הסדר מיוחד שגיבש מינהל מקרקעי ישראל איפשר פינוי פלישה לאדמות מדינה והקמת בית דירות חדש ברח' אלנבי בחיפה. גב' סעיד, שמצאה את עצמה מסובכת בפרשה בה איננה אשמה, לא תצטרך להרוס את הגינה

מפקחי מינהל מקרקעי ישראל נוקטים בד"כ במדיניות חסרת פשרות מול בנייה בלתי חוקית על אדמות מדינה, ומפנים את המבנים לאלתר. אך במקרה של גב' ראודה סעיד, תושבת רח' אלנבי בחיפה, החליטו מפקחי מינהל מקרקעי ישראל ליצור פיתרון לא שגרתי לבעיה בלתי שגרתית.

המבנה בו מתגוררת גב' סעיד גובל בקצהו הבנוי במגרש בבעלות המדינה, המיועד לבנייה למגורים. הבעלים הקודם של המבנה הפר את החוק ופלש לאדמות המדינה במהלך שיפוצים שערך אשר הרחיבו את המבנה שבבעלותו לתוך אדמות המינהל, ואף הקים גינה וקיר תומך החורגים לתוך המגרש השכן.

הפלישה לאדמות המדינה מנעה למעשה את התחלת הבנייה על המגרש, עליו מתכנן המינהל להקים מבנה דירות למגורים. אך בעוד המינהל מנהל הליכים לפינוי הפלישה לאדמות המדינה, מכר בעל הבית את הדירה לגב' סעיד, שכלל לא היתה מודעת לכך שהמבנה שקנתה הוא למעשה מבנה בלתי חוקי בחלקו.

סגן מנהל מח' הפיקוח של המינהל במחוז חיפה ,חיים ג'יבלי, שטיפל בפינוי שתוכנן ע"י המינהל, החליט לנסות ולסייע לגב' סעיד, אשר מצאה את עצמה, שלא באשמתה, עומדת מול פינוי מגינת הבית שרכשה בתום לב. המצב הסבוך הסתבך עד יותר כאשר הסתבר שפינוי מוחלט של הפלישה לאדמות המדינה יחייב גם הריסת קיר תומך, שעלול ליצור סכנה מבנית ליציבות ביתה של גב' סעיד.

לכן הוחלט במינהל להוביל מהלך ייחודי של תוכנית איחוד וחלוקה מחדש של שטח הקרקע, במטרה לבוא לקראת גב' סעיד ולמנוע את הצורך בפינוי פיזי של הקרקע השייכת למדינה שכיום נמצאת עליה גינתה של גב' סעיד, בהיקף של 100 מ"ר.

במסגרת תוכנית האיחוד והחלוקה שנחתמה ע"י המינהל וגב' סעיד, העניק המינהל לגב' סעיד את השטח הנמצא כיום בחזקתה בפועל, וקיבל ממנה בתמורה שטח בעל ערך זהה, מהצד השני של גינתה.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: "מהלך חילופי השטחים יאפשר כעת למינהל לשווק את המגרש שהתפנה למטרת הקמת בית דירות חדש ברח' אלנבי. המהלך אף חסך את הצורך לבצע פינוי פיזי של חריגות הבנייה במקום, ואת עלויות הפינוי שנחסכו לקופת המדינה."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS