"הפתרון למשבר הכלכלי של עיריית ירושלים צריך לבוא מן הממשלה ולא דרך העלאת מיסי הארנונה או צמצום מספר הפטורים, אשר יובילו בהכרח לכך שמשפחות מרובות ילדים ובעלות מצוקה כלכלית יזדקקו לשירותי הרווחה הקורסים". כך אמר יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס בדיון על הצעת חוק ירושלים בירת ישראל בוועדת הכספים. מטרת ההצעה, לקדם את פיתוחה של העיר

כלים

ראש העיר מר ניר ברקת אשר השתתף בדיון דיווח לחברי הועדה כי הוצאות העירייה הולכות וגדלות ולעומת זאת ההכנסות מארנונה הולכות ופוחתות. הרב מוזס התריע מפני הכוונה לפתור את הבעיות התקציביות של עיריית ירושלים באמצעות העלאת מיסי הארנונה וצמצום מספר הפטורים. "הרי אותם משפחות שיעלו להם את מיסי הארנונה ייפלו על מחלקת הרווחה. גם שם אין תקציב. אז מה תועילו?"

לדבריו, על אף שמשרד האוצר עשה הון מהכנסות ממכירת מקרקעין בירושלים, העירייה או תושביה אינם מרוויחים מכך דבר. "מצד אחד לא בונים לצעירים, ומן הצד השני משווקים קרקעות המיועדות לבניה לבעלי הון ולעשירים. לפני 20 שנה היו תכניות המינהל לשיווק 2,000 יח"ד במתחם שנלר. ומה קרה בסוף? 216 יח"ד לבעלי הון, במחירים חסרי תקדים על הקרקע בלבד. שקל מזה לא מגיע לקופת העירייה! זו ספסרות לשמה!"

לדברי ח"כ הרב מוזס, אחת הבעיות הקשות של ירושלים היא ההגירה השלילית של זוגות צעירים מן העיר, וכי מדיניות מינהל מקרקעי ישראל סותרת את היעד להצערת העיר. "במקום לדאוג לזוגות הצעירים, בוחר מינהל מקרקעי ישראל בדרך הקלה והנוחה ומשווק את הקרקעות הבודדות שעוד נותרו בעיר לבעלי הון ומשקיעים מחו"ל, והתוצאה המיידית היא שהזוגות הצעירים נאלצים לברוח מהעיר".

הרב מוזס אמר כי הוא תומך בחוק ירושלים, אך מקווה שהצעת החוק תכלול גם את השיפור בתחום דיור בר השגה וגם את שדרוג תקציבי החינוך, באמצעות קביעת ירושלים במסגרת אזור עדיפות לאומית א'.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS