האגודה לזכויות האזרח: חשש כבד שרשויות האכיפה מנסות לרסק את מחאת האוהלים באמצעים לא דמוקרטיים

כלים

באגודה לזכויות האזרח רואים בחומרה את הניסיונות האחרונים של המשטרה והרשויות לפגוע בחופש הביטוי והמחאה של מפגינים במסגרת מחאת הדיור: "ההשתקה מסוכנת ובלתי חוקית".

האגודה לזכויות האזרח פנתה היום בדחיפות למפקד "המשטרה הירוקה" בעקבות פינוי מאהל המחאה שהוקם בגינת לוינסקי. המאהל, אשר הוקם על ידי תושבות ותיקות מהאזור, פונה בברוטאליות באישון לילה על ידי פקחי הסיירת הירוקה, ללא כל היתר חוקי ותוך פגיעה בחופש המחאה של המפגינים.

מארגנת המאהל, שולה קשת, תושבת שכונת נווה שאנן בדרום תל אביב ומנכ"ל תנועת "אחותי", דיווחה כי כארבעה פקחים עם מדים מלווים בלמעלה מעשרה גברים בלבוש אזרחי וללא כל תג זיהוי, פינו את המאהל והחרימו ציוד בטענה ש"הבאתם לפה סודאנים", לאחר הצטרפותם של פליטים תושבי האזור למחאה. מפקד המשטרה הירוקה הבהיר לנציגי האגודה כי למשטרה אין קשר לאירוע, וכי פקחי הסיירת הירוקה הם עובדי עיריית תל אביב.

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק, ראש תחום חופש הביטוי באגודה לזכויות האזרח, "התנהלותם חסרת הסמכות והקפריזית של פקחי הסיירת הירוקה מטילה צל כבד על מניעיהם ומעוררת את החשד, כי הפעולה מכוונת לרסק מחאה חברתית לגיטימית וחשובה. חמורה במיוחד ההתבטאות של הפקחים, כאילו שיתוף הפעולה בין התושבים הותיקים לפליטים הוא עילה לפינוי. זכותם של תושבי נווה שאנן למחות על מצוקת הדיור, והם רשאים לעשות זאת גם בדרום העיר, לא רק ברוטשילד".

כזכור, במוצאי שבת נעצרו מפגינים שהשתתפו בצעדת המחאה, חלק מהם שוחררו בתנאים דרקוניים, תוך שלמעשה נאסר עליהם להמשיך ולהשתתף במחאה. בערר דחוף שהגישה האגודה לזכויות האזרח לבית משפט השלום בת"א, דורשת עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח לבטל לאלתר את ההגבלות הפוגעות בחופש המחאה של הפעילים.

לדבריה, "הרחקת הפעילים היא צעד קיצוני שאין לו מקום במדינה דמוקרטית. המפגינים הללו אינם מאיימים על הסדר הציבורי ואין שום סיבה להרחיק אותם ממחאת האוהלים ברוטשילד."