ראשי רשויות בצפון חתמו על עצומה שיזם ראש העיר כרמיאל עדי אלדר כנגד מצב הרפואה בצפון. המכתב הופנה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן. "תושבי הצפון הינם תושבים סוג ב' בעיניי ממשלת ישראל. מי שגר בצפון בריאותו אינה נחשבת בעיניי קובעי המדיניות. באזור הצפון יש מספר בתי חולים, אך כשאדם זקוק לבדיקה מיוחדת, עליו להרחיק למחוזות אחרים על מנת לקבל את הטיפול לו הוא זקוק. רבים שאין ידם משגת, מוותרים על בדיקות וטיפולים, למרות שהם יודעים שזה עלול לפגוע בבריאותם ואולי אף בחייהם"

כלים
"תושב מרכז הארץ משלם בדיוק את אותו מס כמו תושב הצפון, אבל התמורה שהוא מקבל היא גבוהה ללא כל פרופורציה לעומת זו שמקבל תושב הצפון." כתבו ראשי הרשויות.

"תוחלת החיים של תושבי הצפון, כך על פי מחקרים, היא נמוכה משל אלו הגרים במרכז הארץ וזאת לנוכח ההיצע הרפואי הנרחב הקיים במרכז לעומת האומללות של המיכשור הרפואי וההיצע המקצועי הקיים בצפון.

האם הצפון הוא אקס טריטוריה של מדינת ישראל? אנו עדים למדיניות מוסדרת ועקבית של ממשלת ישראל להזנחת הצפון , על חשבון בריאותם וחייהם של תושבי הצפון".

ראשי הרשויות החתומים על העצומה: עדי אלדר ראש עיריית כרמיאל, שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות תרשיחא ויו"ר השלטון המקומי, ז'קי סבג ראש עיריית נהריה, שמעון לנקרי ראש עיריית עכו, אילן שוחט ראש עיריית צפת, הרב ניסים מלכה ראש עיריית קריית שמונה, עמית סופר ראש המועצה האזורית מרום הגליל, בני בן מובחר ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, יהודה שביט ראש המועצה האזורית מטה אשר.