חרדה

(גוף - נפש)
נורית גפני. צילום: אמנון קפלן

מספר הפניות לסיוע לעזרה נפשית הולך ועולה מדי יום ומגיע לשיאים חדשים. תחושת המצוקה עולה כאשר האיום (בריאותי, כלכלי, חברתי, משפחתי) פוגש תחושת חוסר אונים, המלווה בתחושות של עצב, כעס, חוסר מוטיבציה לפעילות. בהיבטים גופניים תחושות המצוקה באות לידי ביטוי בקשיי שינה, דפיקות לב מואצות, לחץ דם, תחושת יובש בפה, לעיתים מיחושי בטן ושינויים בפעולת המעיים (שילשול, גזים), חוסר ריכוז, שיכחה מוגברת. וכן בפעילות מחשבתית מצמצמת המלווה גם במחשבות קטסטרופליות: זה לא יגמר, מישהו ממשפחתי יפגע, לעולם לא נצא מהמצב הכלכלי הזה, אין אמון במערכת ועוד. לאור העלייה במצב הפניות מובא כאן מדריך מקוצר הכולל אוסף של תרגילים והפניות לתרגילים שיעזור לפיתוח חוסן ותחושת מסוגלות מוגברת.

(גוף - נפש)
4 דרכים יעילות להתמודד עם חרדות

חרדה היא תחושה מאוד לא נעימה ואף תחושה שלא תמיד קל להגדיר. מדובר בסוג של רגש מעורפל שקשה לזהות מבחינה חיצונית, ובעוד שמול תחושת פחד ניתן להתמודד באופן עצמאי ואינטואיטיבי, הרי שמול חרדה ההתמודדות כבר הרבה יותר מאתגרת, וזאת כי הגוף נכנס למצב של קיפאון שמוביל לתחושת חוסר אונים, ועל כן חשוב שנדע כיצד להגיב, בין אם כבר חווינו מקרה של חרדה ובין אם מבקשים להיות מוכנים, או לדעת כיצד לסייע לבן משפחה.

(זכויות האדם)
צילום: אילוסטרציה

לקראת השבעת טראמפ לנשיאות ארה"ב: "הימים הטובים של אווירה ציבורית פרו-להט"בית עומדים להשתנות" כך עודד פריד, לשעבר מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב.

(לימודים)

גזרת את החוגר סוף סוף, הזדכית על המדים והחלטת לעשות את הצעד הראשון בדרך להצלחה שלך, זאת שתביא לך בעוד כמה שנים את קריירת החלומות שלה חיכית וציפית. אז נרשמת למבחן הפסיכומטרי, מלחיץ, אין ספק, אבל צריך ללמוד ולהתעלם מהמתח והפאניקה. אתה ממשיך הלאה, אבל רואה שעוד ועוד סימולציות מגיעות ומתחילה לעלות התחושה של "אני לא יודע כלום! אמאלה!", אז מה עושים במצב כזה?

(הורים וילדים)

כיצד נתמודד עם חששם של ילדים להיפרד מההורים? שיחה פתוחה עם הילד על פחדים כרגש נורמלי, שימוש ב"חפץ מעבר", טקס פרידה וטכניקות הרגעה יכולים להקל. מדריך להורים מתוך הספר "קופסת המחשבות הצבעוניות"

(גוף - נפש)

מקובל לחשוב כי נטייה לחרדה כרוכה ברגישות יתר - מכיוון שאדם חרדתי נוטה לחשוש ולחוש מאוים בקלות יחסית. אך מחקר חדש באוניברסיטת תל אביב, מעלה כי ייתכן שהחרדה אינה נובעת מעודף רגישות אלא להפך. כך טוענת הפסיכולוגית והדוקטורנטית טל פרנקל מביה"ס למדעי הפסיכולוגיה וממרכז אדלר למחקר בהתפתחות הילד ופסיכופתולוגיה, במחקר שהיא מבצעת בהנחייתו של פרופ' יאיר בר חיים

(גוף - נפש)

פחד נטישה, בריחת שתן, חרדות, אגרסיביות, שינה אי סדירה, חוסר תיאבון ופחד להישאר לבד בחדר הם רק חלק מהטראומות שחווים הילדים כתוצאה ממצב של מלחמה. כיצד הדבר משפיע על התנהגות הילדים? האם קיים קשר ישיר בין גיל הילד לסוג הטראומה? איך ניתן לטפל בבעיות הללו? באילו שיטות? וכיצד ניתן לעצב את חדר הביטחון בכדי שיהיה פחות מאיים?

(גוף - נפש)

amitakirovמדי שנה בחודש נובמבר מציין העולם את העלאת המודעות לדיכאון וחרדה. דיכאון הינה תופעה נפוצה מאוד, עם מגוון אפשרויות טיפול, כולל טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או שילוב של שניהם. עם זאת, ההחלמה דורשת שהחולים ייקחו חלק פעיל בטיפול, עם שיתוף פעולה עם הרופא המטפל שלהם

(גוף - נפש)

horsetreatבפעם הראשונה בישראל מתקיימת מכללת כרכור סדנת טיפול בנפגעי הלם וחרדה באמצעות סוסים. במסגרת זו, אומרת גילאת לביא-ארבל, מנהלת "מכללת כרכור", תתקיים סדנה טיפולית המיועדת לתושבי חיפה והצפון שנפגעו במלחמת לבנון השנייה, פגיעות נפשיות הכוללות חרדה ותסמינים נוספים

(חדשות הקמפוס)

natooלמרות המתיחות המדינית ארחה טורקיה מומחים ישראלים, שהשתתפו בסמינר מקצועי בינלאומי בחסות נאט"ו, כחלק מפרויקט ה"מדע למען שלום וביטחון", להדרכת אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש להתמודדות עם מקרי חירום וטראומה