במסגרת מבצע אכיפה מרוכז נגד הפלישות לאדמות מדינה בנגב, שזכה לשם "שומר קרקע", תפסו מפקחי מינהל מקרקעי ישראל, היחידה לפקוח בשטחים הפתוחים, ושוטרי משטרת ישראל 250 דונם של שדות חקלאיים פיראטיים, שנזרעו על אדמות מדינה ללא היתר בסמוך לרהט, וחרשו אותם כדי להסיר את הגידולים. לחקלאים הפיראטיים שפלשו לאדמות המדינה נגרמו נזקים של עשרות אלפי שקלים, בשעה שיכלו לשכור את הקרקעות בצורה חוקית – ולשלם 2 ₪ לדונם. יחידות הפיקוח והמשטרה מחמירים בתקופה זו את האכיפה נגד הפלישה לאדמות מדינה בנגב

במבצע אכיפה משולב נגד הפלישות לאדמות מדינה בנגב נהרסו 15 מבנים בלתי חוקיים בפזורה הבדואית, באיזור רמת יתיר, נחל דודאים ורמת חובב. בשניים מהמקרים העדיפו הפולשים להרוס את המבנים שבנו בעצמם, זאת כדי להימנע מתביעות כספיות בגין הוצאות הפינוי ותפיסת הרכוש שעל הקרקע, צעדים הננקטים לאחרונה ע"י מינהל מקרקעי ישראל במסגרת המאמץ המשולב להגברת ההרתעה מול מכת הבנייה הבלתי חוקית בנגב.

עיקר המבצע התמקד באיזור רהט, בפינוי של פלישות חקלאיות בשני שדות, בני 40 ו- 210 דונם, בהם פולשים זרעו גידולים חקלאיים, בעיקר חיטה, על אדמות המדינה.

מפקחי המינהל תפסו את הקרקע וחרשו את הגידולים כדי להשמידם, ובכך גרמו לפולשי הקרקע נזק כלכלי של עשרות אלפי שקלים והחזירו את הקרקע, בהיקף כולל של 250 דונם, לחזקת המדינה בפועל. בתקופה הקרובה מתכננים באגף הפיקוח של מינהל מקרקעי ישראל לתפוס ולחרוש עוד אלף דונם באיזור הנגב, שנזרעו בחודשים האחרונים ע"י פולשים.

שלמה ציזר, ממונה הפיקוח במחוז דרום של מינהל מקרקעי ישראל, אומר: "אדמות המדינה החקלאיות בנגב, כמו הקרקע שפינינו השבוע, עומדות להשכרה עונתית לחקלאים בדואים, שיכולים לשכור אותן במחיר מגוחך, 2 ₪ לדונם ל- 9 חודשים. אם הפולשים היו נוהגים בצורה חוקית, מגישים בקשה ועובדים לפי החוק, הם יכלו לקבל 250 דונם במחיר של 500 ₪ ל- 9 חודשים. במקום זאת הם העדיפו לעבור על החוק, וחריש השדות שביצענו כפעולת אכיפה גרם להם נזקים כלכליים של עשרות אלפי שקלים ואובדן של עונה. הם כבר ילמדו את הלקח"

תופעת הפלישות החקלאיות בנגב, המכונה "פלישה בעיבודים", נמצאת בירידה חדה מאז ביצעו במינהל מקרקעי ישראל מבצע אכיפה מרוכז לפני 4 שנים, במסגרתו נתפסו ונחרשו 12,000 דונם של קרקע חקלאית פיראטית. בשנים קודמות היה מדובר בתופעה שהקיפה עשרות אלפי דונמים כל שנה, אך בשנתיים האחרונות מעריכים במינהל מקרקעי ישראל כי היקף התופעה ירד משמעותית, לפחות מ- 4,000 דונם בשנתיים האחרונות.

הסיבה לכך נעוצה בעלויות הסמליות בהן משכיר מינהל מקרקעי ישראל את הקרקע באופן חוקי (2 ₪ לדונם ל- 9 חודשים), מול מדיניות היד הקשה שמפעיל המינהל מול פולשים, במסגרתה נחרשים שדות פיראטיים ויבוליהם נהרסים, תוך גרימת נזק כלכלי כבד ביותר לפולשים.

בצוות האכיפה המשותף שמוביל מינהל מקרקעי ישראל במאבק נגד פלישות הקרקע בנגב מתכננים את המשך המאבק במכת הבנייה הבלתי חוקית והפלישות החקלאיות לאדמות מדינה בנגב, במסגרתו מתוכננים בתקופה הקרובה עוד מבצעי אכיפה מרוכזים רבים, במסגרתם ייתפסו וייחרשו בתקופה הקרובה למעלה מאלף דונם של שדות פיראטיים שנזרעו תוך כדי פלישה לאדמות מדינה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS