייחס גם לאירועים במזרח התיכון ואמר כי  הצורך בשלום הוא כיום חשוב במיוחד כאשר אנו עדים לשינויים המתחוללים במדינות ערב השכנות לישראל. הקהילה הבינלאומית עוקבת בתשומת לב אחר אירועים אלה ומאמינה שאפשר להגיע ליציבות פוליטית- חברתית ולקדמה כלכלית רבה יותר בהתאם לשאיפות הלגיטימיות של העמים באזור. בסיום דבריו הרים המלך כוסית לכבוד הנשיא ומדינת ישראל.

הנשיא אמר בנאומו כי: "עיניה של ספרד ועיניה של  ישראל נשואות לעתיד. אבל מבטיהן אינם משוחררים מההיסטוריה של עמינו. זוהי היסטוריה הררית מאוד, עם פסגות מהדהדות ועם עמקים תהומיים."

הנשיא פנה למלך בנאומו ואמר: "תחת מלכותך ספרד שוב מצאה את עצמה והיא כיום ארץ דמוקרטית, נאורה, שוחרת שלום. תחת מלכותך יחסי ישראל-ספרד שוקמו. וספרד אכסנה את ועידת מדריד, אבן הפינה לתהליך השלום. על התהליך הזה לא נוותר עד שנגיע לשלום מלא."

בסיום פגישתם הזמין הנשיא את מלך ספרד המכונה "מלך ירושלים" להגיע למדינת ישראל כאורח הנשיא בוועידת הנשיא או בכל מועד אחר קרוב ולערוך ביקור מיוחד בבירת ישראל.