בעוד שבאוצר ממשיכים לחפש פתרונות למחירי הדיור, הפתרון האמיתי נמצא ממש מתחת לאף של פקידי האוצר. לא הפטור ממע"מ, לא המענקים לדירה ראשונה ולא עוד שלל הצעות שאולי יעברו בממשלה אי שם בעתיד הרחוק אלא פתרון אמיתי, המתקיים בשטח. הפתרון האמיתי עליו אני מדבר הוא כמובן פרויקטים של התחדשות עירונית. התחדשות עירונית היא דרך להגדיל את היצע הדירות בשוק, בלי להגדיל את כמות הקרקעות ובדרך הזו כולם מרוויחים, הקבלנים, בעלי הדירות, הממשלה והרשויות.

לשמחתנו, בחודש מרץ האחרון הוחלט על "רפורמת הפרגולות", אשר תקל בצורה משמעותית את ההתנהלות מול ועדות התכנון והבנייה ותקצר את הביורוקרטיה בדרך לפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי. הרפורמה תיכנס לתוקפה כבר בחודש אוגוסט הקרוב ותקצר את ההליכים להוספת מאות יחידות דיור בכל פרויקט פינוי בינוי. כבר עתה, מתקיימים ברחבי ישראל פרויקטים רבים של פינוי בינוי במסגרת התחדשות עירונית. כך למשל, חברת "ארזים" תחל בקרוב את בנייתו של בנין מגורים מפואר שיכלול 24 יחידות דיור בשכונת הדר יוסף בת"א, על הריסותיו של בניין ישן שהכיל ארבע יחידות דיור.

פרויקט נוסף של פינוי בינוי מתקיים בשכונת נווה שרת בת"א. במסגרת הפרויקט נהרסו 120 יחידות דיור ובמקומן יוקמו 12 בנייני מגורים אשר יכילו 334 יחידות דיור חדשות. הדוגמאות הללו ממחישות כמה רב הפוטנציאל של תוכניות ההתחדשות העירונית. על קרקע עליהן חולשות 4 יחידות דיור ניתן לבנות עשרות יחידות דיור ולמעשה להגדיל את כמות הדירות בצורה משמעותית.

מצוקת הדיור בישראל יוצרת מצב בו גם פרויקטים של פינוי בינוי נמכרים על הנייר תוך מספר חודשים ספורים. מעבר לעובדה כי פרויקטים של פינוי בינוי מקטינים את כמות הנכסים שאינם ראויים למגורים הם מגדילים בצורה משמעותית את היצע הדירות בשוק ובתוך כך גם מורידים את מחירי הדיור.

בישראל קיימים בניינים רבים אשר נבנו בשנות ה-50 ודייריהם סובלים מבעיות רבות החל מרטיבות ונזילות ועד לכדי סכנה קיומית במקרה של רעידת אדמה. יתר על כן, במצב הביטחוני הסובב את אזורנו, דירות רבות עדיין אינם מצוידות בממ"ד ולכן פינוי בינוי מהווה פתרון גם לצורך להתגונן במקרה של מלחמה.

באמצעות קידום מאסיבי של פינוי בינוי ניתן להגדיל את היצע הדירות בשוק הנדל"ן בכמעט מיליון דירות תוך עשר שנים. חוק הפרגולות אשר ייכנס כאמור בחודש אוגוסט יסייע בהקלת החסמים העומדים בפני יזמים אך על המדינה גם להעניק תמריצים בצורת הקלה במיסוי על מנת להביא לגידול משמעותי בהיצע הדירות ולפתרון מצוקת הדיור בישראל.

הכותב הוא איתן אפוד, סמנכ"ל חברת ארזים (ג.י.א)

כלים