נשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר, תעניק השנה את פרס עמיתי כבוד (מקביל לתואר ד"ר של כבוד באוניברסיטאות) של חבר הנאמנים של "שנקר" לתעשיין ואיש העסקים גד פרופר, הצלם והאמן אורי גרשט, השחקנית והקומיקאית קרן מור ופרופ' אחמד עבדאלאל (מאוניברסיטת Lowell).

קרא עוד...

אוניברסיטת אריאל בשומרון צפויה לפתוח כבר בשנת הלימודים הקרובה מוקד סייבר במסגרת תואר ראשון במדעי המחשב. הלימודים במוקד סייבר יתקיימו במישור המעשי עם היבטים תיאורטיים עמוקים של מדעי המחשב בכלל ואבטחת מידע בפרט.

תוכנית הלימודים נבנתה בהתאם לצרכי צה"ל ומערכות הביטחון. 

תחום לוחמת סייבר הינו תחום מתפתח לנוכח איומי הסייבר ההולכים ומתגברים בישראל ובעולם כולו. בישראל קיימות 450 חברות הגנת סייבר המעסיקות כ-30 אלף עובדים. החברות העוסקות בתחום הגנת סייבר מפתחות רעיונות ומוצרים הנמצאים בחזית המחקר במדעי המחשב. עם הופעת סוג חדש של פשעי סייבר נוצר צורך בתשובה הולמת. לפיכך, ממשלת ישראל הציבה לעצמה יעד אסטרטגי להפוך למעצמת הסייבר וסימנה אותו כזירת הלחימה החמישית.

אוניברסיטת אריאל בשומרון שואפת להוביל את נושא הסייבר באקדמיה תוך שימת דגש על  הגדלת היקף כוח אדם (חברי סגל וחוקרים) הממוקד בתחום הסייבר. למימוש מטרה זו האוניברסיטה פועלת בשני ערוצי עשייה מרכזיים: הראשון הינו ייסוד מוקד סייבר לימודי- אקדמי במסגרת תכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי המחשב וכמו כן הקמת מעבדות מחקר במסגרת המחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה.    ערוץ הפעילות השני הינו השקת מרכז למחקר איכותי בתחום טכנולוגיות הסייבר שבראשו יעמוד האלוף (מיל') עמי שפרן, ראש אגף תקשוב לשעבר.

על כן, כבר בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ה (אוקטובר 2014), ייפתח באוניברסיטת אריאל בשומרון מוקד סייבר במסגרת תואר ראשון במדעי המחשב ומתמטיקה (. B.Sc ) אשר נבנה בהתאם לצרכי צה"ל ומערכות הביטחון השונות ובשיתוף איתן.

בנוסף לתוכנית לימודים במדעי המחשב, מוקד הסייבר הייחודי יכלול מערך קורסים ייעודי ללוחמת סייבר, ויתמקד בכיוון הפרקטי של הגנת והתקפת הסייבר. בין היתר ילמדו הסטודנטים הגנת רשתות אלחוטיות וניידות, קריפטוגרפיה, נושאים מתקדמים בהגנת המרחב הקיברנטי, זיהוי תבניות וסדנאות לפרויקטים בתחום הסייבר ועוד. המוקד יפעל בשיתוף הדוק עם מערכת הביטחון - ענף עתודה אקדמית, אמ"ן, חיל התקשוב, ומחלקת הסייבר.

מטרת המוקד אשר מיועד לסטודנטים מצטיינים בלבד, לרבות עתודאים, הינה להכשיר בוגרים אשר יוכלו להשתלב בעבודה בעולם הסייבר. במהלך לימודיהם הסטודנטים יעבדו שעות על גבי שעות כדי לרכוש מיומנות גבוהה ביותר בתחום לוחמת הסייבר וישתתפו במחקרי המרכז למחקר וטכנולוגיות סייבר.     לצד קורסי עומק בתאוריה של תקשורת, הצפנה, למידה, וניתוח תבניות, התוכנית כוללת גם קורסים מעשיים בהם הסטודנטים יכירו את הטכנולוגיה המעודכנת ביותר וכן ינתחו אירועי סייבר עדכניים.

במהלך שנה ג' ללימודיהם סטודנטים ישלימו עבודת גמר במסגרת המרכז למחקר וטכנולוגיות סייבר שיוקם באוניברסיטה. בין היתר הפרויקטים יתמקדו בפיתוח יכולות הגנה ובפיתוח מערכות חסינות למתקפת סייבר: פיתוח מערכות רב שכבתיות המשלבות חומרה-תוכנה-משתמש. הפרויקטים יבוצעו בסביבה תקשורתית רבת משתמשים שבה יפותחו גם נושאי עניין כגון, אומדן חוסן, הקניית חוסן, פיתוח יכולות לניתוח וזיהוי חולשות במערכות, פרוטוקולים וממשקי אדם-מכונה ותכנון ארכיטקטורות חסינות.

ועדת ההיגוי למעורבות חברתית של המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), בחרה במרכז האקדמי רופין כזוכה לשנת תשע"ג בפרס המל"ג על שם שוש ברלינסקי שינפלד ז"ל, על תרומתו המיוחדת לקהילה.

המועצה להשכלה גבוהה מעניקה מדי שנה פרסי הצטיינות למוסדות אשר תרמו תרומה מיוחדת לקהילה. השנה בחרה ועדת ההיגוי למעורבות חברתית של הועדה לתכנון ותקצוב להעניק את פרס המועצה להשכלה גבוהה למרכז האקדמי רופין, שהצטיין בפעילות חברתית וקהילתית בשנת הלימודים תשע"ג.___Large_copy_copy

ברופין עוסקים כדרך קבע בסוגיות חברתיות וקהילתיות. רק בשנה האחרונה המרכז האקדמי ערך סמינר מעורבות חברתית במסגרתו התנדבה קבוצת סטודנטים מתכנית ה-BA למנהלים בעמותת "אל קו הגובה" שעובדת עם ילדים משכונות מצוקה, הוקמה תערוכה ייחודית של יצירות של עולים חדשים במטרה לתת ביטוי לקושי של  האמנים היוצרים בקליטה בחברה הישראלית ובחודש דצמבר האחרון העניק המרכז האקדמי רופין תואר עמית כבוד למרכז "נא לגעת" ולמנהלת המרכז הגברת עדינה טל על פעילותו של המרכז למען אוכלוסיית העיוורים והחרשים-עיוורים בישראל.

ועדת התכנון והתקצוב נימקה את בחירתו של המרכז האקדמי רופין לזוכה בפרס על מעורבות חברתית וכתבה לנשיאת המרכז, פרופ' שוש ארד:" המרכז האקדמי רופין הינו מוסד מוביל בנושא המעורבות החברתית בשנים האחרונות ומהווה דוגמא למעורבות האקדמיה בקהילה בכל הרמות והדרגים במוסד".

נשיאת המרכז האקדמי רופין, פרופ' שוש ארד: "המרכז האקדמי רופין שם לנגד עיניו מעורבות קהילתית כדרך חיים. הפרס שקיבלנו מהמועצה להשכלה גבוהה הוא אינדיקציה להשקעה בפעולות למען מעורבות חברתית והנחלת ערכים של תרומה לקהילה. חברי הסגל האקדמי, כמו גם הסטודנטים במרכז האקדמי רופין, פועלים כל העת למען הקהילה, אנחנו גאים על זכיית המרכז האקדמי רופין בפרס המועצה להשכלה גבוהה על תרומה מיוחדת לקהילה ומודים לחברי ועדת ההיגוי למעורבות על ההכרה בתרומת המרכז האקדמי רופין לקהילה".

עקב מורכבותן של המערכות הביולוגיות, פתרון בעיות רבות במדעי החיים אפשרי רק בגישה בין-תחומית. תיאור תופעות החיים במונחים מולקולריים צורך, בנוסף לשיטות מחקר שפותחו ע"י הביולוגים, גם גישות מדעיות מתחומי הכימיה, פיזיקה, מתמטיקה ומדעי המחשב. לפיכך, במחקר ביולוגי מודרני יש צורך לאחד בין תחומי מדע שונים לגישה אחת משולבת.

בגישה המחקרית הביולוגית למדעי החיים, אחד התחומים המרכזיים הוא ענף הביולוגיה המולקולרית שצובר תאוצה עם ההתפתחות הגדולה במדעי החיים שהתרחשה בעשור הקודם. ענף זה כולל גישות מולקולריות ותאיות למחקר בסיסי וביוטכנולוגי של תופעות החיים, מרמת המולקולה הבודדת דרך מערכות רב מולקולריות, אברונים ותאים עד מחקר בחיה השלמה.

הגישה המחקרית הכימית לבעיות של מדעי החיים כוללת את ענף הכימיה הביולוגית העוסק בעיקר במבנה ותפקוד של חומרים כימיים ברמה המולקולרית והאינטראקציה שלהם עם מערכות ביולוגיות. בנוסף לעיסוקה במחקר בסיסי, מייצגת הכימיה הביולוגית גישה ושיטות מחקר הניתנות ליישום בתחומים רבים, כגון: בעיצוב של תרופות וערכות דיאגנוסטיות ובפיתוח שיטות של סינתזה אורגנית או כימו-אנזימטית להכנת חומרים.

כדי להתמודד עם האתגר של הכשרת מדענים בעלי יכולת עבודה במספר תחומים, הוחלט באוניברסיטת אריאל ליצור תכניות לימודים המשלבות את מדעי הכימיה והביולוגיה. מטרת התוכניות היא להקנות לסטודנטים המעוניינים בגישה בינתחומית הכשרה שתאפשר התמחות בשני תחומים אלו.

התכנית בנויה בגמישות המאפשרת לסטודנט מידה גדולה של בחירה אישית ואפשרות להדגיש את מקצועות הכימיה או מדעי החיים, בהתאם לנטיות ליבו.

בליבה של התוכנית עומדים קורסי חובה ייחודיים החושפים את התלמידים לשיטות המשותפות הן למחקר הכימי והן לביולוגי, וכאלה שהן ספציפיות לכל אחד מהתחומים הללו.

 בחירת השיטות הספציפיות מכל תחום ואופן שילובן בסדר ההרצאות משקפים נאמנה את מיזוג הלוגיקה של הכימאים והביולוגים במהלך בניית הקורסים ולכן, מעניקים ידע בינתחומי אותנטי.

למרות שמדובר בתוכנית משולבת, סטודנטים יוכלו להתמחות בתחום אחד באופן שווה ערך לזה של תארים לא משולבים. השילוב הייחודי בתוכנית זו בין כימיה לביולוגיה ימשוך סטודנטים בעלי ראייה מדעית רחבה ויעניק להם בסיס בינתחומי להמשך לימודיהם ועבודת המחקר שלהם. סטודנטים אלה יוכלו עם סיום התואר להשתלב בתעשייה המתקדמת והקלאסית ובמחקר מתקדם.

פרויקט חדש בתחום הרובוטיקה, יתקיים השנה בחטיבת הביניים "אורט יובלי אריאל" בעיר אריאל.  הפרויקט ייצא לדרך תוך שיתוף פעולה בין עיריית אריאל - אגף החינוך ולמרכז לעיצוב ולטכנולוגיה אריאל. סטודנטים שנה ב' במחלקה להנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה, ינחו שלוש קבוצות תלמידים בחטיבת הביניים בתחום הרובוטיקה והמכטרוניקה.

בשנה שעברה שולבה בתכנית הלימודים של המחלקה להנדסת מכונות, סדנה לרובוטיקה מטעם חברת "רובוטק". הסדנה התקיימה באמצעות ערכות של חברת "לגו" העולמית.

בעקבות הצלחת הקורס בבית הספר להנדסאים והשקת מיזם חינוכי עירוני רחב "רובוטיקה מגן הילדים ועד לתואר" ע"י אילנה נולמן מנהלת אגף החינוך, הוחלט לשלב סטודנטים מצטיינים מהמחלקה בהנחיית קבוצות תלמידים בחט"ב. הוגדרו שלוש מטרות על לתכנית; מחקר, יישום בפועל ותרומה לקהילה. הרעיון המרכזי הוא להרחיב את מסגרת החינוך החווייתי-מחקרי-יישומי, לקרב את הילדים והנוער אל העולם המדעי-טכנולוגי המתקדם המקיף אותנו ולעודדם ללמוד במגמות מדעיות-טכנולוגיות. התוכנית המיועדת לכלל התלמידים חושפת אותם לחשיבה בין-תחומית, מאפשרת להם לעסוק, להבין ולשלב ידע ומיומנויות ממספר תחומים, וכן ליישם פתרונות לשאלות ולבעיות מורכבות מחיי היום-יום שלנו בתחום הטכנולוגי. בכך אנו מקווים גם להפוך את הסביבה בה אנו חיים לטובה יותר.

בנוסף, הסטודנטים-מרצים יכינו את תלמידי שלוש הקבוצות להשתתפות בתחרות FLL הארצית (תחרות בניית רובוטים המתקיימת אחת לשנה בהיכל נוקיה, תל אביב), בתקווה לשלוח נציגות גם לתחרות הבינלאומית המתקיימת בארצות הברית.

אילנה נולמן, מנהלת אגף החינוך בעיריית אריאל מברכת על שיתוף הפעולה: "החזון שאני מובילה במערכת החינוך באריאל הוא 'מצוינות בחינוך - ערכים עם דעת'. תפקידנו לאפשר לתלמידים את התנאים המעולים שיביאו אותם למיצוי מלא ומיטבי של תכונותיהם ויכולותיהם. אנו מאמינים בלימוד מסקרן, מאתגר ורלוונטי, המעורר חשיבה ויצירתיות, תוך שימת דגשים אנושיים, חברתיים וקהילתיים, שיביאו את התלמידים שלנו להיות בני אדם טובים יותר. בנוסף אני שמחה על ההזדמנות לשלב סטודנטים צעירים ומשכילים בתהליך הלמידה של ילדינו, כמודל חיובי לחיקוי".

לפרויקט שותפים גם משרד החינוך ואוניברסיטת אריאל.

בתום מו"מ ממושך הגיע וועד הסגל הבכיר של אוניברסיטת אריאל להסכמות עם הנהלת האוניברסיטה בנושא השוואת תנאי השכר של המרצים לתנאי שכרם של חברי סגל בכיר באוניברסיטאות בארץ.

לאור ההסכמות, הודיע וועד הסגל הבכיר באוניברסיטה כי שנת הלימודים תפתח כסדרה.

פרופ' אשר יהלום יו"ר ארגון הסגל הבכיר באוניברסיטת אריאל : "אני שמח שהצלחנו להגיע לעמק השווה והנהלת האוניברסיטה הסכימה כי תנאי העסקתנו חייבים להיות דומים לתנאי ההעסקה של סגל בכיר בכלל האוניברסיטאות בארץ. לא רצינו לפגוע בפתיחת השנה הראשונה של המרכז כאוניברסיטה ואני מבקש להודות לכלל אנשי הוועד וההנהלה שעשו ימים כלילות על מנת לפתוח את שנת הלימודים בצורה מכובדת ומכבדת."

ההסכם טעון אישור הות"ת

בשבוע שעבר נחתה בישראל משלחת צ'כית, שמנתה 22 בכירים משמונה אוניברסיטאות בצ'כיה, בכדי להשתתף בסמינר ייחודי על פעילות חברות היישום בעולם האקדמי. הסמינר, המאורגן על ידי חברת אריאל – חברת היישום של אוניברסיטת אריאל בשומרון - וחברת מרטל, חברת ייעוץ וליווי עסקי קנדית-ישראלית אשר עוסקת בקידום חברות הזנק ומסחור ידע אוניברסיטאי, כלל הרצאות מומחים וביקור במרכזי מחקר וחברות יישום ברחבי הארץ.

המשלחת ביקרה בשבוע החולף במספר מרכזי מחקר וחברות יישום בארץ. היא החלה כמובן בביקור בקמפוס אוניברסיטת אריאל, התרשמה ממרכזי המחקר בקמפוס ושמעה הרצאה לגבי אופן העבודה של חברת היישום. באותו הביקור המשלחת קיבלה סקירה, על ידי ויטלי וישנפולסקי – מנכ"ל חברת מרטל ומיוזמי הביקור – על קרן סקולקובו והחיבור של אוניברסיטת אריאל וחברת היישום אריאל לעמק הסיליקון הרוסי. המשלחת גם קבילה הסבר על פארק התעשיות עתירות הידע המוקם בימים אלו במתחם הקמפוס של אוניברסיטת אריאל.

בהמשך השבוע המשלחת הגיעה לעוד מספר ערים ומרכזי מחקר. בחיפה הם ביקרו בחברת ביו-ראפ טכנולוגיות, בטכניון ופארק ההיי-טק מת"ם, ובאור יהודה הם נחשפו לחממה הטכנולוגית "אינסנטיב". את ביקורם בארץ, לאחר שהם הגיעו גם לאוניברסיטת תל אביב ולמכון ויצמן ברחובות, הם חתמו בסופ"ש בירושלים.

"מטרת הסמינר או הביקור הזה היה ללמד את המשתתפים על מסחור ידע, בעקבות הניסיון שצברנו, עם כוונה לשת"פ בעתיד" הסביר אלכס זיניגרד, מנכ"ל חברת היישום של אוניברסיטת אריאל. "החיבור בין עולם המחקר האקדמי ועולם התעשייה הוא טבעי, אך הוא לא פשוט. חברת אריאל, חברת היישום (מסחור הידע) של אוניברסיטת אריאל בשומרון, עוסקת בזיהוי ומיצוי הפוטנציאל המסחרי שבפיתוחים של אנשי הסגל האקדמי באוניברסיטה. למרות שהחברה פועלת פחות מעשור, הצלחנו בזמן זה להקים מערכת מסחור ידע מקצועית ויעילה, אשר לזכותה נכון להיום עשרות שיתופי פעולה עם גופי תעשייה  ארץ ובחו"ל, הסכמי רישוי טכנולוגיות וחברות הזנק. את ההצלחה הזו הגיעה המשלחת הצ'כית ללמוד".

עדכונים אחרונים

דצמ 18, 2019

תואר ראשון בחינוך למען דור העתיד

ככול שהעולם בו אנו חיים משתנה ומתאים את עצמו לעתיד הטכנולוגי, כך גם דרכי ההוראה וחומרי…
דצמ 11, 2019

כיצד אפשר להשלים כיום בגרויות

לא מעט אנשים אשר אינם סיימו בתיכון את כלל הבגרויות אשר נדרשו להם על מנת שיקבלו תעודת…
נוב 12, 2019

עבודות סמינריון ולימודים

סמינריון, עבודות סמינריון, עבודה סמינריונית, כתיבת סמינריון, כתיבת עבודות, כתיבת עבודה…
יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…
אפר 01, 2019

מיהו אגרונום ומהם תחומי העיסוק שלו

החקלאות מציעה אופציות שונות לצורך ייצור מזון, שימור מזון ושיפור מזון. מעבר לכך, החקלאות…