Peres_President_Ukrainנשיא המדינה לנשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ': "ישראל מודה לאוקראינה על עמידתה האיתנה לצידה של ישראל. באתי עם יד מושטת לחזק את הקשרים האסטרטגיים בין שתי המדינות ואת שיתוף הפעולה במלחמה נגד הטרור". במעמד שני הנשיאים נחתם הסכם הגנה בין שתי המדינות על ידי שרי החוץ, נשיא אוקראינה קרא לחברות ישראליות מתחומי האבטחה, התקשורת והתשתיות להשתתף בהכנות לקראת יורו 2012

נשיא המדינה שמעון פרס פתח הבוקר ביקור ממלכתי בן שלושה ימים באוקראינה כאורחו של הנשיא ויקטור ינוקוביץ'. הנשיא התקבל היום בטקסים שונים שערך לו המשמר הנשיאותי ולאחר מכן המשיך לפגישת עבודה מדינית עם עמיתו האוקראיני שקיבל אותו בחום רב.

בפתח הפגישה אמר הנשיא למארחו :" ישראל מודה לאוקראינה על עמידתה האיתנה לצידה של ישראל. באתי עם יד מושטת לחזק את הקשרים האסטרטגיים בין שתי המדינות ואת שיתוף הפעולה במלחמה נגד הטרור." חלק ניכר מהפגישה בארבע עיניים יוחד לנושא האיראני והנשיא אמר למארחו "רוב העולם מאוחד בדעה שהסכנה הגדולה ביותר שיכולה לקרות היא אם חס וחלילה נשק גרעיני יפול בידי טרוריסטים."

בפגישה בין הנשיאים השתתפו גם שרי החוץ של המדינות, אביגדור ליברמן המתלווה אל הנשיא בביקורו והשר קונסטנטין גרישנקו. השר ליברמן הביע את הערכתו לעמדתה של אוקראינה בהצבעות ודיונים במוסדות בינלאומיים."אנו מעריכים את שיתוף הפעולה איתכם בכל פורום בינלאומי." השר ליברמן אמר כי "אנו רואים בדאגה את ציר הרשע ושיתוף הפעולה ההולך וגובר בין משטרים לא אחראיים. רק אתמול ראינו את האירועים בצפון קוריאה ורואים את שיתוף הפעולה ההולך וגובר בין קוריאה לאיראן." השר ליברמן הציע לקיים דיאלוג בנושא זה בין המדינות.

במסיבת עיתונאים שקיימו השניים השיב הנשיא פרס לשאלת כתבים האם ישנו סיכוי להסלמה בין ישראל ללבנון ואמר: "לישראל אין קונפליקט עם לבנון. לפי האו"ם ישראל מילאה את ההחלטות הקשורות ללבנון במלואן. לאחרונה עשתה ישראל מחווה ללבנון כשהסכימה לפנות בצעד קשה מחצית מהשטח של כפר רג'ר שהיה במחלוקת ובכך יישבה סכסוך גבולות. הקונפליקט קיים בתוך לבנון ואני מתכוון לקונפליקט בין חיזבאללה ולבנון המסורתית. לבנון הייתה ארץ שקטה וחיזבאללה הוא יצור מוזר הלובש גלימה דתית ואוסף טילים בשטחה בשירות איראן. אני מצטער על מה שקורה בלבנון, מדינה עמה אין לנו כל סכסוך ומקווה שהיא תתגבר על הקשיים הפנימיים בתוכה."

במעמד הנשיאים פרס וינוקוביץ' חתמו שרי החוץ של ישראל ואוקראינה, על הסכם הגנה על השקעות שיאפשר הרחבת המסחר והגדלת היקף ההשקעות בין המדינות. השניים ציינו גם את האפקט החיובי של הסכם ביטול הויזות לתיירות בין המדינות שצפוי להיכנס לתוקף בפברואר הקרוב.

נושא מרכזי שעלה בשיחות בין הנשיאים הוא ההכנות למשחקי הכדורגל יורו 2012 והנשיא האוקראיני ביקש מהנשיא פרס לפעול לכך שחברות ישראליות יהיו מעורבות בהכנות האוקראיניות למשחקיים תחום התשתיות, האבטחה והתקשורת.במסיבת העיתונאים פירט הנשיא ינוקוביץ בהקשר זה כי "בטחון המשחקים עומד בראש סדר העדיפויות והניסיון הישראלי בתחום הוא מרשים. נרצה שהמומחים שלנו יחד עם אלו שלכם ישתפו פעולה בנושא זה."

הנשיא פרס השיב בהקשר זה: "המלחמות של היום אינן מתבטאות באויב מול אויב אלא בהתמודדות עם סכנות. הטרור הוא האויב של כולנו ואנו באותה הסירה מאחר שלתת לכל האזרחים הרגשה של ביטחון זו מחוייבות של כל הנהגה דמוקרטית. לישראל יש יכולת, ניסיון ומיומנות בתחום ובכל מה שקשור בנו - נשתף פעולה לכל אורך הדרך ובכל מה שאוקראינה תמצא לנכון."

הפתעה מרגשת במיוחד ציםתה לנשיא כאשר נשיא אוקראינה הציג בפניו להקה של נערות אוקראינה בלבוש מסורתי ששרו בפני הנשיא את "אדון עולם" בעברית צחה.

מאוחר יותר היום יקיים הנשיא מפגש שאלות ותשובות עם סטודנטים אוקראינים למימשל ויחסים בינלאומיים ואירוע גדול עם הקהילה היהודית של קייב. מחר יקיים הנשיא טקס זיכרון בגיא ההריגה באבי יאר.