חבר ועדת החוץ והבטחון, ח"כ מאיר שטרית, הגיש הצעת חוק הקוראת לביטול חוק טל ולביטול כל הפטורים שניתנו בחוק לאוכלוסיות שונות, ביניהם ערבים ונשים דתיות. שטרית קורא להקים מנגנון חלופי לשירות הצבאי בדמות שירות אזרחי בו יקלטו אזרחים שאינם מתאימים למערכת הצבאית

בעוד הממשלה מנסה להתחמק מדיון בהארכת חוק טל, החליט ח"כ מאיר שטרית (קדימה) להרים את הכפפה והגיש למזכירות הכנסת הצעת חוק לביטול חוק טל באופן מיידי.

הצעת החוק של שטרית אף מחמירה וקובעת כי לא יהיו יותר פטורים לאף אזרח ישראלי כולל אוכלוסיות שנהנו מהקלות במשך שנים כמו ערבים ונשים דתיות. בנוסף, קורא שטרית להקים מנגנון חלופי לשירות הצבאי בדמות שירות אזרחי שיקלוט אליו את אזרחים שאינם מתאימים למערכת הצבאית לפי שיקול דעתו של הצבא.

הפטורים היחידים שישארו על כנם, לפי ההצעה, יהיו פטור משירות לסובלים מבעיות רפואיות, נפשיות, נשים בהריון ונשים נשואות. הצעת החוק אף משווה בין התנאים וההטבות מהם נהנים חיילים משוחררים לאלה אשר יקלטו לשורות השירות האזרחי.

"זה בושה שהממשלה מתחמקת מדיון בנושא כ"כ קריטי למדינה", אומר שטרית. "הדיון הציבורי שנוצר בחוק טל הוא הזדמנות לעשות שינוי בחברה הישראלית. הגיע הזמן לשים סוף לעידוד ההשתמטות בחסות החוק ולאפליה הקשה שנוצרה ומתסכלת את רוב אזרחי המדינה. זה לא משנה אם אתה יהודי, ערבי או חרדי – אתה צריך להופיע לצו ראשון. לאחר מכן, צה"ל יפעיל את שיקול דעתו ויאפשר למי שמעוניין להמיר את השירות הצבאי בשירות אזרחי".