84% מהציבור (כולל 80% מהחרדים): הרבנות לא הצליחה באתגר הלאומי של גיור עולי ברית המועצות. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: להכיר בגיורים של כל הזרמים ביהדות

כלים

75% מהציבור היהודי בישראל, כולל 60% מהציבור הדתי, מתנגדים לביטול גיורים או להתניית גיור בשמירת שבת וכשרות. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור האתר החדש של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. 84% מהציבור בישראל סבורים שהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים לא הצליחו או נכשלו במימוש האתגר הלאומי של גיור עולי ברית המועצות לשעבר.

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אומר בתגובה ש"אין כל ספק שהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים אכן כשלו במאמץ הגיור הלאומי וגרמו נזק אנוש לאחדות העם". לדברי רגב, "יש רק דרך אחת להתמודד עם אתגר הגיור – להכיר בגיורים של כל הזרמים ביהדות. רק כך נוכל להבטיח שאחינו עולי ברית המועצות לשעבר יתקבלו ליהדות ברצון ולא ידרשו לעבור את דרך הייסורים, ההשפלות והעמדת פנים שדורשת מהם הרבנות".

הסקר נערך בחודש מרץ בקרב מדגם מייצג של 500 איש ואישה מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת. 75% מהציבור מתנגדים לביטול גיורים או להתניה של הגיורים בשמירת שבת וכשרות. מתוכם 57% מאד מתנגדים ו-18% די מתנגדים. בין המתנגדים: 59% מהדתיים, 91% מהחילונים ו-88% מהעולים.

84% מהציבור סבורים שהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים נכשלו (42%) או לא כל כך הצליחו (42%) בהתמודדות עם האתגר הלאומי של גיור 300 אלף העולים חסרי הדת. גם בקרב הציבור הדתי סבורים 76% שהממסד הדתי לא הצליח באתגר הגיור. בקרב החרדים סבורים כך 80% אבל 75% הסתפקו בתשובה לא כל כך הצליחו ורק 5% ענו שהם נכשלו.