היום (ג') סייר שר החינוך גדעון סער בקרית ארבע ובמערת המכפלה שבחברון. שר החינוך נענה לבקשת ראש מועצת קרית ארבע חברון, מלאכי לוינגר והכריז על השקת תוכנית "נעלה לחברון" במסגרתו משרד החינוך יפעיל תוכנית של ביקורי תלמידים בחברון ומערת המכפלה. לוינגר: "מדובר בהחלטה היסטורית שתאפשר למאות אלפי תלמידים להיחשף בפעם הראשונה לעיר האבות ולמורשת היהודית העתיקה הגלומה בה". אורי אבנרי: "גדעון סער חדל להיות שר החינוך של מדינת ישראל והפך להיות שר התעמולה"

היום, ביקר שר החינוך גדעון סער (ליכוד) בקריית ארבע ובמערת המכפלה שבחברון יחד עם סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס, ראש מועצת קרית ארבע חברון מלאכי לוינגר וראשי הישוב היהודי בחברון מנחם לבני, אורית סטרוק ונועם ארנון. בכניסה למערת המכפלה פגש  שר החינוך קבוצת בני נוער יהודים מאנגליה אשר באו לבקר במקום. השר נתן להם הסבר קצר על חשיבותו של המקום עבור העם היהודי וכי כאן השורשים של עם ישראל.

שר החינוך נענה לבקשת ראש מועצת קרית ארבע חברון, מלאכי לוינגר שביקש  שמשרד החינוך יפעיל תכנית של ביקורי תלמידים גם בחברון כפי שהמשרד מפעיל כיום לירושלים. לוינגר ציין כי השתתפות משרד החינוך בתקצוב התכנית ובהסעת התלמידים תאפשר למאות אלפי ילדים להיחשף בפעם הראשונה לעיר האבות חברון ולמורשת היהודית העתיקה מגולמת בה.

השר נענה לבקשתו והכריז היום על השקת תוכנית "נעלה לחברון" במסגרתו משרד החינוך יפעיל תוכנית של ביקורי תלמידים לחברון ומערת המכפלה. כבר בשנת הלימודים הקרובה יתחיל פיילוט של ביקורים בחברון. התוכנית תפעל במקביל לתוכנית "נעלה לירושלים" שמפעיל משרד החינוך. במסגרת התכנית יממן משרד החינוך את הסעות התלמידים ואת תכנית ההדרכה במערת המכפלה ובחברון.

השר סער ציין כי בתקופת כהונתו כמזכיר הממשלה בממשלתו של אריאל שרון זכורה לו אמירתו של שרון כי מדינת ישראל צריכה לדאוג לכך שכל תלמיד, חייל  ושגריר יבקר במערת המכפלה ויכיר את השורשים שמהם הכל התחיל, וכך אכן נעשה.

במסגרת הביקור, הגיע  השר גדעון סער לאולם החצר במערת המכפלה אשר משמש כבית כנסת מרכזי במקום ונחשף לנזק שנגרם לאחר שגג האולם קרס לפני מספר שבועות בעקבות הגשים העזים שירדו באזור. בעקבות זאת פתחו לאחרונה תושבי המקום במחאה נגד הממשלה שהזניחה את הטיפול במערת המכפלה בניגוד למה שהובטח באופן אישי על ידי ראש הממשלה בעת ההחלטה לכלול את מערת המכפלה לתכנית המורשת הלאומית. השר התייחס לנושא ואמר כי "המצב במערת המכפלה בלתי נסבל". עוד הוסיף השר כי יפעל באופן אישי מול כל הגורמים בממשלה ומול שר הביטחון על מנת לתקן את הליקויים ולאפשר במקום קיום תנאים רהוטים לאחד מאתרי המורשת המקודשים ביותר ביהדות. לאחר מכן, השר קרא יחד עם מלוויו פרקי תהילים באולם המצוי תחת כיפת שמיים.

מוקדם יותר, חנך השר בקרית ארבע את "מרכז פסגה"- מרכז השתלמות פדגוגי לאנשי חינוך מכל האזור, וכן ביקר בבית הספר ממ"ד בנות בקרית ארבע.

במהלך הביקור הדגיש את חשיבות ההשקעה בחינוך בקרית ארבע ובהתיישבות בכלל. בנוסף, הזכיר כי הוביל למתן פטור מתשלום שכר לימוד לגנים בקרית ארבע-חברון. השר גדעון סער ציין  כי מלאכי לוינגר כראש מועצה במקום מהווה כוח מניע שמקדם המון דברים בחינוך ופועל נמרצות בתחום.

מלאכי לוינגר הודה לשר על תרומתו לקידום מערכת החינוך בקרית ארבע וציין שהשר מעורב באופן אישי בהתפתחות החינוכית במקום ומסייע באופן נמרץ לקידום ופיתוח מוסדות החינוך בקרית ארבע חברון.

"גדעון סער חדל להיות שר החינוך של מדינת ישראל והפך להיות שר התעמולה, שמטרתו להחדיר אידאולוגיה ימנית קיצונית אל מערכת החינוך הישראלית" אומר חבר הכנסת לשעבר אורי אבנרי, פעיל תנועת גוש שלום, בתגובה לתכניתו של השר סער.

"מערכת החינוך בישראל קורסת ומתמוטטת, במבחנים בינלאומיים נחשפת רמתם הנמוכה של התלמידים, אך השר הממונה עסוק בתכניות הבל לבזבז את תקציבי החינוך למימון ביקורים במעוזם של המתנחלים הגזענים והאלימים ביותר.

מדי שנה מתפרסמים סיפורים קשים על תלמידים  מעוטי יכולת הסובלים כאב והשפלה קשה לאחר שנמנע מהם להשתתף בטיולי בית ספרם יחד עם חבריהם לספסל הלימודים, שכן הוריהם אינם יכולים לעמוד בתשלום הנדרש. במקום לסייע במקרים כאלה, השר סער פותח לרווחה את קופת הציבור למימון 'טיולים' שאינם אלא פרובוקציה פוליטית בשירות המתנחלים.

למרבה המזל, אין בסמכותו של השר לשלוח תלמידים לטיולים לפי שרירות לבו. ונדרשת הסכמת  הוריהם. רב מאד הספק אם ההורים והמורים בישראל יתלהבו לשלוח ילדים להרפתקה מפוקפקת אל לוע הארי בחברון, וספק אם גם הצבא ישמח למשימת האבטחה האדירה, המסובכת והרגישה, שהשר רוצה להטיל עליו. דבריו של השר סער על 'מאות אלפי תלמידים שיצאו לביקורים בחברון' אינם אלא חלום באספמיה בלי כל אחיזה במציאות".

תנועת הימין "מטות ערים" ברכה הערב את שר החינוך על החלטתו לאפשר לתלמידים לבקר במערת המכפלה החל משנת הלימודים הבאה. לדברי התנועה "עד כה, כולם התפלאו שהדור הצעיר לא מכיר את המורשת. לא הבינו שכדי להכיר את המורשת צריך לבקר באתרי המורשת, החלטתו של שר החינוך היא החלטה חינוכית-ערכית שתעניק צביון מחודש לעם היהודי."