כלים

מאות בני נוער הפגינו בשעות אחר הצהריים מול רכבת מרכז בתל אביב במחאה על החלטת משרד הביטחון להקפיא את מכסת היוצאים לשנת שירות ובכך למעשה לומר "לא" למאות בני נוער המעוניינים להתנדב. מאות הצעירים, מיועדים לשנת שירות התנדבותית טרם הגיוס הצבאי יחד עם חברי שנת שירות, בוגרים ותומכים נוספים הפגינו בשעות אחר הצהריים וקראו להפסיק את הקפאת המכסות ולהגדיל את תקני שנת השירות.

goltz_418בהפגנה, שאורגנה ע"י "מאבק הש"שנים" – ארגון זמני שהוקם ע"י שינשינים ותלמידי כיתות י"ב נשאו דברים דניאל גולץ, בן 19 מאריאל, מתנדב בשנת שירות ומוביל מאבק הש"שנים ודניאלה הרדי, בת 18 מרמת גן, נציגת תלמידי כיתה י"ב במאבק.

"הקפאת המכסות נראית לעיתים כפתרון הקל. תגידו לי אתם איזה נער שבחר להעניק שנה מהחיים שלו למען מדינתו בנוסף לשירותו הצבאי יגיד לא! ברגע שהצבא זקוק לו? אף נער. אף אחד מאיתנו." אמרה הרדי בנאומה בפני מאות המפגינים.

"איזה אבסורד זה שמשרד הבטחון מנצל את המוכנות והמוטיבציה שבנו במקום לטפח אותה? ולמען מה? למען העובדה שגורמי הבעיה ימשיכו להגדיל את פערי השוויון ולהרעיל את החברה שלנו? למען העובדה שאותם 35% אחוזים מהנוער הישראלי ימשיכו להשתמט? היום אנו קמים ואומרים יחדיו עד כאן!" הוסיפה הרדי.

את נאומה סיכמה הרדי בפנייה אישית לשר הבטחון אהוד ברק ולראש הממשלה בנימין נתניהו: "מדוע אין אף אחד שמטפל בבעיה האמיתית? הרי מחסור המגוייסים לא נובע עקב אותם 4000 דחיות שירות שבחרתם לדכא, אלא מאותם עשרות אלפי בני נוער שמסרבים גיוס מידי שנה מבלי שאף אחד יעשה דבר בנידון!"

בני הנוער שמעו להוראות השוטרים ושמרו על ההפגנה נקייה מהפרעות לציבור. חולקו דפי הסברה לעוברי האורח ונשמעו שירי "מוראל" במקביל לקריאות: "תנו לנו לתת", "מתגייסים למען הקהילה" "לא אומרים לא למתנדבים".

דניאל גולץ, מוביל המאבק הודה למאות המפגינים שהגיעו לתמוך והוסיף כי המאבק רק החל: "לא נוותר בקלות על זכותנו להתנדב, לתרום, לחתור לצמצום הפערים ולמתן שיוויון הזדמנויות בחינוך. לא נוותר בקלות על הרצון לפעול למען עתיד חינוכי בקהילות הפריפריה, בעיירות הפיתוח, בפנימיות, בקרב נוער בסיכון ובקרב הבדואים בנגב. לא נוותר על זכותנו להגשים את ייעוד תנועות הנוער למען עיצוב דמותה האיכותית של החברה הישראלית! לא נוותר ונאבק בכל הכוח! תנו לנו לתת! תנו להם לתת!".

ההפגנה מהווה את יריית הפתיחה למאבק הציבורי של "מאבק הש"שנים". הארגון הזמני אומר כי לא יוותר עד אשר יקבל תשובות ממשרד הבטחון שבראשו שר הבטחון אהוד ברק וסגנו, האחראי על נושא הש"שנים, מתן וילנאי.